• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po iškilmingų rezultatų skelbimo maršų ir nervingų varžybų dėl akcijų, penktadienio kulminacija tapo lengvu šoku. Ne, Lietuvoje nieko sukrečiančio neįvyko. Vėl korekcija dėl JAV rizikingų paskolų (subprime loans) krizės. Tik sunku vadinti tai korekcija - panašiau į sumaištį, kai nebežinoma, kokius rodiklius kaip vertinti.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausias klausimas kurį užduoda dabar investuotojai - ar nukentės visa kredito rinka? Dabartinis paskolų sektorius, kuriame daug inovacijų ir egzotiškų produktų tapo neperregimas ir vien tai baugina rinkas. Paskolų verslo silpnėjimas mažintų ir NT patrauklumą, bendrą ekonomikos vystymąsi - bankai mažiau skolintų, paskolos taptų brangesnės, mažėtų biržą jaudinantys įsigijimai ir susiliejimai (M&A).

REKLAMA

Kita vertus, skelbiamų rodiklių - gerų ir blogų sumaištis tokia, kad net patyrę analitikai neturi nuomonės apie ilgėlesnę rinkos kryptį. Įdomu, kad FRB elgiasi taip, lyg subprime krizė būtų ne itin svarbi ir rūpinasi daugiau infliacijos rodikliu.

Praėjęs pirmadienis Lietuvoje išaušo gražus - apyvarta be tiesioginių sandorių - 8,1 mln. Lt , brangusių ir pigusių akcijų santykis - 21/9.

Nors didžiausia apyvarta buvo mįslingai perkamomis „Panevėžio statybos tresto“ (PTR1L) akcijomis, kilimą tęsė „Lifosa“ (LFO1L) -17,19 proc. iki 49,90 Lt. Neteko skaityti, kad kas įžvalgiai būtų prognozavęs tokį staigų pelno kilimą.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienos buvo tokios nelauktos, kad Vilniaus biržoje neatsirado net norinčių parduoti dienos kaina, todėl susidarė savotiška pato situacija - niekas nenori parduoti už leistiną dienos kainą (±15 proc.), o daugiau ji kilti negali, nes nėra sudaroma sandorių, nuo kurių būtų skaičiuojamas kainos kilimas. Išties retai stebimas prekybos kamštis.

Kitos staiga kilusios akcijos, dėl kurių varžomasi jau ne pirmą savaitę - „Invalda“ (IVL1L) kilo iki 19,21 Lt ir „Sanitas“ (SAN1L) - iki 34,4 Lt.

Antradienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 9,9 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 26/9.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsikišusiai prekybai LFO1L akcijomis biržos vadovybė laikinai sugalvojo pritaikyti „Domestos“  - vienai sesijai laikinai nustatoma nauja viršutinė kainos kitimo riba +25 proc. (53,22 Lt) ir nauja apatinė kainos kitimo riba -5 proc. (40,46 Lt). Padėjo - LFO1L akcijos kaina pašoko 17,19 proc. iki 49,90 Lt, apyvarta siekė 978 tūkst. Lt.

Nuolat gerėja „Vilniaus baldų“ rezultatai - per pusmetį uždirbta 674 tūkst. Lt grynojo pelno - 61 proc. daugiau nei visų metų prognozuotas pelnas.
Trečiadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 8 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 11/16.

REKLAMA

Vienos didžiausių investicinių bendrovių pertvarko savo NT ir bendrovių „portfelius“.

„Invalda“, siekdama spartesnio augimo, parduoda „rentos“ objektus (logistikos centrus ir administracinius pastatus) Airijos kapitalo bendrovei. Investuotojams jau pažadėta, kad  šio sandorio rezultatas (tikėtini 100 mln. Lt) matysis 2007 m. antrojo pusmečio „Invaldos“ konsoliduotoje finansinėje atskaitomybėje.

„Hermis Capital“ užbaigs „Vilniaus vingis“ (VNG1L) gamyklos egzistavimą - akcijas sieks supirkti po 5,94 Lt ir bendrovė naikinama. „Vingis“ per pirmą šių metų pusmetį uždirbo 33,22 mln. Lt konsoliduoto grynojo pelno, gauto už parduotą nekilnojamąjį turtą.

REKLAMA

Ketvirtadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 5,9 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 18/11.

„Sanitas“ paskelbė pagerintas veiklos prognozes - planuojama, kad 2007 metais pardavimai bus 350 mln. litų, grynasis pelnas apie 35 mln. litų. Berods, „Sanitui“ pavyksta pamažu įveikti buvusių „Jelfos“ savininkų grubias klaidas, taip apsunkinusiais pirmuosius veikimo metus.

Galiausiai, prie bankų paskelbusių rezultatus, prisijungė ir „Snoras“ (SRS1L): grupės 2007 m. pusmečio finansinės veiklos rezultatas - 35,24 mln. Lt neaudituoto grynojo pelno, kai 2006 metų tą patį laikotarpį Banko grupė uždirbo 28,52 mln. litų audituoto grynojo pelno. Pelno augimas, lyginant su kitais bankais biržoje neatrodo įspūdingas, bet vertėtų palyginti bankus be gautų vienkartinių pardavimų ir antrinių bendrovių dividendų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penktadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 9,1 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 3/34
Penktadienį Lietuvą pasiekė pasaulio biržų korekcija. Kaip visada „kentėjo“ emociškai brangusios pozicijos.

Krito ir stabiliai kilę akcijos - dvyniai: SAN1L ir IVL1L. Be „Sanito“, IVL1L kainai įtaką turės ir VBL1L , bei galimi įsigijimai IT srityje. Greičiausiai, įsigijimai prasidės „Invaldai“ gavus pinigus už parduotą NT.

„Gubernija“ (GUB1L) paskelbė apie pusmečio veiklos rezultatus - 2,56 mln. nuostolis. Tiesa, birželio mėn. skelbiamas 507, 322 Lt pelnas. Akcininkų nesutarimai tęsiasi. Nieko aiškaus.

REKLAMA

Neaudituotus rezultatus paskelbė ir VVPB „tamsus arkliukas“ - „Klaipėdos baldai“ (KBL1L). Pardavimai už 2007 metų sausio - birželio mėn. siekė 74 mln. Lt, pelnas iki apmokestinimo - 1,2 mln.Lt.

OMXV savaitės teigiamas pokytis mikroskopinis - 0,02 proc. Vien penktadienį indeksas krito 2,64 proc.

Ketvirtadienį vėl laukiamas ECB sprendimas dėl palūkanų normos.

Makrorebusas

JAV, be nuolatinių žinių apie paskolų krizes, vyksta kiti, sudėtingi procesai. Metinis BVP augo 3,4 proc.  - greičiausiu tempu skaičiuojant nuo 2006 I ketvirčio 4,8 proc.

REKLAMA

Pagrindiniai praėjusio ketvirčio BVP bruožai:
išaugo grynasis eksportas, sumažėjo importas (pigaus dolerio darbas).
išaugo išlaidos gynybai (Irako tebesitęsiantis karas?)
išaugo investicijos į atsargas ir nerezidentų investicijos į turtą (pigaus dolerio darbas).

Kitas mįslingas rodiklis – infliacijos pokytis. Bazinis, neskaičiuojant naftos ir maisto prekių VKI (PCE) indeksas kilo 1,14 proc. - lėčiausiai matuojant nuo 2003 II ketvirčio. Bendras VKI, skaičiuojant naftos ir maisto prekių kainas kilo 4,3 proc. - greičiausiai per šiuos metus. Todėl nenuostabu, kad mažėjo gyventojų vartojimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paveikslas sudėtingas ir labai nevienareikšmis:
spartus BVP augimas vs būsto rinkos lėtėjimas
mažėjančios vartotojų išlaidos vs infliacija,
bazinė infliacija vs bendra infliacija

Bet viena naujiena buvo kiek netikėta - investuotojus krūpčioti privertė Fannie Mae ir Freddie Mac galimi nerealizuoti nuostoliai. Nors nuostolių dydis šioms gigantiškoms antrinių NT paskolų rinkos bendrovėms nepavojingas, bet rodo akivaizdžiai rodo, kiek išplito subprime ribos.

Bendras kritimas kol kas nežymiai pakeitė akcijų vertes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų