REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuriama naujausios medicininės įrangos ir modernių technologijų sistema, kuri šalies gydytojams leis pacientų ligas pastebėti dar jų pradžioje. Į vieną centrą plauks visų pacientų sveikatos duomenys, o modernios technologijos juos tikrins ir įspės medikus, kuriems pacientams rasti pirmieji ligų požymiai, bei patars, kaip gydyti.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip užčiuopti ligą anksčiau nei pacientas pradės jausti jos simptomus? Didžiųjų ligoninių gydytojai sako turintys daugiau patirties ir įrangos – kuriama sistema, kad šia patirtimi jie galėtų dalytis su mažesnių ligoninių kolegomis.

REKLAMA

Santariškių klinikos kartu su Vilniaus universitetu kuria sistemą, kad visi gydytojai savo pacientų tyrimus, nuotraukas, duomenis galėtų siųsti į vieną centrą. Jame naujausia įranga, technologijos, sukurtas superkompiuteris įvertins pacientų duomenis ir pateiks išvadas, perspės, kuriems pacientams rasti pirmieji ligos požymiai.

„Turime nemažai aparatų, kurie savo viduje išanalizuoja, pateikia preliminarią diagnozę. Dažniausiai tai būna ant popieriaus, anglų kalba. Skirtingi aparatai skirtingai interpretuoja, išveda ant popieriaus.

REKLAMA
REKLAMA

Mes norim padaryti sistemą, kad iš bet kokio aparato nusiuntus duomenis, tuos duomenis suvienodintų, standartizuotų, padarytų vienodą standarinę išvadą lietuvių kalba ir kad šita išvada keliautų tiesiai pas gydytoją į jo kompiuterį“, – pasakojo Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis.

Centras, į kurį plauks gydytojų siunčiami pacientų duomenys, bus sukaupęs visą informaciją, kaip ligas gydo didžiųjų ligoninių gydytojai, todėl medikai, išsiuntę savo pacientų duomenis, galės sulaukti rekomendacijų ir preliminarių ligų išvadų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra 4–5 ligoninės, kur yra super specialistų, kur klaidų tikimybė nėra labai didelė, jie mato kasdien labai daug sudėtingų atvejų. O kur nors mažesnėje ligoninėje, privačiai dirbantys ar šeimos gydytojai yra girdėję apie vieną ar kitą ligą, bet [tokių atvejų] skaičius jų gyvenime yra labai mažas. Tos ekspertinės sistemos lyg perneša tą patyrimą iš didžiųjų ligoninių“, – teigia Santariškių klinikų direktorius prof. Aleksandras Laucevičius.

„Šeimos gydytojai, kurie nori konsultuotis, nedrįsta kreiptis į universiteto dėstytojus ir t.t. Bet labai daug atvejų yra standartinių, jie yra aprašyti, yra protokolai sukurti, metodikos. Mes norėtume tas visas žinias sudėti į vadinamąsias ekspertines sistemas, kad galėtų bet kuris gydytojas kreiptis į tą sistemą ir rasti atsakymą“, – sako R. Kizlaitis.

REKLAMA

Anot projekto įgyvendintojų, bet kokiu atveju tokia konsultacinė sistema medikams bus tik patariamoji.

„Tos sistemos buvimas leis gydytojui greičiau priimti sprendimą. Sprendimas yra gydytojo kompetencijoje, tai yra daugiau tokia patariamoji ekspertinė sistema“, – teigia A. Laucevičius.

Sistema bus sukurta per dvejus su puse metų. Prisijungti ir ja naudotis galės bet kuris šalies gydytojas.

K. Garalevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų