REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per koronaviruso pandemiją paplito labai daug dezinformacijos, kuri sukėlė pavojų žmonių sveikatai, kai kuriems pasekmės buvo dar žiauresnės.

Per koronaviruso pandemiją paplito labai daug dezinformacijos, kuri sukėlė pavojų žmonių sveikatai, kai kuriems pasekmės buvo dar žiauresnės.

REKLAMA

Pavyzdžiui, kai buvo skelbiama, kad potencialus vaistas nuo koronaviruso yra maliarijos prevencijai skirtas chlorokvinas, mirė vienas vyras iš Arizonos. Jis išgėrė chlorokvino fosfato – antiparazitinio preparato žuvims panašiu pavadinimu – galvodamas, kad tai apsaugos jį nuo užsikrėtimo.

Pernai daug dėmesio sulaukė ir mitas, kad aukštos koncentracijos alkoholis gali dezinfekuoti kūną ir taip sunaikinti virusą. Taigi, žmonės pradėjo gerti metanolį, dėl kurio į ligoninę buvo paguldyti mažiausiai 5 876 asmenys, iš kurių 60 visiškai apako, o 800 mirė.

Geria gydytojo nepaskirtus vaistus

Deja, nors pasaulyje ir prasidėjo skiepijimas veiksmingomis vakcinomis, žmonės vis tiek bando apsisaugoti savarankiškai.

REKLAMA
REKLAMA

„Apsinuodijimų centrai vis dar teikia pagalbą po įvykių, susijusių su COVID-19, – „ABC News“ sakė Amerikos apsinuodijimų kontrolės centrų asociacijos prezidentė ir Misūrio apsinuodijimo centro vadovė Julie Weber. – Dabar per dieną sulaukiame vidutiniškai 40–50 skambučių daugiau nei prieš pandemiją.“

REKLAMA

Skambučiai paprastai skiriasi, tačiau pastaruoju metu padaugėjo ivermektino pavartojimo atvejų. Ivermektinas yra antiparazitinis vaistas, potencialiai galintis išgydyti koronavirusą, ir kuris taip pat yra naudojamas kaip neįprastas uodų naikinimo metodas.

Tiesa, Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) nėra patvirtinusi šio vaisto vartojimo koronavirusui gydyti.

„Neseniai paskelbtame moksliniame straipsnyje yra aprašomas ivermektino poveikis SARS-CoV-2 virusui laboratorijoje. Tokio tipo laboratoriniai tyrimai yra vykdomi ankstyvose vaisto kūrimo stadijose, – rašoma FDA tinklalapyje, – siekiant nuspręsti, ar ivermektinas gali būti vartojamas apsisaugoti nuo COVID-19 ar jį gydyti, reikia atlikti daugiau tyrimų.“

REKLAMA
REKLAMA

Nevengia net gyvūnams skirtų vaistų

Interneto puslapyje pažymima, kad norint apsisaugoti ar pasveikti nuo koronaviruso, nereiktų vartoti vaistų, kurie nebuvo išrašyti daktaro, ir kad vaistus reiktų gauti tik iš legalių vaistinių. Akivaizdu, kad į paskutiniąją sakinio dalį kai kuriems vertėtų atkreipti daugiau dėmesio.

„Ką tik turėjome atvejį, kai asmuo vartojo ivermektiną, skirtą veterinariniam gydymui. Tas vaistas buvo skirtas arkliams, todėl vaisto dozė jame buvo daug didesnė“, – „ABC News“ pasakojo J. Weber

Galimi šalutiniai poveikiai, net suvartojus nedidelį vaisto kiekį, gali būti sunkūs. Dažniausiai pasireiškia vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, veido ir galūnių tinimas, kiek rečiau priepuoliai, staigus kraujospūdžio sumažėjimas ir kepenų pažeidimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės niekada neturėtų vartoti vaistų gyvūnams, nes FDA yra įvertinusi jų saugumą ir efektyvumą tik toms gyvūnų rūšims, kurioms vaistas ir yra skirtas, – perspėja administracija, – tokių produktų vartojimas gali smarkiai pakenkti žmogaus sveikatai.“

Trumpai tariant, niekada nevartokite vaisto, ant kurio buteliuko yra nupieštas arklys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų