REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Varėnos rajone ketvirtadienį bus minimos 1940–ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą pirmosios aukos, pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko, 83-iosios žūties metinės.

Varėnos rajone ketvirtadienį bus minimos 1940–ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą pirmosios aukos, pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko, 83-iosios žūties metinės.

REKLAMA

Kaip pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Ūtos sargybos viršininką A. Barauską užpuolikai nužudė 1940 metų birželio 15 dieną. Kaip ir kasmet VSAT organizuoja šiai datai paminėti skirtus renginius.

Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje ketvirtadienį bus aukojamos šv. mišios. A. Barausko atminimas bus pagerbtas prie paminklo jo žūties vietoje Varėnos rajono Ūtos kaime.

Minėjime dalyvaus įvairių institucijų vadovai ir atstovai, VSAT vadovybė, Lietuvos policijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras.

Anot VSAT, 2005 metais A. Barauskas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi. Jo vardu yra pavadinta viena iš sieną su Baltarusija saugančių VSAT užkardų, įsikūrusi Varėnos rajono Dubičių kaime. Vienai iš VSAT Pasieniečių mokyklos Vilniaus rajone, Medininkuose, auditorijų yra suteiktas A. Barausko vardas. 

REKLAMA
REKLAMA

2013 metais VSAT iniciatyva buvo pagamintas atminimo medalis „Aleksandras Barauskas 1899 – 1940“. Pirmasis buvo įteiktas A. Barausko dukrai Onai Marijai Brasiūnienei. Nuo tol juo apdovanojami asmenys ir įstaigos, prisidedančios prie pasieniečio atminties puoselėjimo. 2015 metais A. Barausko vardas buvo suteiktas naujam patruliniam VSAT laivui.

REKLAMA

2010 ir 2020 metais, minint pasieniečio žūties 70-metį bei 80-metį, A. Barauskas apdovanotas (po mirties) VSAT atminimo ženklais „Valstybės sienos apsaugai – 90“ ir „Valstybės sienos apsaugai – 100“.

Prieš pora metų, birželio 15-ąją, minint pasieniečio 81-ąsias žūties metines, Ūtoje atidengtas VSAT iniciatyva bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro lėšomis ir pastangomis pastatytas paminklas. Jis pakeitė iki tol čia stovėjusį simbolinį atminimo ženklą A. Barauskui.

Iki pirmosios sovietų okupacijos 1940 metų birželio 15 dieną Lietuvos valstybės sienos apsauga pareikalavo dešimčių aukų. Tos dienos ankstų rytą A. Barausko šeima buvo pažadinta šūvių. Kaip vėliau išaiškėjo, iš automatinių šautuvų ir kulkosvaidžio šaudė slapta perėjusi Lietuvos valstybės sieną apie 20 raudonarmiečių grupė.

Po kruvino susidorojimo su A. Barausku užpuolikai skubiai pasišalino. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų