• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai įspėja, kad dėl drabužių valyme naudojamos cheminės priemonės poveikio gali padaugėti Parkinsono ligos atvejų.

Mokslininkai įspėja, kad dėl drabužių valyme naudojamos cheminės priemonės poveikio gali padaugėti Parkinsono ligos atvejų.

REKLAMA

Tyrėjai teigia, kad trichloretilenas gali pažeisti smegenis ir sukelti mirtiną ligą, kuria serga apie 145 tūkst. britų., rašo thesun.co.uk.

Ši cheminė medžiaga, sutrumpintai vadinama TCE, dešimtmečius buvo naudojama cheminio drabužių valymo ir nuriebalinimo priemonių, anestetikų ir pesticidų gamyboje.

Gresia Parkinsono liga

Nors šiuo metu Jungtinėje Karalystėje jis yra uždraustas, milijonai žmonių greičiausiai patyrė jo poveikį ir jis vis dar naudojamas kai kuriose pramonės šakose.

„Parkinson‘s UK“ teigia, kad Parkinsono ligos atvejų vis daugėja ir 2018-2025 m. jų padaugės penktadaliu.

Ši liga neaplenkia ir žinomų žmonių – ja sirgo boksininkas Muhammadas Ali, serga filmo „Atgal į ateitį“ žvaigždė Michaelas J. Foxas ir komikas Billy Connolly.

REKLAMA
REKLAMA

Niujorko Ročesterio universiteto mokslininkų atlikto tyrimo metu buvo nustatyti septyni pacientai, kurie greičiausiai susirgo Parkinsono liga, sukelta trichloretileno.

REKLAMA

Tarp šių pacientų – gydytojas, elektros inžinierius, mokytojas, NBA krepšininkas, karinio jūrų laivyno kapitonas ir JAV senatorius.

Visi jie buvo veikiami nuodingos cheminės medžiagos ir vėliau susirgo Parkinsono liga, kuri sukelia drebulį, nervų pažeidimus, nusilpimą ir atminties sutrikimus.

Poveikis sveikatai

Dr. Ray Dorsey žurnale „Journal of Parkinson‘s Disease“ rašė: „Pateikiame netiesioginių įrodymų, kad TCE vaidmuo Parkinsono ligos atžvilgiu yra platesnis.

Atvejai rodo, kad šia liga serga asmenys, kurie, tikėtina, buvo veikiami TCE jų aplinkoje ar darbinėje sferoje.

REKLAMA
REKLAMA

Raginame plačiau tirti ir uždrausti šią šimtmečio senumo cheminę medžiagą, padariusią neišmatuojamą žalą visuomenės sveikatai.

Šis tyrimas papildo senesnius tyrimus, kuriuose buvo įžvelgtas toks pats ryšys atliekant tyrimus su gyvūnais – jų metu pastebėta, kad ši cheminė medžiaga žiurkėms ir pelėms sukelia įvairius simptomus.

Mokslininkai nežino, kaip ši cheminė medžiaga kenkia, tačiau mano, kad TCE paralyžiuoja gyvybiškai svarbias mitochondrijas, kurios aprūpina smegenų ląsteles energija.

Dėl to nervai nustoja tinkamai funkcionuoti ir gali sukelti ilgalaikę žalą. Tačiau medžiagos poveikio pasekmės gali pasireikšti tik praėjus keleriems metams ar dešimtmečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų