• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas sieja “Bluetooth” ryšį turintį mobilųjį telefoną su “Intel Research”, 1972 m. atrastu socialiniu fenomenu ir iš matymo pažįstama mergina, kurią kasryt sutinkate autobuso stotelėje? Atsakymas trumpas: “Jabberwocky”.

REKLAMA
REKLAMA

“Jabberwocky” - tai nemokama programa su “Bluetooth” suderinamiems mobiliesiems telefonams, sukurta “Intel Research” laboratorijoje Berklyje (JAV). Čia vykdomas “Familiar Stranger” projektas (http://berkeley.intel-research.net/paulos/research/familiarstranger/index.htm) siekia pritaikyti bevielio ryšio technologijas šiuolaikinius miestus aprėpiančiuose tinkluose. Tik ne mobiliojo ryšio, o socialiniuose.

REKLAMA

Pažintį su originaliu “Bluetooth” pritaikymu įprastų ritualų ir rutina pavirtusių veiksmų pripildytoje kasdienybėje reikėtų pradėti nuo žmonių, kuriuos dažnai sutinkame skubėdami į darbą, apsipirkinėdami prie namų esančioje parduotuvėlėje, vedžiodami šunį, gerdami kavą pamėgtoje kavinėje ar sklaidydami knygas skaitykloje. Tai iš matymo gerai pažįstami žmonės, kuriuos išėję iš namų ar darbo esate sutikę dešimtis ar šimtus kartų. Juos amerikiečių psichologas Stanley Milgramas 1972 m. parašytame esė apibūdino kaip “pažįstamus nepažįstamus” ar savus nepažįstamuosius (familiar stranger). Pagrindinė “savų nepažįstamųjų” kaip socialinio fenomeno ypatybė - tai, kad su šiais žmonėmis visiškai nebendraujama, jie mandagiai, bet atkakliai ignoruojami. Tačiau jie yra tapę tam tikra mūsų kasdienybės dalimi, kurios netekę netrukus pastebėtume permainą - pavyzdžiui, jei beveik kasdien tuo pačiu metu stotelėje sutinkamas žmogus vieną dieną staiga išnyktų iš jūsų akiračio.

REKLAMA
REKLAMA

“Intel Research” specialistai teigia radę būdą, kaip sumažinti vienišumo jausmą šiuolaikiniuose didmiesčiuose. Pasitelkę “Bluetooth” naudojančius įrenginius jie siekia vizualizuoti ryšius su “savais nepažįstamaisiais”, stengdamiesi padėti nepamesti jų iš akių net ir tose miesto vietose, kur dar nesate jų pastebėję.

Įdiegę “Jabberwocky” (http://www.urban-atmospheres.net/Jabberwocky/download.htm) į “Bluetooth” ryšio funkciją turintį telefoną (būtina sąlyga - jis turi būti suderinamas su MIDP 2.0 ir “Java 2ME”, tinkamų modelių sąrašus galima rasti čia http://www.benhui.net/midp2phonelist.html ir čia http://www.mobilebasic.com/Phones.jsp), telefonas pradeda veikti kaip “Bluetooth” radaras. Aktyvavus programą ir įjungus “Bluetooth” ryšį “Jabberwocky” ima skenuoti šalimais esančių “matomų” “Bluetooth” įrenginių identifikacinius numerius (ID), kurie įtraukiami į programos duomenų bazę. Kiekvieną kartą, kai aptinkamas “Bluetooth” įrenginys, “Jabberwocky” palygina jo ID su jau įrašytais. Jei “Bluetooth” ID sutampa, vadinasi, šalia jūsų - savas nepažįstamasis. Kuo dažniau “užpelenguojamas” tas pats ID, tuo tas žmogus yra jums “artimesnis”. Tam, kad programa galėtų jį aptikti, visai nebūtina, kad nepažįstamojo telefone būtų įdiegtas “Jabberwocky”: pakanka, kad jo telefonas ar kitas įrenginys leistų save aptikti kitiems “Bluetooth” vartotojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Jabberwocky” vartotojo sąsaja labai paprasta: aptikti “Bluetooth” įrenginiai telefono ekrane pavaizduojami raudonais kvadratėliais, kurie laikui bėgant vis slenka žemyn ir po tam tikro laiko, pasiekę ekrano apačią, visai “ištirpsta”. Jei “Bluetooth ID” jau yra programos duomenų bazėje, ekrane pasirodęs kvadratėlis tampa žalias. Viršutinėje ekrano dalyje fiksuojamas objekto aptikimo laikas ir vieta. Ją gali nurodyti pats vartotojas, kai kurias dažniausiai lankomas vietas pasižymėjęs iš anksto (“Parkas”, “Prie namų”, “Senamiestis”, “Kavinė “ ar t.t.). Būnant tam tikroje miesto vietoje jos pavadinimą galima pasirinkti iš “Jabberwocky” meniu.

REKLAMA

Programos tinklapyje pateikiami keli jos naudojimo “scenarijai”. Antai mokslus baigusi ir į nepažįstamą miestą gyventi atvykusi mergina gali pasijusti labai vieniša, slegiama visiškai svetimos aplinkos. Tačiau netrukus “Jabberwocky” dėka ji pastebės, kad kasdien šalia būna kad ir nepažįstami, bet tie patys nuolat sutinkami žmonės. Žinodama, kad kažkas iš jų yra šalia, ji jausis geriau, nors kartais ir negalės jų atpažinti. Kitas pavyzdys - priešingas: “Jabberwocky” padės nuolat tų pačių žmonių supamam jaunam profesionalui susirasti mieste ramią vietą, kur jis galės papietauti ar išgerti kavos jausdamasis tikras, kad čia nėra savų nepažįstamųjų.

Netrukus turėtų pasirodyti naujausia “Jabberwocky” versija, kurioje, pasak autorių, atsiras naujų galimybių. Kad ir kaip intriguotų galimybė einant gatve per “Bluetooth” “pajusti” savą nepažįstamąjį, ko gero, didžiausias “Jabberwocky” privalumas - tai, kad jis dar aiškiau atskleidžia “Bluetooth” kaip socialinių ryšių radaro galimybes. Nors “Intel Research” specialistai pabrėžia, kad “Jabberwocky” skirtas ir gali būti naudojamas tik kaip anoniminis “praeivių skeneris”, gali būti, kad atsiras nemažai norinčių pasitelkti “Bluetooth ID” numerius kaip pažinčių mezgimo, o ne jų ignoravimo priemonę. Norime to ar nenorime, bet telefonai su “Bluetooth” pažinčių radarais tikrai ne už kalnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų