REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei 38 tūkst. gyventojų turinčiame ir per 217 tūkst. ha užimančiame Panevėžio rajone jau nuo sausio naktimis budės tik du greitosios ekipažai. Rajono poliklinikos Greitosios pagalbos skyriaus profesinė sąjunga nuogąstauja, kad pagal užimamą plotą antrame po Vilniaus Panevėžio rajone naktimis budėti palikti tik du medikus ir tiek pat vairuotojų yra beprotybė.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo pasipiktinę rajono gyventojai pradėjo rinkti parašus.

Poliklinikos direktorė Irena Janušonienė aiškina, kad susispausti verčia dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus apkarpytas Ligonių kasos finansavimas. Tačiau direktorė tvirtina, kad panikuoti nėra reikalo, esą prireikus rajono medikams į pagalbą atskubės kolegos iš miesto greitosios.

REKLAMA

Sunegaluoti galima tik dieną

„Ar kaimo žmonėms pasakyti, kad nuo Naujųjų naktimis nebesirgtų, nes greitoji pirmiausia važiuos į gimdymus, eismo įvykius ir panašius ekstremalius iškvietimus, o turinčiam aukštą kraujospūdį žmogui teks laukti gal valandą?

Pagalvokite, per kiek laiko atvažiuosime pas ligonį, jei vienas ekipažas bus išvykęs į Krekenavą, kitas – į Smilgius“, – svarsto rajono greitosios darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Ramoškienė.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš metus rajono greitojoje dienomis dirbo keturi ekipažai. Šįmet visą parą budėti palikti trys, pasak R.Ramoškienės, kartais sulaukdavo tiek iškvietimų, kad vos suspėdavo suktis.

„Negalima rizikuoti tikintis, kad ai, gal kaip nors spėsite dviese. Žmogaus sveikata ir gyvybė – ne ta sritis, kurioje reikia taupyti“, – pabrėžė R.Ramoškienė.

Išsitektų ir menkesne kišene

Profesinės sąjungos lyderei nesuvokiama, kodėl net mažesnių apskrities rajonų greitosios tarnybose dirba didesnės pajėgos, pavyzdžiui, Rokiškio miesto ir rajono maždaug 35 tūkst. gyventojų aptarnauja net keturios greitosios brigados.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad ir Panevėžio rajone visą parą budėtų po keturis greitosios medikus, R.Ramoškienė neturi vilčių, tačiau profesinės sąjungos lyderė įsitikinusi, kad palikti esamus tris ekipažus poliklinikos ištekliai leistų netgi sumažėjus finansavimui iš Ligonių kasos.

„Greitosios tarnyba dar niekada nuostolingai nedirbo. Tik 62 proc. lėšų, gaunamų iš Ligonių kasos, išleidžiama greitosios darbuotojų atlyginimams, iš likusiųjų ne tik sumokama už kurą, medikamentus, bet ir užkaišomos poliklinikos nuostolingai dirbančių skyrių skylės.

REKLAMA

Maža to, greitojoje mažina brigadų, o kai kas iš administracijos norėjo pasikelti atlyginimą, bet profesinė sąjunga užprotestavo“, – „Sekundei“ teigė R.Ramoškienė.

Kaimo žmonės kyla

Greitosios medikai viliasi, kad budinčių ekipažų neleis mažinti rajono poliklinikos steigėja Savivaldybė. R.Ramoškienė nori tikėti, kad patys rajone gyvenantys valdininkai ir Tarybos nariai atsižvelgs į kaimo žmonių prašymą.

Už tai, kad rajono greitojoje ištisą parą budėtų ne mažiau nei po tris medikus ir vairuotojus, pasak R.Ramoškienės, jau pasirašė keli šimtai kaimo gyventojų. Parašų rinkimą organizuojanti greitosios profesinė sąjunga neabejoja, jog Savivaldybei po Naujųjų įteiks kelis kartus ilgesnį sąrašą. Kol kas dar nebuvo nė vieno, nesutikusio pasirašyti.

REKLAMA

R.Ramoškienės teigimu, rajono žmonės ne tik raito parašus, bet ir rengiasi kreiptis į Savivaldybės vadovus bei respublikinę televiziją. Gyventojai baiminasi, kad pertvarka greitojoje jiems gali kainuoti ne tik sveikatą, bet ir gyvybę.

Profesinės sąjungos lyderė pabrėžia, kad nors greitosios felčeriai uždirba 1600 Lt, vairuotojai – 1200 Lt neatskaičius mokesčių, jie nereikalauja kelti atlyginimų.

„Parašus renkame ne dėl savęs, o kad rajono žmonėms būtų geriau. Mes esame arčiausiai jų ne tik darbe. Dauguma greitosios darbuotojų irgi gyvena rajone ir jiems ne tas pats, kas atsitiks kaimynams“, – teigė R.Ramoškienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kirto per kišenę

Panevėžio rajono poliklinikos direktorė Irena Janušonienė aiškina, kad susispausti verčia kitais metais gerokai sumažėsiantis finansavimas.

Jau antrus metus greitosios pagalbos tarnybas Ligonių kasa finansuoja pagal 2010 m. gruodį sveikatos ministro patvirtintą aprašą. Skiriamos lėšos priklauso nuo aptarnaujamos teritorijos gyventojų skaičiaus. Pasak I.Janušonienės, pagal tą patį kriterijų nustatomas ir brigadų greitosios tarnyboje skaičius.

2013-iesiems Ligonių kasos finansavimas bus paskirstomas pagal rajono gyventojų skaičių 2011-ųjų pabaigoje. Statistikos departamento duomenimis, prieš metus rajone gyveno 38 423 žmonės.

REKLAMA

Tai yra maždaug 3000 žmonių mažiau nei 2010 m. Kadangi gyventojų mažiau, rajono greitosios kišenė turėtų susitraukti 123 tūkst. Lt.

Susitraukti siūlo kolegos

Pagal sveikatos ministro patvirtintą aprašą vienai greitosios brigadai nustatyta aptarnauti 16 tūkst. rajono žmonių, o į 80 proc. iškvietimų kaimo vietovėse privalu atvykti ne vėliau nei per 25 minutes.

I.Janušonienės teigimu, pagal rajono gyventojų skaičių ir Ligonių kasos skiriamas lėšas, 2013 m. rajono poliklinikos greitosios skyrius gali išlaikyti 2,4 brigados. Šiuo metu greitojoje dirba 3,17 brigados.

REKLAMA

Anot direktorės, susiklosčiusią situaciją analizavo darbo grupė. Jos išvadose teigiama, kad per pastaruosius tris mėnesius rajono greitosios ekipažai ilgiau nei 25 min. važiavo tik į 4,3 proc. iškvietimų, nors teisės aktai leidžia 20 proc.

Daugiau nei pusė iškvietimų – 67,4 proc. – sulaukta nuo 8 iki 20 val. Per 11-a šių metų mėnesių rajono greitosios medikai per parą aptarnavo vidutiniškai 22 iškvietimus, tai yra kiekvienai brigadai teko maždaug po septynis.

Pasak I. Janušonienės, budinti brigada iškvietimuose per parą realiai sugaišta 10,5 val. Anot jos, darbo grupė pasiūlė išlaikyti 2,75 brigados, tai yra šiek tiek daugiau nei kitais metais finansuos Ligonių kasa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadinasi, naktimis, išskyrus savaitgaliais ir per šventes, budėti liks nebe po tris medikus ir vairuotojus, o po du.

I. Janušonienė teigia, kad tokiam darbo grupės siūlymui pritarė ir poliklinikos jungtinių profesinių sąjungų taryba. Iš keturių poliklinikoje veikiančių profesinių sąjungų tokiai pertvarkai paprieštaravo vienintelė, atstovaujanti greitosios darbuotojams.

Viliasi kaimynų pagalbos

Pasak direktorės, kiek kitąmet greitojoje liks brigadų, dar nenuspręsta. Mat sumažintomis pajėgomis greitoji esą kol kas dirbs tik bandomuoju laikotarpiu. Ar rajonui naktimis užteks poros brigadų, išvados bus daromos vasarį.

REKLAMA

Kadangi apskrityje veikia viena centralizuota greitosios medicinos pagalbos dispečerinė, I. Janušonienė ramina, jog pritrūkus ekipažų rajono gyventojams į pagalbą atskubės arčiausiai esanti kitos savivaldybės greitoji.

„Profesinė sąjunga tik kelia panika ir erzina žmones. Negaliu patenkinti visų darbuotojų norų, nes tą riboja finansavimas. Taip pat negaliu priimti sprendimų po to, kai jau bus įstaigai blogai. Mes žiūrime ir mąstome į priekį“, – teigė I.Janušonienė.

Eksperimentuoti nebando

Panevėžio miesto greitosios pagalbos stotis šiais metais vertėsi iš 4,2 mln. Lt. Ši suma buvo apskaičiuota įvertinus, kad 2010 m. pabaigoje Aukštaitijos sostinėje gyveno 109 tūkst. žmonių. Statistikos departamento duomenimis, prieš metus mieste teliko 98,6 tūkst. panevėžiečių.

REKLAMA

Panevėžio greitojoje dabar dienomis dirba šešios brigados, naktį – penkios, tik per Naujuosius panevėžiečiams gelbės septynios. Stoties direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė patikino, kad tokios pačios pajėgos bus išlaikytos ir sausį. Anot jos, kol nežinoma, iš kiek įstaigai teks verstis 2013-aisiais, brigadų nemažinama. Tačiau gerokai sumažėjus gyventojų veikiausiai to nepavyks išvengti.

Geriau nei apskrities greitosioms

2011-ųjų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Lietuvoje nelikus nė 3 mln. žmonių, finansavimas gerokai mažėja visoms šalies gydymo įstaigoms.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojos Almos Čiplienės teigimu, kiek iš gaunamų lėšų įstaiga sugeba išlaikyti greitosios brigadų, jos pačios vidaus reikalas.

„Panevėžio rajono greitosios sąlygos netgi geresnės nei aptarnaujančiųjų ir miestą, ir rajoną, kaip, tarkim, Rokiškio greitoji, nes įkainis už rajono gyventojus yra didesnis nei už miesto“, – teigė A.Čiplienė.

Anot jos, Ligonių kasa lėšų 2013-iesiems dar neapskaičiavusi, o sutartys su gydymo įstaigomis bus pasirašomos tik kovą.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų