• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naftotiekis "Družba", kuriuo Rusija nutraukė naftos žaliavos tiekimą Lietuvos naftos perdirbimo įmonei "Mažeikių nafta", turi tapti vienu svarbiausių ES viršūnių susitikimo su Rusija punktų.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pareiškė už energetiką atsakingas Europos Komisijos narys Andris Piebalgas, ketvirtradienį Briusleyje susitikęs su Lietuvos premjeru Gediminu Kirkilu.

REKLAMA

"Tai turi tapti Rusijos patikimumo energetikos srityje pavyzdžiu", - cituojamas eurokomisaras Lietuvos vyriausybės pranešime spaudai.

Jo vertinimu, yra didelės galimybės, kad Rusija atnaujins naftos tiekimą į "Mažeikių naftą" naftotiekiu "Družba", jeigu ES šalys pademonstruos vieningą poziciją šiuo klausimu.

A.Piebalgas pažadėjo asmeniškai daryti viską, kad Rusija pademonstruotų dėl to kuo daugiau skaidrumo.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija nuo liepos nebetiekia naftotiekiu naftos "Mažeikių naftai", kuri dabar žaliava apsirūpina brangesniu būdu - parsigabena ją tanklaiviais, kurie išpumpuojami Būtingės naftos terminale Baltijos jūroje.

Rusija teigia "užsukusi" naftotiekį dėl jo techninių gedimų, tačiau Vilniuje neabejojama, kad tai padaryta politiniais motyvais, Maskvai reiškiant nepasitenkinimą, kad Lietuva "Mažeikių naftą" pardavė ne Rusijos įmonėms, o Lenkijos "PKN Orlen".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Europos Parlamento pirmininkas Hansas Gertas Potteringas "visiškai nepriimtina" pavadino Rusijos nuostatą dėl politinių priežasčių nutraukti naftos tiekimą į "Mažeikių naftą".

Be to, per susitikimą su G.Kirkilu trečiadienį jis pabrėžė, kad energetiniai klausimai ES šalyse negali būti sprendžiami tik dvišaliu būdu, o turėtų būti suderinti su visomis suinteresuotomis ES šalimis. "Didele politine klaida" H.G. Potteringas pavadino Vokietijos sprendimą, nepasitarus su Baltijos šalimis ir Lenkija, tiesti su Rusija dujotiekį Baltijos jūros dugnu.

REKLAMA

Vokietijos ir Rusijos pradėtas vykdyti Šiaurės Europos dujotiekio projektas ne tik kelia nuogąstavimus dėl galimos ekologinės katastrofos Baltijos jūroje, kur po Antrojo pasaulinio karo paskandinta daug cheminio ginklo, bet ir susilpnina Baltijos valstybių bei Lenkijos energetinį saugumą, nes aplenkia jų teritorijas.

H.G. Potteringas taip pat išreiškė viltį, kad bus nutiestas kelio "Via Baltica" Augustavo aplinkkelis, dėl kurio Lenkija konfliktuoja su Europos Komisija, siekiančia sustabdyti projektą ekologiniais sumetimais. Tiek Augustavo bendruomenė, tiek ir Lietuvos vyriausybė remia šį projektą, nes dabar smarkiai perkrautame kelyje nuolat įvyksta avarijos, nusinešančios žmonių gyvybes.

REKLAMA

Nuo 2001 iki 2006 m. kelyje žuvo 133 žmonės ir 391 buvo sužeistas.

Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra suinteresuotos "Via Baltica" infrastruktūros vystymu, nes tai yra vienintelis automobilių kelias, per Lenkiją jungiantis jas su Vakarų Europa.

Premjeras G.Kirkilas nuo trečiadienio iki penktadienio vieši Briuselyje, kur dalyvauja Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime. Susitikimo darbotvarkėje numatyta apsvarstyti Lisabonos strategijos, klimato kaitos politikos klausimus, taip pat planuojama patvirtinti ES energetikos politikos veiksmų planą 2007-2009 metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų