REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Lietuvoje startavusi mobilioji programėlė „Korona Stop LT“ – priemonė, galinti nesunkiai identifikuoti koronavirusine infekcija sergančius ir tokią diagnoze jau turinčius asmenis ir tokiu būdu užtikrinti žmonių saugumą, suteikiant jiems maksimalią informaciją, ką daryti, jeigu turėjote kontaktą su Covid-19 liga sergančiu gyventoju. 

Lietuvoje startavusi mobilioji programėlė „Korona Stop LT“ – priemonė, galinti nesunkiai identifikuoti koronavirusine infekcija sergančius ir tokią diagnoze jau turinčius asmenis ir tokiu būdu užtikrinti žmonių saugumą, suteikiant jiems maksimalią informaciją, ką daryti, jeigu turėjote kontaktą su Covid-19 liga sergančiu gyventoju. 

REKLAMA

Medikų pastebėjimu, koronaviruso užkratas gali plisti net ir nepasireiškus jokiems simptomams, todėl kyla didelė rizika, kad kiti žmonės taip pat gali susirgti Covid-19 liga to neįtardami. 

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė primena, kad lengvai koronaviruso sukeltai infekcijai būdingi visiems pažįstami simptomai, pasireiškiantys nebūtinai visi kartu. 

„Nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, raumenų skausmai (kai kas pasakoja, kad jaučiasi, lyg stipriai pasportavę, pastebi, kad skauda nugarą, kaulus laužo, sako „gripuoju“); gerklės perštėjimas, sausas kosulys; sloga, nosies užgulimas; uoslės, skonio jutimo praradimas (jie pasveikus atsistato); gali pasireikšti pilvo skausmais ir viduriavimu“, – teigė gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, jei tokio tipo simptomų nejuntame, minėta programėlė gali būti viena iš išeičių, siekiant suvaldyti pandemiją šalyje. 

Paaiškino, kaip programėlė užtikrina saugumą 

Siekiant užkirsti kelią klastingo viruso plitimui, „Korona Stop LT“ programėlė leidžia efektyviai informuoti gyventojus, ar asmuo, kuris buvo šalia jūsų, serga Covid-19. 

REKLAMA

Tai sužinojus iš anksto, galima skubiai imtis apsaugos priemonių ir tokiu būdu neplatinti infekcijos. Atsitiktiniai duomenys, kurie yra kaupiami programėlės serveryje, surenkami „Bluetooth“ signalų pagalba. 

Pastebima, kad „Korona Stop LT“ programėlė naudoja privatų ryšį tarp telefonų, todėl, jeigu kur nors keliaujate, patariama su savimi pasiimti ir išmanųjį įrenginį. Tokiu būdu rizikos lygio nustatymas taps tikslesnis, tačiau svarbiausia – įjungti „Bluetooth“ ryšį. 

Be to, reikalinga, kad mobiliųjų operacinės sistemos „Android“ vietos nustatymo paslauga būtų aktyvi visą laiką. Tik tokiu būdu programėlė galės tinkamai funkcionuoti. 

REKLAMA
REKLAMA

Priduriama, kad nors „Android“ operacinę sistemą naudojančiuose telefonuose vietos nustatymo paslauga turi būti įjungta, tačiau „Korona Stop LT“ nenaudoja vietos informacijos. Štai, jeigu įjungsite bendrą sistemos nustatymą „Naudoti vietos informaciją“, programėlė Jūsų buvimo vietos nefiksuos ir niekada nenaudos GPS. Tai galite patikrinti patys: 

1. Savo telefone (ne programėlėje) atidarykite „Nustatymus“ (angl. „Settings“) 

2. Pasirinkite „Sauga ir vietos informacija“ > „Vietos informacija“ > „Programėlių lygio leidimai“ („Security & Location“ > „Location'“> „App level permissions“). 

3. Atsidarys sąrašas programėlių, kurios gali naudoti Jūsų vietos informaciją, jei suteikiate joms leidimą. „Korona Stop LT“ programėlės šiame sąraše nebus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užtikrinamas anonimiškumas 

Tiesa, nors dalis vartotojų nuogąstauja dėl savo asmeninių duomenų naudojimo, pastebima, kad „Korona Stop LT“ programėlės renkami atsitiktiniai raktai negali paviešinti žmogaus asmeninių duomenų – naudotojams nėra atskleidžiama, kas ir kur pranešė apie užsikrėtimą koronavirusu, savanoriškas programėlės įdiegimas ir jos naudojimas užtikrina duomenų saugą.

„Korona Stop LT“ programėlėje nuolat besikeičianti informacija, užtikrinanti duomenų privatumą, taip pat leidžia užkirsti kelią telefonų sekimui, nerodomas jūsų mobilaus įrenginio indentifikacinis kodas. 

Specialistai pastebi, kad vienintelis kartas, kuomet reikia pateikti dalį savo asmeninių duomenų, yra įtraukiamas tik patvirtinant susirgimą Covid-19 liga. 

REKLAMA

Visgi tai nereiškia, kad dėl to atskleidžiama svarbi asmeninė informacija – toks atpažįstamumas naudojamas tik patikrai. Pasirinkus šią galimybę, telefonas pasidalina per pastarąsias 14 dienų surinktais atsitiktiniais raktais. 

Ką daryti gavus pranešimą apie padidėjusią riziką? 

Jei į programėlę gavote pranešimą, tikriausiai buvote arti koronavirusu užsikrėtusio asmens. Visgi nerimauti per daug nevertėtų – tai nereiškia, kad iškart susirgsite, tačiau labai svarbu likti namuose ir stebėti savo simptomus. 

Specialistai perspėja, kad, atsiradus sausam kosuliui, karščiavimui ar pasunkėjus kvėpavimui, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir sekti tolimesnius nurodymus. 

REKLAMA

Be to, priduriama, kad asmenims, turintiems klausos negalią, skambinti telefonu dėl atvejo patvirtinimo nėra būtina, kadangi pranešimai apie užsikrėtimą COVID-19 siunčiami SMS žinute. Norėdami gauti atvejo patvirtinimo kodą, galite kreiptis elektroniniu paštu [email protected]

Veikia tik mobiliuosiuose telefonuose 

Šiuo metu savanoriškai atsisiunčiama „Korona Stop LT“ programėlė veikia tik mobiliuosiuose telefonuose. Ja gali naudotis 16 metų ir vyresni asmenys. Pritaikyti programėlės naudojimą planšetiniams kompiuteriams, išmaniesiems laikrodžiams ar kitiems įrenginiams neplanuojama. 

Be kita ko, jei telefone yra išjungtas belaidis tinklas, duomenų perdavimui naudojamas mobilusis ryšys, tad jis apmokestinamas pagal Jūsų pasirinktą duomenų planą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apple“ naudojamos operacinės sistemos „iOS“ „Korona Stop LT“ programėlė veikia „iPhone 6s“ arba naujesnės versijos telefonuose, ji gali būti įdiegiama telefonuose su iOS 13.5 arba naujesnės versijos operacine sistema. Deja, „Apple“ nebepalaiko senesnių kaip 4–5 metų įrenginių. 

Tuo metu „Android“ operacinės sistemos įrenginiuose „Korona Stop LT“ veikia „Android 6“ („Marshmallow“) ar naujesnę operacinę sistemą naudojančiuose įrenginiuose. 

Programėlę „Korona Stop LT“ galima nemokamai atsisiųsti iš „App Store“ arba „Google Play Store“ parduotuvių. 

Kilus klausimų dėl jos veikimo, galite kreiptis tel. +370 5 264 9676 arba interneto svetainėje nvsc.lrv.lt nurodytu konsultavimo linijos darbo laiku arba el. paštu [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų