REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2009 m. pavasarį Energetikos ministras A.Sekmokas žarstė pažadus visuomenei, tikindamas Lietuvą, kad siekia netiesiogiai įtakoti (…nebent per rinką ir konkurenciją tarp teikėjų) energetinių resursų kainas (2009-05-19 "Vilniaus diena" ir kt.). Nurodoma, kad dujų tiekimo rinkoje nėra konkurencijos, todėl kaip alternatyvus kuras Lietuvoje būtų naudojamas mazutas.

REKLAMA
REKLAMA

Konkurencija ir rinka pagal Energetikos ministrą turi užtikrinti mažiausią elektros energijos kainą vartotojams 2010 m. Energetikos ministras žiniasklaidos priemonėms patvirtino, kad kombinuoto ciklo elektrinės pasirinktinai gali kūrenti mazutą, dujas ar kitą alternatyvą. ,,Skatindamas“ rinką ir konkurenciją Energetikos ministras čia pat padalija rinką - trys ketvirtadaliai elektros energijos bus gaminama deginant mazutą, o vienas ketvirtadalis – naudojant rusiškas dujas. Rinkos sąlygas ir kuro pasirinkimą reiškia Energetikos ministro pasirinkimą. Energetikos ministras nusprendžia, kokią rinkos dalį užims viena ar kita kuro rūšis.

REKLAMA

Pigiausią elektrą Lietuvoje galima gaminti deginant pigiausią kurą – mazutą, gamtines dujas ar kitą alternatyvų kurą, bet būtent pigiausią kurą.Todėl reikia pateisinti tokį ministro pasirinkimą. 2009 gegužės mėnesį Energetikos ministras pareiškia, kad Lietuvos elektrinė netrukus pasirašys sutartį su Mažeikių nafta, iš kurios 2010 m. turėtų nupirkti 500 tūkst. tonų mazuto – 10 kartų daugiau nei šiemet. Tai sudarys tris ketvirtadalius viso jėgainei reikalingo kuro, be to, mazutas bus 10 proc. pigesnis už dujas. Kiek vėliau ministras dar kelis kartus žiniasklaidos priemonėms paaiškina, kad mazuto pagrindu pagamintos elektros energijos sąnaudos bus 10 proc. mažesnės nei pagamintos dujų pagrindu. Sugretinus šiuos teiginius - 10 proc. pigesnis mazutas turi užtikrinti 10 proc. mažesnę elektros energijos kainą. Pasirodo, kad 10 proc. sumažinti elektros energijos kainas galima ,,paprastai ir tobulai“ – pirkdama 10 proc. pigesnį mazutą, Lietuva gamins 10 proc. pigesnę elektros energiją ir taip ,,numuš“ importuojamos elektros energijos kainą. Įvesdamas pilna aiškumą rinkoje, Energetikos ministras pabrėžia, kad importuojamos elektros energijos kaina bus pusė cento mažesnė nei Elektrėnų pagaminta elektra. Ministras rinkai ,,siunčia signalą“, kokiomis kainomis 2010 m. turėtų būti perkama importuojama elektra – pusė cento pigiau nei Elektrėnų pagamintos elektros energijos kaina.

REKLAMA
REKLAMA

10 proc. už dujas pigesnis mazutas ir ministro ,,dovanota“ konkurencija dar ne pabaiga. Mazutas yra reikalingas Lietuvos energetinei nepriklausomybei, t.y. nepriklausomybei nuo Rusijos. Interviu informaciniam portalui UŽSIDIRBK PATS.LT ministras teigia, kad Lietuva siekia būti mažiau priklausoma nuo rusiškų dujų, taip siekia didinti šalies energetinę nepriklausomybę uždarius Ignalinos atominę elektrinę, todėl elektra bus gaminama deginant mazutą. Ministras taip pat teigia, kad mazutas bus gaunamas iš vietinės įmonės Mažeikių naftos, nes taip skatintume Lietuvos ekonomiką ir būtume mažiau priklausomi nuo Rusijos dujų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mazutas išgelbės Lietuvą – tai žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžiusių straipsnių apie Energetikos ministro ir Vyriausybės ateities viziją, sudėtinė dalis. Kodėl Lietuvą išgelbės mazutas? Kodėl iki tol buvęs brangus, gamtą teršiantis kuras Lietuvoje staiga tapo saldainiu ("keturi viename")?

- todėl kad jis 10 proc. pigesnis;

- todėl, kad jis sustiprins konkurenciją rinkoje;

- todėl kad tai reiškia saugumą;

- todėl, kad tai alternatyvą Rusijos energetinei invazijai;

- todėl kad jį gamina Lietuvoje veikianti ir mokesčius mokanti įmonė – "Mažeikių nafta".

REKLAMA

Dabar truputį paanalizuokim situaciją, kaip Energetikos ministras ,,gelbėja“ Lietuvą, rūpinasi jos saugumu, alternatyva ir konkurencija“

• Kaina

Ar gali ministras paveikti energijos išteklių kainą, teigdamas, kad energetinių išteklių kainų politikos negali tiesiogiai įtakoti?

Ar gali ministras žinoti energijos išteklių (mazuto) kainą 2010 m.?

Tad iš kur energetikos ministras taip gerai žino mazuto kainą – 10 procentų mažesnė nei dujų kaina? Kas tai – toliaregis politikas ir Lietuvą gelbstintis mesijas, nustatinėjantis energetinių išteklių kainas? Pasirodo, visai ne. Visą laiką akcentavęs mazuto pigumą ir gerą Lietuvos pasirinkimą, artėjant 2010 m. Energetikos ministras keičia poziciją. Pasirodo ne lietuviškas mazutas yra geriausias ir pigiausias. Pigesnis mazutas gali būti baltarusiškas, rusiškas ar kazachiškas. Galbūt mazutas nebus pigesnis ir už dujas ir jį teks pirkti iš tarpininkų (ne naftos perdirbimo gamyklų). Na tai kas, kad jis bus labiau teršiantis aplinką ir mažiau kaloringas, ir jo bus sudeginama daugiau, ir reikės daugiau taršos leidimų. Be to, tampa akivaizdu, kad mazuto kaina yra didesnė nei visų kitų galimų alternatyvių kuro rūšių, kurias deginant būtų gaminama elektros energija, kainos. Tačiau ministro pasirinkimas jau padarytas jis logiškas ir aiškus – mazutas.

REKLAMA

• Konkurencija

Energetikos ministras tikino visuomenę, kad Lietuvoje trūksta konkurencijos, todėl ¾ mazuto sustiprins konkurenciją rinkoje. Kodėl ¾ gali sustiprinti konkurenciją, o pavyzdžiui 2/9 šios konkurencijos sustiprinti negali? Geriausia konkurencija būtų, jeigu būtų 4/4 mazuto (gaila - bet visuomenė greičiausia nepatikėtų). Tiek jau to, tegul bus ,,mažesnė“ konkurencija - ¾. Lietuvos konkurencijos garantas - Energetikos ministras ištarė "¾ mazuto" ir taškas - mazutas perkamas.

Konkurenciją padidins pusė cento mažesnė nei lietuviška importuojamos elektros energijos kaina. Iš kur ministras žino, kad ,,importuotojai taikys“ pusė cento mažesnę elektros energijos kainą. Ar tik ne ministras rengiasi nustatyti importuojamos elektros energijos kainą bei parinkti geriausią ir saugiausią importuotoją?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• Saugumas

Energetikos ministras tikino visuomenę, kad mazutas užtikrins Lietuvos energetinį saugumą. Ar ne rusiška nafta šiuo metu yra tiekiama Mažeikių naftai? Ar mazuto tiekimas iš Rusijos, Baltarusijos ar Mažeikių naftos yra nepriklausomybė nuo Rusijos? Ar rusiško mazuto ir naftos tiekimas Lietuvai yra saugesnis už rusiškų dujų tiekimą? Ar naftos tiekimo nutraukimas Lietuvai nėra įvykęs faktas? Ar rusiška nafta ar mazutas reiškia Lietuvos energetinę nepriklausomybę? Viskas daug paprasčiau: energetikos ministras priėmė sprendimą: mazutas – Lietuvos saugumas.

REKLAMA

• Alternatyva

Uždarius Ignalinos atominę elektrinę Lietuva ,,atsikratė“ branduolinio kuro iš Rusijos energetinės priklausomybės. Energetikos ministras: mazutas tai alternatyva Rusijos energetinei invazijai 2010 m. Alternatyva kitoms kuro rūšims - taip, bet ar tai alternatyva Rusijos energetinei invazijai? Spęskite patys.



• Mokesčiai

Energetikos ministras remia Lietuvos mokesčių mokėtojus, tiksliau akivaizdžiai vieną jų - "Mažeikių naftą", nes ji iš rusiškos naftos gamina saugų lietuvišką produktą - mazutą. Įsiliepsnojusią ministro ir Vyriausybės meilę "Mažeikių naftai" kiek atšaldė "Orlen Lietuva" pasiūlytos mazuto kainos. Tačiau Energetikos ministras 2009-08-20 patikino "PKN Orlen" vadovus, kad "Mažeikių nafta" galės padidinti šalies nepriklausomybę ir Mažeikių elektrinėje bus kūrenamas taip pat mazutas. Tiesa ne ¾ mazuto, kaip Elektrėnuose, o visi 4/4. Čia ir Vyriausybės pažadas padėti aprūpinti Mažeikių elektrinę valymo įrenginiais - tik kiek daugiau kaip 150 milijonų litų, ir mazutas taip neterš aplinkos. Tiesa, PKN Orlen norėtų gauti 200 mln. eurų, t.y. 700 mln. Lt. Ar pritars Vyriausybė? Akivaizdu, kad 150 – 700 milijonai litų iš ES struktūrinių fondų – geriausia investicija Lietuvai ir šalies ekonomikai, nes ši investicija ,,skatins ūkio plėtrą, sukurs darbo vietas, apaus basus ir pamaitins alkanus Lietuvos žmones“.

REKLAMA

Pro atnaujintos Mažeikių elektrinės kaminą rūks švelnus brangaus mazuto dūmelis, kuris gamins brangią elektros energiją. Ją nori nenori pirks visi Lietuvos elektros vartotojai, nes taip dėl Lietuvos ateities susitarė ir nusprendė vienas žmogus.

Lietuvos mokesčių mokėtojas "Orlen Lietuva" greičiausia atsidėkos Lietuvai – palankiomis sąlygom (didžiausiomis kainom) parduos mazutą, Lietuvos energetikos saugumo ir nepriklausomybės garantą.

Kitos Lietuvoje veikiančios energetikos įmonės nėra tokios ,,geros“ mokesčių mokėtojos.

• Gamtos tarša

Energetikos ministras kažkodėl nutyli apie gamtos taršą. Lietuvai, kaip ir kitoms ES valstybėms, yra nustatytos kvotos – taršos leidimai. Lietuva yra įsipareigojusi nedidinti gamtos taršos ir tai nėra vien tušti žodžiai, tai yra milijonai litų. Mes galime teršti aplinką tiek, kiek tai leidžia nustatytos kvotos, arba mes galime parduoti šias kvotas jei neteršiame gamtos. Iškastinį kurą deginančios bei elektros energiją ir šilumą gaminančios įmonės pastaraisiais metais uždirbo dešimtis milijonų litų iš taršos leidimų pardavimo ES rinkoje. Deginant naftos produktus - mazutą, emulsiją, orimulsiją ar kitą kenksmingą aplinkai kurą, teršiama gamta. Jei Lietuvos energetikos įmonės kūrentų pigesnį kurą (biokurą, gamtines dujas) jos neterštų gamtos ir galėtų taršos leidimus parduoti rinkoje (kitoms ES šalių įmonėms).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagaliau artėja finalas

Pagaliau artėja finalas – netrukus Lietuva turės tikrą energetinio saugumo garantą - mazutą, mažiausiomis sąnaudomis gamins elektros energiją, neterš gamtos, o mazuto vartojimas skatins konkurenciją rinkoje.

Šiandien arba rytoj Lietuvos elektrines valdyba turi patvirtinti mazuto pirkimo konkurso rezultatus:

3/4 reikalingo Lietuvos elektrinei kuro bus perkama žymiai brangiau už gamtines dujas vienodais kiekiais iš visų konkurso dalyvių - nesvarbu, kokią kainą jie pasiūle už mazutą. Už dujas mazutas bus žymiai brangesnis: dujos apie 700 Lt už 1000 kub. metrų, mazutas net iki 1300 Lt už toną.

REKLAMA

Žodžiu, Sekmokas įgyvendina Lietuvos saugumą, užpirkdamas brangų mazutą iš privačių bendrovių.

Aišku, kad elektra kainuos atitinkamai.

Kiek mums žinoma, žmonės, atsakingi už tokios aferos įteisinimą, nelabai linkę pasirašyti po tokiu sprendimu.

Po truputi bręsta skandalas,todėl galimi įvairūs scenarijai: Valdyba patvirtina ir pasirašomos sutartys su mazuto tiekėjais, ...tuomet prašoma paviešinti šiuos sandorius, bet tuomet jau teks mokėti už mazutą ir elektrą ir ieškoti kaltų...

arba

Valdyba nepasirašo, nėra sandorių, tuomet būtų bandoma apsimesti, kad tai tik derybos…

arba

ir galbūt geriausias ...Valdyba pritaria sandoriams dėl mazuto pirkimo, bet nespėjama pasirašyti sandorių….

REKLAMA

Kviečiame visus: Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, Lietuvos Respublikos Seimo narius, Lietuvos Generalinį prokurorą A.Valantiną ir Lietuvos Respublikoje veikiančią spaudą (ketvirtąją valdžią) padėti sustabdyti dar vieną aferą, vykdomą Energetikos ministro Lietuvos Respublikos vardu.

Lietuvos Nepriklausomybės Atstatymo Akto Signataras, Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygos prezidentas Kęstutis Grinius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų