• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Galbūt ne taip gerai žinoma kaip Mongolijos stepės ar Gobio dykuma, taiga, vis dėlto, yra vienas didžiausių pasaulio biomų. Tai unikalus geografinis regionas, užimantis didelius Eurazijos ir Šiaurės Amerikos plotus bei pasižymintis unikalia augalija bei gyvūnija. Tai – ypatinga vieta ir dėl Dukha genties bei šiaurinių elnių, kurie, deja, šiuo metu ties išlikimo riba.

REKLAMA
REKLAMA

Mongolijos taiga – nelengva vieta gyventi: žmonės čia turi prisitaikyti prie atšiauraus klimato, mat žiemą temperatūra nukrenta žemiau -40°C. Per pastaruosius 3 000 metų Dukha žmonės (dar žinomi kaip Tsaatan), išmoko paklūsti gamtai ir pritaikyti savo klajoklišką prigimtį net ir prie ekstremalių gamtinių sąlygų. Jie tapo labai priklausomi nuo šiaurės elnių, kurie gentį aprūpina ne tik mėsa ir kailiu, bet ir yra jų pagrindinė transporto priemonė. Deja šių elnių populiacija sparčiai mažėja, o tai kelia grėsmę ir pačios genties išlikimui.

REKLAMA

Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)

Fotografas Uluc Kecik, kuris vyko į Mongolijos taigą, kad užfiksuotų Dukha genties gyvenimo ypatumus sako: „Šiandien Dukha gentis - mažiausia Mongolijos tautinė mažuma, susidedanti iš maždaug 45 ūkių. Globalinis atšilimas, ekonomika, turizmo plėtra ir kiti rodikliai gali privesti gentį prie visiško išnykimo ar asimiliavimosi su dominuojančiomis tautomis.“

Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)

„Tsataan“ žmonės (kas išvertus iš mongolų kalbos reiškia „šiaurės elnių piemuo“) prieš maždaug 15 metų ganė šiaurės elnių bandas, kurias sudarė per 15 tūkst. gyvūnų, tačiau šiandien jų populiacija sumažėjo iki 2 200, o skaičius nesiliauja kritęs. Šiauriniai elniai nėra paprasti gyvūnai Dukha žmonėms, jie laikomi šventais gyvūnais ir užima ypatingą vietą genties socialinėje ir religinėje kultūroje.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurinius elnius lengva prijaukinti ir jie paprastai reaguoja, kai yra kviečiami. Seniau Dukha žmonės nužudydavo elnius tik tuo atveju, kai jie jau būdavo per seni atvesti jauniklių ar nepajėgūs keliauti ilgus atstumus. Tačiau šiandien, sunkiai išsiversdama gentis priversta medžioti elnius, kad išgyventų pati.

Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)

Be to, prie jų populiacijos pokyčių smarkiai prisideda ir ligos. Tūkstančius metų Dukha žmonės buvo šiaurės elnių jaukinimo ir veisimo ekspertai, o jų patirtis buvo perduodama iš kartos į kartą. Deja, didžioji dalis žinių apie gyvulininkystę buvo prarasta sovietmečiu. Dėl žinių stokos, kaskart buvo išvedamos vis silpnesnės atžalos, jaunikliai mirdavo vos gimę, jie nebuvo tokie atsparūs ligoms ir infekcijoms. Šiandien ekspertai mano, kad apie ketvirtis šiaurinių elnių gali būti užsikrėtę kokiomis nors ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp 1960-ųjų ir 1980-ųjų Sovietų sąjunga pabandė išspręsti nykstančios šiaurinių elnių populiacijos problemą, papildydama Mongolijos elnių bandas gyvūnais atgabentais iš Sibiro. Vis tik, žlugus SSRS, daugiau elnių nebuvo atvežta į taigą. Netrukus buvo pasiūlyta dar viena idėja - atgabenti šiaurinių elnių iš Kanados ar Skandinavijos šalių, tačiau ekspertai pabijojo, kad naujų genų įvedimas į bandą gali taip pat neigiamai paveikti veisimąsi ar išplatinti kokias nors ligas.

Nepaisant prieštaringų nuomonių, Dukha genties žmonės tiki, kad tai gera idėja. Jie teigia, kad blogiausiu atveju į taigą galėtų būti atvežta bent jau sveikų šiaurės elnių sperma.

REKLAMA

Dar viena problema, kelianti grėsmę šiaurinių elnių populiacijai, yra Dukha žmonių gyvenimo pokyčiai. Ankstesnės genties kartos daug klajojo ir apsistodavo vis naujose vietose. Tačiau jaunosios kartos viliojamos apsistoti ilgesniam laikui vienoje gyvenvietėje, kur yra steigiamos mokyklos, parduotuvės ir kiti centrai. Tuo tarpu elniams vienoje vietoje vis sunkiau surasti maisto. Natūralių jų gyvenimo sąlygų, tarp jų ir klajojimo bei migracijos, sutrikdymas sukėlė gyvūnams daugiau sveikatos sutrikimų.

Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)Mongolija (nuotr. Uluc Kecik) (nuotr. Gamintojo)

Laimei, tokios tarptautinės organizacijos kaip UNEP ir NGO dirba, kad padėtų taigos žmonėms išsaugoti jų kultūrą ir pirmykščius gyvenimo papročius. UNEP ragina, kad šiose vietose būtų kontroliuojamas turizmas, apribotos esamos medžiojimo nuostatos. Taip pat siekiama įvesti programą, kuria remiantis šiaurės elniams būtų suteikiama veterinarinė pagalba. „The Totem Peoples Project“ organizacija kaupia lėšas šiaurės elnių ligų tyrimams bei sveikatos sutrikimų prevencijai.

REKLAMA

„Šiaurės elniai yra daugiau nei tiesiog gyvūnai. Jie yra viena svarbiausių taigos dalių“, - sako „Totem Peoples Project“ įkūrėjas, Danielis Plumley. „Jie atstovauja savitą kultūrą. Jei nebūtų jų, neegzistuotų ir kultūra, - pridūrė Dukha genties elnių veisimo specialistas Batulga. - Norime visiems padėkoti už pagalbą mums, Dukha genčiai, kuri ir toliau galės didžiuotis savo tradicijomis ir žmonėmis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų