REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichikos sutrikimams paūmėjus ligonio artimieji dažnai pasijunta aukomis. Tačiau jų baimė bei elgesys ir patį ligonį daro auka, galinčia virsti sužeistu žvėrimi.

REKLAMA
REKLAMA

Grįžęs iš specialios mokymo įstaigos ima siautėti

Praėjusios savaitės pabaigoje redakcija sulaukė skambučio iš vieno Biržų rajono kaimo. Moteris sakė nebeįstengianti susitvarkyti su neįgaliu sūnumi.

REKLAMA

Anot skambinusios ligonio mamos, penkiolikmetis sūnus parvažiavęs vasaros atostogų iš Šilutės rajone, Švėkšnoje, esančio internato. Čia ugdomi vaikai, turintys elgesio ir emocijų sutrikimų. Sunerimusi mama teigė, kad dėl blogo elgesio ligonio į Švėkšnos ugdymo įstaigą daugiau nepriims.

„Pasakė, kad jį išmetė iš mokyklos už elgesį ir pamokų nelankymą“, – aiškino moteris apie namo grįžusį sūnų, kuriam esą diagnozuotas lengvas neįgalumas.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris tikino, kad grįžusio į namus penkiolikmečio elgesys keliantis ne tik baimę, bet ir pavojų. Agresijos priepuolių kamuojamas ir artimuosius mušantis paauglys esantis pavojingas ne tik mažamečiam broliui, bet ir suaugusiems šeimos nariams. Ligonis žalojantis ir pats save.

Moteris tvirtino nebeišmananti, kur jai ieškoti pagalbos. Policija į iškvietimus, pasak moteriškės, net nebereaguojanti – sako, tai esanti šeimos problema.

„Nejaugi atvažiuos tik tada, kai čia bus lavonų?“ – girdėjosi moters vyriausios dukros šūksniai. Buvo akivaizdu, kad tuose namuose neramu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seniūnijos pastangos

Minėtoje šeimoje, kuriai dėl socialinių įgūdžių stokos iš tiesų reikia pagalbos, ką tik buvo apsilankę seniūnijos atstovai – seniūnas su socialine darbuotoja.

Jiems atvykus paauglys buvo užsirakinęs viename iš kambarių ir ten jau kurį laiką nieko neįsileido. Artimieji baiminosi, kad nebūtų sukeltas gaisras.

Seniūnas ir socialinė darbuotoja sako girdėję plūdimąsi, šūksnius, iš kurių galėję suprasti, kad ligonį apėmęs agresijos priepuolis.

Savaitgalį situacija esą tapusi tokia, kad į kaimą atvyko ir policija. Medikų apžiūrėtas ligonis, lydimas motinos, nuvežtas į Šiaulių ligoninę, kurioje yra vaikų psichiatrijos skyrius.

REKLAMA

Ar socializacijos centras – tinkama vieta ligoniui?

Kol paauglys dar nebuvo atsidūręs Šiauliuose, Biržų rajono Vaiko gerovės komisijoje svarstyta, ar minėtam penkiolikmečiui netiktų auklėjimas ir mokymas Kučgalio kaime esančiame socializacijos centre.

Iki šiol turima paauglio ligos diagnozė (emocijų ir elgesio sutrikimas) neleidžia jo laikyti vaikams skirtame psichiatrijos pensionate, o į Kučgalio socializacijos centrą priimami ir lengvus psichikos sutrikimus turintys nepilnamečiai.

Kol kas Vaiko gerovės komisija sprendimo nepriėmė, tam reikės dar vieno posėdžio, kuris įvyks nežinia kada – komisijos pirmininkas išėjęs atostogų. Atrodo, kad vasarą komisija iš viso neposėdžiaus.

REKLAMA

Tačiau kol kas Šiauliuose gydomo nepilnamečio būklė, pasak medikų, esanti tokia, kad esą gali būti diagnozuota sunkesnė liga.

„Tokiu atveju galėtume rūpintis, kad ligonis patektų į specialų pensionatą“, – sako socialinė darbuotoja. Ji mano, kad socializacijos centras nėra pati tinkamiausia vieta agresyvumo priepuolių kamuojamam ligoniui.

Iš Švėkšnos bėgdavo į namus, kuriuose vaiko niekas nelaukia

„Tam vaikui tikrai nereikia jokio pensionato. Jam reikia namų ir artimųjų aplinkos, kurios jis neturi“, – sako „Šiaurės rytų“ kalbinta Švėkšnos specialiosios mokyklos direktorė Laima Navickienė, minėjusi be galo skaudžius dalykus apie minėto paauglio iš Biržų rajono gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ugdymo įstaigos vadovės, berniukas Švėkšnoje mokėsi trejus metus. Kadangi jis šįmet baigė 9 klases, rekomenduota ieškoti kitos mokymo įstaigos. Priežastis – labai toli nuo namų esantis auklėtinis galvojęs ir kalbėjęs tik apie namus, į kuriuos dažnai bėgdavęs. Tačiau tuose namuose, pasak pedagogės, vaiko niekas nelaukdavęs. Net policijos pareigūnams pranešus apie sulaikytą mažąjį bėglį, vaiko esą niekas iš artimųjų nenorėdavęs pasiimti. Nepilnamečio tėvas miręs, o santykiai su patėviu buvę tokie, kad iki šiol vaikas nešiojasi didžiulių nuoskaudų.

REKLAMA

Direktorė L. Navickienė teigia, kad ir tuo metu, kai vaikas gyveno Švėkšnoje, jo motina gaudavo išmokas. Tačiau iš namų atvežamas vaikas nebūdavo net tinkamai aprengtas – tuo tekdavę rūpintis pedagogams. Niekas apie jį nesiteiraudavo, nerašydavo jam laiškų.

Pedagogė mano, kad arčiau Biržų esančiame profesinio mokymo centre berniukas puikiai galėtų mokytis amato, nes jis esantis pakankamai darbštus.

Tačiau specialiosios ugdymo įstaigos vadovė L. Navickienė sako, kad, jos manymu, šeima daro viską, kad tik nepilnametis negrįžtų namo. Gali būti, kad ligos paaštrėjimą nulėmė santykiai namuose.

REKLAMA

„Mokykloje vaikas gaudavo medikamentų, jį stebėjo Klaipėdoje dirbantys specialistai, tačiau jie nė sykio nediagnozavo sunkesnės psichikos ligos negu elgesio ir emocijų sutrikimas", – kalbėjo L. Navickienė. Jos manymu, minėto vaiko tikrai nereikėtų uždaryti pensionate.

Kaip bus iš tikro, paaiškės Šiaulių medikams nustačius diagnozę. Deja, paauglio gali laukti tik socializacijos centras arba specialūs globos namai (pensionatas), nes namai ligoniui tampa vieta, skatinančia įsiūčio priepuolius.

Alfreda GUDIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų