REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos pasirašė Europos kosmoso agentūros projekto „SubCoast“ įgyvendinimo sutartį.

REKLAMA
REKLAMA

Šis tarptautinis projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos 7-osios bendrosios programos kosmoso srityje lėšų. Jame dalyvauja šešių ES šalių 12 geologijos tarnybų ir mokslinių institucijų. Projekto tikslas – iš palydovų atliekamus tyrimus pritaikyti grimzdimo sukeliamiems pavojams Europos krantų žemumose stebėti ir prognozuoti.

REKLAMA

Žemės paviršius kinta dėl žemės drebėjimų, nuošliaužų, krantų erozijos, potvynių, požeminių karstinių tuštumų įgriuvimo ir kitų priežasčių. Duomenys apie žemės paviršiaus pokyčius, gauti stebint iš kosmoso, kartu su geologiniais ir geomorfologiniais duomenimis apie tiriamąją vietovę gali padėti nustatyti žemės paviršiaus grimzdimo reiškinius. Lietuvoje žemės paviršiaus pokyčius daugiausia sukelia nuošliaužos ir karstinės įgriuvos, dėl kurių dažnai sugriūva pastatai. Įgyvendinant minėtąjį „SubCoast“ projektą, kaip sakė Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Jonas Satkūnas, planuojama tiksliai įvertinti Klaipėdos krantinių ir kitų objektų stabilumą, grimzdimo greičius.

Tai jau antrasis Europos kosmoso agentūros projektas, kuriame dalyvauja Lietuvos geologijos tarnyba. 2006-2009 metais ši tarnyba vykdė projektą, skirtą žemės paviršiaus geodinaminiams judesiams Europoje įvertinti naudojantis satelitinės interferometrijos metodu. Šiuo metodu iš palydovų gauti duomenys leidžia nustatyti žemės paviršiaus svyravimus 1 milimetro per metus tikslumu. Vienas pasirinktų tyrimo objektų buvo Vilniaus miesto teritorija. Gautų duomenų analizė parodė, kad Vilniaus miesto ir jo apylinkių žemės paviršius gana stabilus, kasmetinis žemės paviršiaus judesių greitis svyruoja nuo -1,5 iki +1,5 mm per metus. Satelitinės interferometrijos duomenys gali būti labai naudingi vertinant tiek tirtos teritorijos, tiek ir konkrečių inžinerinių objektų geodinaminį stabilumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų