REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs rašytojas Johnas Maxwellas Coetzee (Džonas Maksvelas Kutzė) ketvirtadienį sakė, kad 2003 metų Nobelio literatūros premija jam buvo "didžiulė staigmena", be to, jis net nežinojo, jog greitu laiku ruošiamasi paskelbti laureatus.

REKLAMA
REKLAMA

Prabėgus kelioms valandoms po to, kai Švedijos Nobelio komitetas paskelbė J.M.Coetzee šių metų literatūros premijos laimėtoju, Pietų Afrikoje gimęs ir augęs 63 metų rašytojas per Čikagos universitetą, kuriame šiuo metu dėsto, išplatino rašytinį pareiškimą.

REKLAMA

"Naujienas sužinojau, kai man 18 val. telefonu paskambino iš Stokholmo. Tai buvo didžiulė staigmena - aš net nežinojau, kad laukiama (nugalėtojų) paskelbimo", - sakė J.M.Coetzee.

Dviejų "Booker" premijų laureatas ketvirtadienį nepaskyrė nei spaudos konferencijos, nei pats pasirodė.

Pranešime J.M.Coetzee teigia tęsiantis savo darbus.

"Dirbu prie naujo fantastinio (romano) ir netrukus turiu užbaigti versti olandų poetų (kūrinių) knygą", - teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 1996 metų rašytojas dalį laiko praleidžia Čikagoje, kurios universiteto diplomantams dėsto kursą iš Platono kūrinio "Faidras" (Phaedrus) ir amerikiečių poeto Walto Whitmano kūrybos.

Čikagos universiteto svetainėje atkreipiamas dėmesys, kad J.M.Coetzee dalyvauja Socialinės minties komitete, kuris padeda studentams ruoštis daktaro disertacijai iš literatūros, filosofijos, istorijos, teologijos, meno arba politikos mokslų.

J.M.Coetzee taip pat dėsto Adelaidės universitete Australijoje, į kurią persikėlė gyventi 2001 metais. 1969 metais rašytojas Teksaso universitete Ostine apgynė daktaro disertaciją iš anglų kalbos ir lingvistikos ir yra skaitęs paskaitas prestižiniuose JAV universitetuose, tarp jų Harvarde bei Johno Hopkinso (Džono Hopkinso) aukštosiose mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.M.Coetzee gimė 1940 m. vasario 9 dieną. Didžiąją vaikystės dalį jis praleido Keiptaune ir Vorčesteryje, vaizdingame Gerosios vilties kyšulio mieste, esančiame į šiaurės rytus nuo minėtojo Pietų Afrikos uostamiesčio.

Rašytojo karjerą C.M.Coetzee pradėjo 1974 metais.

Švedijos Akademijos ketvirtadienį paskelbtame pareiškime dėl literatūros premijos, kuri teikiama nuo 1901 metų, sakoma, kad rašytojo romanai, tarp jų - "Nešlovė" (Disgrace), "Barbarų laukimas" (Waiting for the Barbarians) ir "Šalies širdyje" (In the Heart of the Country), "pasižymi puikia kompozicija, turiningais dialogais ir analitiškumu".

REKLAMA

Tačiau Akademijos nariai pridūrė, kad J.M.Coetzee "negailestingai kritikuoja griežtą Vakarų civilizacijos racionalizmą ir dirbtinę moralę".

Nors J.M.Coetzee labai aiškiai skiria, kas gera ir kas bloga, jis taip pat parodo, kad tai visiškai beprasmiška. "Dievišką kibirkštį žmoguje Coetzee atskleidžia atskleisdamas silpnumą ir pralaimėjimą", - sakoma Akademijos pranešime.

Jo naujausias darbas - šiemet išleistos "Elizabet Kostelo: aštuonios pamokos" (Elizabeth Costello: Eight Lessons) - yra esė ir fantastikos mišinys.

Nobelio literatūros premiją per ceremoniją Stokholme gruodžio 10 dieną, kai minimos Alfredo Nobelio mirties metinės, jam įteiks Švedijos karalius Carlas XVI Gustafas (Karlas XVI Gustafas).

REKLAMA

J.M.Coetzee išgarsėjo savo romanu "Michaelo K. (Maiklo K.) gyvenimas ir laikai" (Life and Times of Michael K), už kurį 1983 metais gavo Bookerio (Bukerio) premiją.

Tačiau rašytojas, kuris jau kelerius metus buvo tarp favoritų Nobelio literatūros premijai gauti, vengia viešumos. 1999 metais jis neatvyko atsiimti Bookerio premijos, paskirtos už "Nešlovę", o Švedijos akademijai iš karto nepavyko jo rasti ir pranešti jam, kad jis laimėjo Nobelio premiją.

Paskutinį kartą Nobelio literatūros premija PAR rašytojui buvo paskirta 1991 metais, kai ją gavo Nadine Gordimer (Nadin Gordimer).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švedijos Akademijos sprendimas greičiausiai buvo kiek netikėtas literatūros kritikams, kurie tvirtino, jog daugiausia galimybių laimėti šiemetinę Nobelio premiją turi Sirijos poetas Ali Ahmadas Saidas (Alis Ahmadas Saidas), geriau žinomas Adonio slapyvardžiu.

Žinovai teigė, jog šis arabų literatas gali būti paskelbtas laureatu stengiantis sumažinti pažeminimą ir pyktį, kurį sukėlė JAV invazija į Iraką.Pernai Nobelio literatūros premija atiteko vengrų rašytojui Imre Kerteszui (Imrei Kertesui).

Šiemet literatūros premijos laureatas skelbiamas pirmasis. Spalio 6 dieną bus pranešta, kas laimėjo Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją, spalio 7-ąją - kam atiteks Nobelio fizikos premija, o spalio 8-ąją - kam paskirtos chemijos ir ekonomikos premijos.

Prestižiškiausios Nobelio taikos premijos laureatas bus paskelbtas spalio 10 dieną Osle.

AFP-"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų