REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per paskutinę parą VUL Santaros klinikose gydomos Almos Adamkienės sveikatos būklė nepakito, tebėra sunki, tačiau stabili, praneša medikai.

Per paskutinę parą VUL Santaros klinikose gydomos Almos Adamkienės sveikatos būklė nepakito, tebėra sunki, tačiau stabili, praneša medikai.

REKLAMA

Ponia Alma lieka Intensyvios terapijos skyriuje.

Portalas tv3.lt primena, kad į ligoninę A. Adamkienė dėl staiga pablogėjusios būklės atvežta ketvirtadienį – klinikos nurodė, kad jai diagnozuotas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, atlikta skubi operacija.

Primename, kad pirmąjį insultą A. Adamkienė patyrė dar 2019 m. 

Kaip atpažinti insultą?

Insultas – gyvybei pavojinga sveikatos būklė, ištinkanti netikėtai. Dėl šios priežasties svarbu mokėti laiku atpažinti insulto požymius, nes jam įvykus, kiekviena sekundė yra aukso vertės.

Apie insultą, jo rūšis, simptomus ir tai, kokių veiksmų negalima daryti ištikus insultui, naujienų portalui tv3.lt plačiau yra papasakojusi gydytoja neurologė, Vilniaus universiteto dėstytoja Aleksandra Ekkert.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak neurologės, insulto rūšių yra įvairiausių, tačiau dažniausiai išskiriamos dvi pagrindinės rūšys: išeminis ir hemoraginis insultas.

Hemoraginio insulto metu kraujas gali išsilieti tiesiai į smegenų audinį, plyšus smulkiai kraujagyslei, arba po smegenų voratinkliniu dangalu, kai plyšta stambesnės kraujagyslės išplatėjimas – aneurizma (toks kraujo išsiliejimas vadinamas subarachnoidine hemoragija).

REKLAMA

„Išeminis insultas įvyksta, kai galvoje užsikemša kraujagyslė, o hemoraginis insultas – kai kraujagyslė plyšta ir kraujas išsilieja“, – paaiškino A. Ekkert ir pridūrė, kad viena dažniausių hemoraginio insulto priežasčių yra padidėjęs kraujospūdis.

Įvardijo insulto požymius

A. Ekkert pabrėžia, kad priežasčių, kodėl jaunesnio amžiaus asmenis ištinka insultas, yra labai daug, tačiau ji išskyrė dažniausiai pasitaikančias priežastis ir pridūrė, kad jaunų asmenų insulto priežastys skiriasi.

Viena jų gali būti ovaliosios angos neužakimas. Gydytojos teigimu, pati iš savęs tokia anga nepavojinga, bet kai kojose susidaro krešuliai, nesant angos, jie į smegenis nepatektų, o per angą jie nukeliauja į smegenis ir sukelia insultą.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat priežastimi gali būti disekacija – kaklo arba smegenų kraujagyslės įplyšimas, dėl kurio spindis siaurėja, pasikeičia kraujo tėkmė, susidaro kraujo krešulys, kuris nukeliauja į galvos smegenis“, – paaiškino neurologė.

Dažniausi insulto rizikos veiksniai, pašnekovės teigimu, yra prieširdžių virpėjimas, padidėjęs cholesterolio kiekis, aukštas kraujo spaudimas, diabetas. Įtakos turi ir gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip kūno masės indeksas, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, alkoholio vartojimas ir mityba – žmogus gali būti nenutukęs, bet ir negebantis gerai maitintis. 

A. Ekkert taip pat pažymi, kad insulto rizika didėja ir dėl pilvinio nutukimo. Vyrų maksimali pilvo apimtis gali būti 94 cm, moterų – 88 cm.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, kokie požymiai gali išduoti, kad žmogų ištiko insultas, gydytoja neurologė primena tris pagrindinius dalykus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį: veidą, rankas ir kalbą.

„Veidas – pasireiškia veido perkreipimas, jis staiga pasidaro nesimetriškas. Taip pat rankos arba kojos nusilpimas, tačiau dažniau atsiranda rankos nusilpimas ir kalbos sutrikimas.

Tai gali būti kalbos supratimo sutrikimas, kai žmogus lyg nori kažką pasakyti, bet negali išreikšti savo minčių, kartoja tą patį žodį, kalba gali būti „suvelta“, – teigia pašnekovė.

Taip pat vis dažniau minimi dar du požymiai, kurie gali išduoti insultą. Tai pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, kai žmogus negali paeiti savo kojomis, ir regos sutrikimai – pavojingas abiejų akių akipločio pakitimas ir nenormali vienos arba abiejų akių padėtis, staiga pasireiškęs aklumas viena akimi.

Visgi, nors tai ir nebūtinai yra insulto požymiai, tačiau juos pastebėjus būtina skubiai apsilankyti pas gydytoją.

Kreipsies ir pas gydytoją pakliūsi kaip tik laiku t.y po 3-4 mėnesių.Vat ir gydykitės Lietuvos piliečiai.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų