REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Redakciją pasiekė nuotrauka, kurioje, neva, sergančių narkomanų adatomis subadytos ir krauju aptaškytos citrinos, rastos prekybos centre. Ji internete sukėlė naują baimės bangą dėl tykančių pavojų. Tačiau Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovų teigimu, tokiais pranešimais tik priešinama visuomenė.

REKLAMA
REKLAMA

Internete pradėtos publikuoti nuotraukos, kuriose – neva, subadytos žaliosios citrinos. Perspėjama, kad prekybos centrų lankytojams reikėtų būti atidiems ir saugotis tokiu būdu platinamo ŽIV užkrato. Neva, narkomanai, į citrinas badydami adatas, bando dezinfekuoti švirkštus, tokiu būdu užkrėsdami eilinius žmones.

REKLAMA

Prekybos centre rastos citrinos (nuotr. Balsas.lt)Prekybos centre rastos citrinos (nuotr. Balsas.lt)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Komunikacijos skyriaus vedėja Juventa Mudėnienė patikino, kad baimintis nėra ko – panašūs pranešimai skelbiami nuolat, tačiau nei vienas jų nepasitvirtino.

Užsikrėsti neįmanoma

Į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą dar nesikreipė nei nukentėję pirkėjai, nei prekybos centro atstovai. Tačiau įvertinusi pasirodžiusias nuotraukas J. Mudėnienė patikino, kad tai – greičiau kažkieno nejuokingas pokštas, o ne narkomanų piktadarystė.

REKLAMA
REKLAMA

„Citrinos rūgštis per silpna, kad panaikintų ŽIV užkratą. Be to, norint dezinfekuoti adatą, nepakanka ją tik įkišti į dezinfekcinį skystį, reikią ir švirkšto su stūmokliu, kad galima būtų įtraukti skysčio į adatos vidų ir vėl išstumti jį lauk“, – nuramino vedėja, pridūrusi, kad vartojantys narkotikus šias subtilybes greičiausiai žino.

O jei subadytos citrinos – išties narkomanų darbas? Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro darbuotoja patikino, kad ir tokiu būdu užsikrėsti ŽIV beveik neįmanoma. Kalbant apie kraujo, matomo nuotraukoje kiekį – panaudotos adatos pėdsakas jo paliktų kur kas mažiau, o ir ar tikrai tai yra kraujas ištirti galima tik laboratorijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris prisiminė, kad panašūs pranešimai jau buvo pasirodę prieš ketverius metus. Tačiau niekas neįrodė, kad citrinos išties užkrėstos nepagydomos ligos virusu.

Gąsdinantys pranešimai – beprasmiai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro teigimu, kasmet prieš Tarptautinę AIDS bei mirusiųjų nuo šios ligos dienas ar artėjant Valentino šventei, propoganda dėl, neva, narkomanų piktavališkai paliktų švirkštų itin suintensyvėja. Elektroniniu paštu platinami pranešimai dėl kino teatruose, bankomatuose ar ant laiptų turėklų pritaisytų užkrėstų švirkštų – neįrodyti nei vienu realiu atveju.

REKLAMA

J. Mudėnienės teigimu, tokio pobūdžio laiškai tik be pagrindo gąsdina žmones. „Neturėjome nei vieno nukentėjusio, užsikrėtusio ŽIV tokiu keliu. Ir nei vieno atradusio švirkštą kino teatre ar laiptinėje neatsirado “, – teigė specialistė.

Moksliškai įrodyta, kad tikimybė užsikrėsti ŽIV atsitiktinai įdūrus injekcine adata, užkrėsta ŽIV, yra 0,3 proc., o tai reiškia, kad iš 1000 įsidūrusių žmonių užsikrės tik trys žmonės.

Laiškai – iš ekonominių paskatų

Elektroniniu paštu platinami laiškai apie galimus pavojus atrodo išties įtikinamai – pasirašyti Vilniaus Universiteto Žalgirio klinikos gydytojos Alinos Pūrienės vardu, tačiau medikė jau ne kartą privalėjo aiškintis, jog tokių laiškų ji nesiuntinėja.

REKLAMA

Paklausta, kokios galėtų būti priežastys tokios skleidžiamos informacijos, moteris įžvelgė ekonominius siekius. „Pirma buvo kino teatrai, dabar prekybos centrai. Gal taip bandoma išgąsdinti, atbaidyti klientus?“ – bandė spėti gydytoja.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro darbuotoja J. Mudėnienė nesutinka su spėjimu, kad užsikrėtusieji ŽIV dėl savo ligos galėtų jausti tokią didelę neapykantą sveikiesiems, bandydami juos užkrėsti: „Galbūt patys panašių žinučių platintojai turi minėtų psichikos nukrypimų - siekius pasėti kuo didesnį visuomenės nerimą ir baimę.“

Šiai nuomonei pritaria ir A. Pūrienė: „Yra ir intelektualių, kultūringų žmonių, nešiojančių ŽIV. Negalima apibendrintai sakyti, kad visi sergantieji pasižymi neapykanta sveikiesiems.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų