„Mes turime suprasti tai, kas akcentuojama būtent EK veiksmų plane, kad yra didžiulis suskystintųjų gamtinių dujų potencialas ir būtent artimiausiais metais, šiais 2026, 2027 metais, yra labai ženklus suskystintųjų gamtinių dujų pasiūlos augimas. Tai reiškia, kad tikrai bus daug galimybių importuoti dujas iš patikimų partnerių ir dėl to tikrai neturėtų būti kažkokios ženklesnės įtakos dujų kainoms“, – LRT Radijui trečiadienį tvirtino Ž. Vaičiūnas.
„Tas šokas, kuris buvo 2022–2023 metais, tos pamokos tikrai yra išmoktos ir šis planas yra orientuotas į tai, kad mes turėtume tvarų tiekimą iš patikimų tiekėjų ir kad nesusidurtume su energetika kaip ginklu, kuomet kainos naudojamos kaip spaudimo instrumentas“, – akcentavo ministras.
Antradienį EK paskelbė, kad siekia iki 2027 m. pabaigos visiškai uždrausti rusiškų dujų importą į ES. Birželį šalims narėms bus pateiktos konkrečios su tuo susijusios priemonės.
Apie 19 proc. ES dujų poreikio vis dar padengiama rusiškomis dujomis. Jos į ES patenka dujotiekiu „Turkstream“ arba laivais kaip suskystintos gamtinės dujos (SGD).
Priešingai nei naftai, ES kol kas nėra įvedusi sankcijų rusiškoms dujoms. Naftos importas iš Rusijos pernai, Komisijos duomenimis, dėl sankcijų sumažėjo iki 3 proc. Briuselis nori imtis veiksmų ir prieš sodrinto urano iš Rusijos, kurį savo branduolinėse elektrinėse naudoja kai kurios ES šalys, importą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!