REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu prekių ir paslaugų kainos Lietuvoje nešuoliuoja taip sparčiai, kaip praėjusiais metais, o kai kurie dalykai net ir atpigo, tad jų galima nusipirkti ir daugiau.

Pastaruoju metu prekių ir paslaugų kainos Lietuvoje nešuoliuoja taip sparčiai, kaip praėjusiais metais, o kai kurie dalykai net ir atpigo, tad jų galima nusipirkti ir daugiau.

REKLAMA

Per pastaruosius metus maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai Lietuvoje bendrai pabrango kiek daugiau nei 20 proc., skaičiuoja Valstybės duomenų agentūra.

Tačiau kai kurių maisto prekių kainos išaugo gerokai labiau, o dalis jų ir atpigo.

Šį rugsėjį, palyginti su praėjusių metų rugsėju bene labiausiai pabrango kepenų paštetas. Jo kaina išaugo 40 proc.

Per tą patį laikotarpį kriaušės mūsų šalyje brango 37 proc. Tuo metu ypač tyras alyvuogių aliejus – 36 proc.

Beveik trečdaliu brango ir krienai (32 proc. kainų augimas), taip pat svogūnai (30 proc.).

Pernai dėl Rusijos pradėto plataus karo Ukrainoje buvo itin išaugusios šiose šalyse daug gaminamų aliejų kainos. Tačiau ilgainiui jos nusileido iš aukštumų.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad šį rugsėjį, palyginti su ankstesnių metų rugsėju, saulėgrąžų aliejus atpigo beveik 24 proc., o rapsų aliejaus kaina krito beveik 21 proc.

REKLAMA

Per pastaruosius metus taip pat atpigo avokadai (–17,9 proc.), bananai (–15,4 proc.), 82 proc. riebumo sviestas (–12,5 proc.).

Spalį fiksuotas kainų augimas

2023 m. spalį, palyginti su rugsėju, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,3 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo drabužių ir avalynės, trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, elektros energijos, mėsos ir jos gaminių kainų padidėjimas bei atostogų išvykų, degalų ir tepalų, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

Vartojimo prekių kainos per mėnesį padidėjo 0,6 proc., paslaugų kainos sumažėjo 0,3 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,4 proc., rinkos kainos – 0,3 proc.

2023 m. spalį, palyginti su rugsėju, dėl naujų rudens–žiemos sezono kolekcijų drabužių ir avalynės kainos padidėjo 5,4 proc. Avalynė pabrango 8,9 proc., drabužiai – 4 proc.

Poilsio ir kultūros prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 1,6 proc. Daugiausia sumažėjo sporto ir poilsio įrangos bei reikmenų nuomos paslaugų (10,6 proc.), atostogų išvykų (9 proc.), bet padidėjo informacijos apdorojimo įrenginių reikmenų (2,6 proc.), raštinės reikmenų ir piešimo medžiagų (2,1 proc.) kainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 0,4 proc. Labiausiai pabrango alyvuogių aliejus, pievagrybiai, valgomieji subproduktai, kakava ir miltelių pavidalo šokoladas, ryžiai, bet atpigo saulėgrąžų aliejus, makaronai, cukrus, mineraliniai ir šaltinio vandenys, rūkytos žuvys.

Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo trumpavaisių agurkų, šilauogių, pomidorų, avokadų, apelsinų, bet sumažėjo kriaušių, burokėlių, svogūnų, morkų, kivių kainos.

Transporto prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,5 proc. Pokytį lėmė keleivių vežimo oro transportu paslaugų (7,4 proc.), benzino (2,7 proc.) kainų sumažėjimas bei suskystintų automobilinių dujų (4,1 proc.), automobilių (0,6 proc.), dyzelinių degalų (0,5 proc.) kainų padidėjimas.

REKLAMA

2023 m. spalio metinė (2023 m. spalį, palyginti su 2022 m. spaliu) infliacija sudarė 2,8 proc.

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo duonos ir grūdų produktų, mėsos ir jos produktų, automobilių, farmacijos gaminių, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, alaus, kitų asmens priežiūros prietaisų, reikmenų ir priemonių, tabako gaminių kainų padidėjimas bei elektros energijos, šilumos energijos, degalų ir tepalų kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 0,9 proc., paslaugų – 7,7 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus sumažėjo 6,2 proc., rinkos kainos padidėjo 4,4 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų