REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
291
Gitanas Nausėda susitiko su išrinktų partijų lyderiais (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Prezidento Gitano Nausėdos sprendimas vaizdo įrašu kreiptis į Didžiojo šeimos gynimo maršo dalyvius nustebino ne vieną. Politologai įžvelgia, kad taip G. Nausėda mano gausiantis renginio dalyvių palaikymą dabar ir ateityje. O kadangi renginio auditorija – itin nedidelė visuomenės dalis, jų manymu, prezidentas šovė sau į koją ir rizikuoja nebebūti perrinktas. 

291

Prezidento Gitano Nausėdos sprendimas vaizdo įrašu kreiptis į Didžiojo šeimos gynimo maršo dalyvius nustebino ne vieną. Politologai įžvelgia, kad taip G. Nausėda mano gausiantis renginio dalyvių palaikymą dabar ir ateityje. O kadangi renginio auditorija – itin nedidelė visuomenės dalis, jų manymu, prezidentas šovė sau į koją ir rizikuoja nebebūti perrinktas. 

REKLAMA

Nors prezidento vaizdo įrašas pavadintas „Prezidento sveikinimas Tarptautinės šeimos dienos proga“, panašu, kad įrašas buvo skirtas maršui, mat prezidentūra žiniasklaidos prašė įrašo neviešinti anksčiau, nei šis nuskambės marše.

Už partnerystę, bet ir už tradicinę šeimą

„Žmonės iš įvairių Lietuvos kampelių šiandien renkasi Vilniuje, nes nori kalbėti apie tai, kas jiems svarbu – šeimą, paramą jai“, – savo kalboje šeštadienį sakė G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas sakė, kad „privalome girdėti [gyventojų] nuomonę esminiais visuomenės gyvenimo klausimais, nes be to neįmanomi sprendimai demokratinėje valstybėje“.

REKLAMA

Kaip žinia, maršo dalyviai – o jų, policijos skaičiavimu, buvo apie 10 tūkst. – proteste pasisakė prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą, prieš tos pačios lyties asmenų partnerystę.

Tačiau, čia pat G. Nausėda pridūrė, kad tos pačios lyties asmenų partnerystės klausimą reikia spręsti, tačiau tai padaryti esą nepažeidžiant Konstitucijos.

„Šiandien daug svarstoma, kaip teisiškai spręsime tos pačios lyties žmonių santykių klausimą. Ar reikia šį klausimą apskritai spręsti? Žinoma, kad reikia! Mes turime matyti, kokie įvairūs žmonės gyvena mūsų šalyje – visi mylintys savo Tėvynę, Lietuvos Respublikos piliečiai. Ir aš pripažįstu, kad mes dar turime ką nuveikti, kad visų teisės būtų lygiai užtikrintos.

REKLAMA
REKLAMA

Man nereikia gudrauti ir išsisukinėti, arba kaitalioti savo nuomonę. Sakiau tai per prezidento rinkimus, kuomet Jūs mane rinkote, sakau tai ir dabar. Mes privalome teisiškai sureguliuoti vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus, gerbiant jų teisę gauti informaciją apie partnerio sveikatos būklę, teisę į paveldėjimą, kitus svarbius klausimus.

Tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Kaip Lietuvos Respublikos Prezidentas, pasinaudosiu savo galiomis, kad taip ir būtų“, – sakė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento kalbą maršo dalyviai palydėjo ovacijomis.

Prezidentas patvirtino marginalų maršą

Prezidento kalba visuomenėje iššaukė nevienareikšmiškus jausmus – kol vieni po kalbos puolė ploti, kiti – gailėtis, kad G. Nausėdai rinkimuose skyrė balsą. Ir nors prezidentas turi teisę į savo pažiūras ir sveikinimą Šeimos dienos proga, Vytauto Didžiojo universiteto docentas, politologas Bernaras Ivanovas sako, kad savo kalba jis parodė, jog pasirinko vieną ginčo pusę.

„Šeimynos proga galima kreiptis, bet turbūt neišskiriant nieko, jokių renginių, eisenų, jokių visuomeninių gaivalų. Prezidentas turi būti vienodai teisingas visiems. Jis, sakyčiau, pasirinko pusę, vienaip ar kitaip. Ir reikia suprasti, kad ta pusė – gana marginalus subjektas, netgi tradicinių pažiūrų visuomenės dalyje“, – tv3.lt kalbėjo B. Ivanovas.

REKLAMA

Jam antrina ir Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga, kuris pastebi, kad tai jau ne pirmas kartas, kuomet prezidentas aiškiai demonstruoja savo poziciją vertybiniais klausimais.

„Prezidentas jau aiškiai atsiskleidė, kad jis yra turintis pažiūras ir apeliuojantis į šitą rinkėjų grupę. Vienas iš tokių ženklų buvo jo požiūris į Stambulo konvenciją, antras – matėme iš visuomenės nuomonės klausimų, kur link viskas krypsta. Na, ir trečias punktas pastaruoju metu – būtent pasisakymas šitame šeimos marše“, – tv3.lt sakė S. Spurga.

Ir būtent dėl to maršo dalyviai, S. Spurgos teigimu, palydėjo prezidento kalbą plojimais. Jiems, anot politologo, net nebuvo taip svarbu, kas sakoma, svarbiausia, – kad prezidentas savo žodžiais patvirtino jų judėjimą.

REKLAMA

„Nepaisant to, ką jis kalbėjo, ten susirinkę žmonės suprato, kad jie yra legitimuojami ta kalba, ir todėl jo kalbą palydėjo plojimais. Ne tiek dėl jos turinio, bet dėl to, kad jie pamatė ekranuose prezidentą“, – teigė S. Spurga.

Keista Konstitucijos interpretacija

Tačiau ir kalbos turinys vertas atskiro dėmesio. S. Spurgos manymu, nors prezidentas dėstė nuosaikią poziciją ir palietė tiek tradicinių šeimų, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystės klausimus, keistai nuskambėjo tai, kaip jis interpretuoja Konstituciją.

„Gana įdomiai jis apeliavo į Konstitucijos straipsnį, apibrėžiantį šeimos sąvoką. Nors mes turime labai neseną Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad konstitucinė šeimos samprata yra neutrali visų atžvilgiu. Įdomu, ar prezidentas nežino to, ar jis tą ignoruoja, ar jis nenori to žinoti“, – stebėjosi MRU docentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia pat jis pridūrė, kad išgirdus prezidento kalbą aktualu tapo ir tai, kad „Lietuvos politikoje yra išryškėjęs ir programuojamas tam tikras vertybinis konfliktas“, mat vertybiniais klausimais skiriasi prezidento ir valdančiosios koalicijos pozicijos.

Tikisi sulaukti palaikymo

G. Nausėdos kalbą marše B. Ivanovas vadina šūviu pro šalį. Maža to, jo manymu, toks žingsnis atsilieps tam, kaip visuomenė vertina G. Nausėda, ir nebūtinai į gera.

„Čia akivaizdu, kad prašovė pro šalį arba šovė sau į koją politine prasme. Nes iliuzija galvoti, kad tuos 10 tūkst. remia dauguma žmonių. Galbūt tie 10 tūkst. yra tie, kuriems labai blogai gyventi žinant, kad kažkas kažkur Lietuvoje gyvena kitaip negu jie, kitaip organizuoja savo buitį, santykius. 

REKLAMA

Bet tai marginalai, nedidelė visuomenės dalis, ir žaisti su jais tą žaidimą, prezidentui, manau, nederėtų. Nes tai artina pirmos ir paskutinė kadencijos pabaigą“, – teigė B. Ivanovas.

Jo manymu, prezidentas, platindamas savo kalbą mitinge, griebėsi šiaudo tikėdamasis, kad gaus didesnį visuomenės palaikymą.

„Jis galios siekia. Jis įsivaizduoja, kad tos apklausos kažką rodo. Klaidingas įsitikinimas, kad, jeigu tam tikras nuošimtis žmonių palaiko kažkokias vertybes ir jeigu jis prie to prisišlies, tas palaikymas pereis jam. Taip neveikia politikoje, čia nėra jokie susisiekiantys indai. 

Tai iliuzijos ir įsitikinimas, kad kabinimasis į atgyvenusias idėjas jam gali suteikti, grąžinti kažkokį visuomenės palaikymą. Visi, kas bandė tuo žaisti, jie kaip minimum turėjo partinį, administracinį užnugarį, nes be šito esi pakabintas ore“, – teigė B. Ivanovas.

Daugiau apie Didįjį šeimos gynimo maršą galite pamatyti TV3 Žinių reportaže:

Portalas tv3.lt kiek anksčiau išsamiai aprašė, kas stovi už renginio organizavimo. Tarp organizatorių – ir ne kartą į politiką bandę papulti, ir teisti asmenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų