REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naftos kaina kitąmet išliks ganėtinai aukšta, bet „juodojo aukso“ eros pabaigos ženklai vis labiau ryškės, tikina ekspertai. Jie pabrėžia, kad ypač didelę reikšmę nulemiant į kurią pusę 2019 m. pasvirs naftos kainų svarstyklės turės JAV su savais skalūninės naftos rezervais ir Donaldu Trumpu priešakyje.

Naftos kaina kitąmet išliks ganėtinai aukšta, bet „juodojo aukso“ eros pabaigos ženklai vis labiau ryškės, tikina ekspertai. Jie pabrėžia, kad ypač didelę reikšmę nulemiant į kurią pusę 2019 m. pasvirs naftos kainų svarstyklės turės JAV su savais skalūninės naftos rezervais ir Donaldu Trumpu priešakyje.

REKLAMA

Naftą iš olimpo išstums dujos 

„Naftos kaina ateinančiais metais turėtų išsilaikyti 50 – 60 dolerių už barelį rėžiuose. Jeigu ji kils aukščiau šio lygio, tada automatiškai įsijungs stabilizatorius: augs JAV ir Kanadoje išgaunamos naftos, ypač skalūninės, pasiūla. Na, o jeigu naftos kaina nukris žemiau, tuomet augs OPEC ir kitų valstybių interesas palaikyti kainą didesnę“, – prognozuoja „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Anot ekonomisto, daugelis valstybių supranta, kad naftos era eina į pabaigą, todėl ilgalaikėje perspektyvoje, apie dešimties metų bėgyje, naftos barelis tikriausiai kainuos tik apie 30 dolerių. Ž. Mauricas primena, kad naftos kainų korekcijas dažnai lemia besivystančių rinkų ekonominis progresas, kuris 2019 m. gali sustoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad šios rinkos susidurs su aibe iššūkių ir tikrai jų laukia nelengvi metai, arba bent jau ne tokie lengvi, kaip prognozuoja nemažai institucijų. Tai darau vertindamas žinių ekonomikos revoliuciją. Per kiekvieną tokią revoliuciją atotrūkis tarp turtingų ir neturtingų šalių padidėja. Manau, kad ir šį kartą nebus kitaip. Juk didžioji dalis inovacijų atsiranda Rytų ir Pietryčių Azijoje, JAV ir Europoje, o ne kitose rinkose“, – atkreipė dėmesį Ž. Mauricas.

REKLAMA

Be to, „Luminor“ ekonomistas priminė ir dar vieną veiksnį, kuris ilgalaikėje perspektyvoje gali mažinti naftos kainas – transporto sektoriaus elektrifikaciją.

„Kinija 2030 m. nori pereiti tik prie elektromobilių, ir, esu įsitikinęs, kad jie tai padarys, nes Kinija dažniausiai padaro tai, ką suplanuoja. Taip pat į rinką yra pristatoma vis daugiau įvairių gamintojų elektromobilių“, – pažymėjo Ž. Mauricas.

Tiesa, situacija su dujų kainomis 2019 m. bus kitokia. Pasak pašnekovo, ateinančiais metais sunkusis antžeminis transportas turi planų dar labiau didinti dujų suvartojimą, be to, ši kuro rūšis yra ir daug plačiau naudojama pramonėje nei nafta.

REKLAMA
REKLAMA

„Galima sakyti, kad nafta po truputį praras savo pozicijas, o dujos jas užims. Rusija, manau, irgi kryptingai didins savo įtaką Europai per dujų transportą, prisiminkime ir vystomą „Nord Stream 2“ dujotiekį. Rinkoje tikima, kad dujos bent iš dalies amortizuos naftos kainų kritimą ir išliks ilgesnį laiką kaip pakankamai populiari kuro rūšis“, – sakė Ž. Mauricas.

Jis pabrėžė, kad dujų vartojimo mažėjimas privalo tapti viena iš Lietuvos ateities strategijų. Esą Lietuva turi daug atsinaujinančios energetikos išteklių, kurie turi būti pasitelkti nulipant nuo dujų adatos.

Nafta brangs tik esant dviem sąlygoms 

60 – 70 dolerių. Tokią tikėtiną vidutinę naftos barelio kainą kitąmet gruodžio pradžioje prognozavo finansų analitikas Marius Dubnikovas. Pašnekovas priminė, kad šiandien pigia nafta ypač suinteresuotos JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pinganti nafta išeitų į didelę naudą Donaldui Trumpui, nes paslėptų infliaciją šalyje, kuri yra padidėjusi. Be to, tai atšaldytų JAV centrinio banko norus didinti palūkanų normas. Kol kas JAV sekėsi mažinti naftos kainą šiais metais, bet ar tai tęsis, sunku pasakyti.

Panašu, kad nafta turėtų suktis ties 60 – 70 dolerių už barelį riba kitąmet. Gal net su tam tikra brangimo galimybe, jeigu finansinė situacija pasaulyje išliks stipri. Esame ekonominio ciklo pabaigoje, kuomet optimizmo dažnai būna pakankamai daug. Ir žaliavos būna linkusios brangti. Žiūrint iš šios dienos perspektyvos, naftos kainų didėjimo tikimybė didesnė nei jos mažėjimo“, – tikino M. Dubnikovas.

REKLAMA

Finansų analitikas laikosi nuomonės, kad tam, kad 2019 – aisiais stebėtume naftos brangimą, turėtų būti įvykdytos dvi sąlygos. Pirmiausiai, sklandžiai pasibaigti „Brexit“ procesas, o antra nekilti prekybos karas tarp JAV ir Kinijos. Kainų mažėjimą, savo ruožtu, galėtų nulemti tik didelę skalūninės naftos pasiūlą į rinką pateikusios JAV.

Gerų žinių vartotojams M. Dubnikovas neturėjo ir paklaustas apie dujų kainų prognozes. Analitikas priminė, kad dujų kaina tiesiogiai priklauso nuo naftos kainos, todėl brangstant vienai kuro rūšiai, brangsta ir kita.

M. Dubnikovas antrino Ž. Mauricui pritardamas, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai artimu metu dujų neišstums.

Dėl to priklausomybė nuo šio kuro ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje išliks pakankamai didelė ir 2019 – aisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų