REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Soliariumų žala sveikatai kelia susirūpinimą sveikatos specialistams. Nors šilumos poveikis gali būti malonus, soliariumai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant odos vėžį, senėjimą ir regos sutrikimus.

Soliariumų žala sveikatai kelia susirūpinimą sveikatos specialistams. Nors šilumos poveikis gali būti malonus, soliariumai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant odos vėžį, senėjimą ir regos sutrikimus.

REKLAMA

Dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kokią žalą gali padaryti soliariumų naudojimas bei kaip apsisaugoti nuo kenksmingų saulės spindulių. 

J. Karčiauskienė sako, kad soliariumo kabinos skleidžia UV spindulius, kurių dauguma yra UVA tipo spinduliai.  

„Odai UV spinduliai kenkia, kyla odos uždegimas, ji saugosi nuo žalingo UV poveikio, gamindama pigmentą melaniną, todėl oda parausta, o po to paruduoja.  

Soliariumo UV spinduliai turi daugiau UVA spindulių nei saulės natūrali šviesa, todėl odai kenkia labiau. Saulės, o tuo labiau soliariumo UV spinduliuotė sukelia odos ląstelėms oksidacini stresą, susidaro laisvieji radikalai, pakinta ląstelių dauginimąsis ir ilgainiui didėja odos vėžio rizika“, – sako specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA

Moters teigimu, kadangi soliariumai labiau žalingi nei natūrali saulės šviesa, jie labiau didina plokščialąstelinio odos vėžio, bazalinių ląstelių vėžio ir melanomos riziką. 

REKLAMA

„Soliariumų UV šviesa taip pat sausina oda, skatina jos ankstyvesnį senėjimą, didina odos infekcijų rizika. Taip pat UV spinduliai žalingi akims, gali suprastėti rega, melanoma gali vystytis ir akies audiniuose. 

Vis dėl to natūrali ar dirbtinė UV spinduliuotė turi ir teigiamų pusių. Skatina vitamino D gamybą odoje, gali padėti gydant tam tikras uždegiminės ir alergines odos ligas. Visgi dėl ligų gydymo reiktų pasitarti su gydytoju dermatologu, o net ir lankantis soliariumuose, vitamino D stoka išlieka ir dažnai reikia kitų  jo gavimo būdų“, – teigia ji. 

REKLAMA
REKLAMA

J. Karčiauskienė dalinasi, kad jos praktikoje yra buvę, jog net po kelių klientų apsilankymo kartų soliariume, pradėjo kisti apgamai, todėl teko juos šalinti chirurgiškai, bet melanoma ar kitas odos vėžys dar nebuvo rastas. 

„Dažniau praktikoje susiduriu, kad jaunystėje soliariumą mėgusios pacientės virš 40 metų, susiduria su didesniu apgamų kiekiu ir ankstesnėmis raukšlėmis veide bei pigmentinėmis dėmėmis nei jų giminaičiai “, – komentuoja gydytoja. 

Mėgaujantis soliariumu, amžius – svarbus veiksnys

Gydytoja dalijasi, kad kuo anksčiau jaunimas pradeda mėgautis soliariumais, tuo labiau daro didesnę žalą odai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl iki 20 metų soliariumuose lankytis nerekomenduočiau niekam. Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio institutas 2019 metais prilygino soliariumų žalą rūkymo ir asbesto daroma žalai“, – pataria dermatovenerologė. 

J. Karčiauskienė sako, kad jeigu neturite asmeninės ar šeimyninės odos vėžio rizikos, reguliariai tikrinatės savo odos darinius pas dermatologą, nedegate raudonai, neturite daug apgamų, lankytis soliariumuose nėra draudžiama.  

„Vis dėl to turite prisiminti, kad natūrali saulės šviesa odą žaloja mažiau. Nuo kenksmingų saulės spindulių padeda apsisaugoti rūbai, galvos apdangalai, akiniai nuo saulės su UV filtrais, kremai su fotoapsauginiais filtrais“ – teigia ji.

REKLAMA

Dermatovenerologė sako, kad dažniausiai odai apsaugoti reikalingas bent 30 SPF filtrą turintis kremas: „Tepamos vietos, kurios nepridengtos rūbais, 20 minučių prieš einant į saulę ir kremas atnaujinamas kas 2 valandas.

Kremas nuo saulės turėtų būti tepamas gerokai storiau nei paprastas kremas. Rekomenduojama 2mg kremo padengti 1cm2 odos ploto. Veidui pakaktų arbatinio šaukštelio kremo, o 2 valgomųjų šaukštelių pakaktų veidui ir kūnui.“   

Gydytoja primena, kad kas metus rekomenduojama pasitikrinti odos darinius pas gydytoją dermatovenerologą ir kas mėnesį juos pasižiūrėti pačiam, stebint tokius pokyčius kaip jų asimetrija:

„Nelygus kraštas, spalvų įvairovė, dydis ir kitimas. Pastebėjus 3 pokyčius ar daugiau, reiktų į dermatologą kreiptis nedelsiant.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų