REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Situacija tiesiog tragiška: apmaudu, kad tūkstančiai Lietuvos piliečių Airijoje netenka teisės vairuoti, padirbinėja dokumentus ir draudimo polisus, moka didžiules baudas, netenka darbo, tada pradeda vogti, prasigeria ir sėda į kalėjimą. Tai nėra normalu“, – įsitikinęs Airijos vertimų agentūros „Chartered Translators Ireland“ direktorius Gintarius Petkus.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo „Lietuvos Rytas“, lietuvis pradėjo organizuoti kelių saugos kampaniją „Sužinok ir būk saugus 2007“.

REKLAMA

Aštuonerių metų vertėjavimo patirtis Airijos teismuose ir policijoje bei privačių klientų konsultavimas patekus į panašias situacijas paskatino G.Petkų imtis tokios akcijos, mat jis įsitikinęs, jog Airijoje gyvenantiems ir automobilius vairuojantiems lietuviams reikia padėti – aiškia ir paprasta kalba suteikti informaciją apie šioje šalyje galiojančius kelių įstatymus, baudos taškų sistemą, pinigines baudas ir gresiančią atsakomybę.

REKLAMA
REKLAMA

Tokia pirmą kartą organizuojama tautiečių švietimo kampanija neliko nepastebėta. G.Petkų sveikino visi pagrindiniai Airijos dienraščiai, o vienas rimčiausių šalies savaitraščių „The Sunday Tribune“ lietuvio akcijai pristatyti skyrė visą puslapį.

Apie G.Petkaus iniciatyvą prabilo visos Airijos radijo stotys.

Vairuojančių imigrantų problemoms aptarti savo brangaus eterio laiko skyrė ir solidžioji RTE „Morning Ireland“.

Pareigūnai numoja ranka

Anot „Lietuvos Ryto“, pilietiškai nusiteikusio G.Petkaus ir žiniasklaidos pastangomis šia akcija pavyko sudominti ne tik Airijoje gyvenančius imigrantus, bet ir atkreipti aukštų policijos pareigūnų bei įtakingų politikų ir valdininkų dėmesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad šias problemas į viešumą iškėlė lietuvis vertėjas, tuo tarpu atsakingi asmenys iki šiol nesiėmė jokių veiksmų.

Kampanijos „Sužinok ir būk saugus 2007“ iniciatorius pateikė faktus, leidžiančius geriau suvokti problemos aktualumą.

Per pirmąjį 2007 metų pusmetį Airijos policija į teismo posėdžius pristatė 88 tūkst. piliečių.

Kadangi metai jau baigiasi, nesunku suskaičiuoti, kad 2007 metais prieš Airijos teismą bus stoję apie 170-180 tūkstančių gyventojų. Iš jų beveik 40 procentų – užsienio valstybių piliečiai.

REKLAMA

Maždaug kas ketvirtas Airijoje gyvenantis užsienio šalies pilietis yra lietuvis, tad mūsų tautiečiai dėl kelių įstatymo pažeidimų iki 2007ųjų pabaigos į teismą bus pakviesti 17 tūkst. kartų.

Jau dabar dėl draudimo pažeidimų vairavimo teisė atimta 5 tūkst. lietuvių.

G.Petkaus tvirtinimu, maždaug trečdalis iš visų teismo šaukimų yra dėl draudimo pažeidimų. Vadinasi, per metus apie 5 tūkst. lietuvių netenka teisės vairuoti automobilį vien dėl nesamų, suklastotų, pasibaigusio galiojimo draudimo polisų.

Dalis lietuvių Airijoje vairuoja lietuviškos registracijos transporto priemones ir yra įsigiję tarptautinį transporto priemonės privalomąjį draudimą, vadinamąją žaliąją kortelę, rašo „Lietuvos Rytas“.

REKLAMA

„Mano žiniomis, žalioji kortelė buvo panaikinta po to, kai kiekviena ES valstybė įvedė privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą. Atvykusiems į Airijos Respubliką su kitų šalių registracijos automobiliais toks draudimas galioja tik tris mėnesius.

Kai kurios draudimo kompanijos taip ir nurodo polisų antroje pusėje, jog draudimas bus laikomas negaliojančiu, jeigu apdraustasis apsigyvena svetur ilgesniam negu trijų mėnesių laikotarpiui.

Yra tekę girdėti ir apie 28 dienų terminą“, – savo žiniomis dalijosi G.Petkus.

Reikia papildomų garantijų

Lietuviai, apsidraudę kompanijose, kurios tikina, jog jų polisai galioja visą draudimo laikotarpį visoje ES teritorijoje (pavyzdžiui, kasko), turėtų savo pačių labui išsireikalauti papildomą pažymą ant firminio blanko, kurią spaudu bei savo parašu patvirtintų kompanijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokioje pažymoje būtų patikslinta, kad konkretaus asmens (asmens kodas, vairuotojo pažymėjimo numeris) atsakomybė yra apdraudžiama nuo (data, valanda) iki (data, valanda) vairuoti transporto priemonę (registracijos numeris), o svarbiausia – kad draudimas galioja Airijos Respublikoje visą nurodytą laikotarpį.

Tokią pažymą reikėtų išversti į anglų kalbą ir kartu su draudimo polisu visuomet turėti vairuojant transporto priemonę.

Gresia net laisvės atėmimas

Kaip teigia „Lietuvos Rytas“, už vairavimą neturint draudimo poliso, jam negaliojant ar naudojantis suklastotu draudimo polisu Airijoje skiriamos itin griežtos baudos.

REKLAMA

„Naujame kelių įstatyme už tai numatytas privalomas šaukimas į teismą, piniginė bauda nuo 500 iki 2000 eurų (nuo 1725 iki 6900 litų) ir vairavimo teisės netekimas nuo 3 mėnesių iki vienerių metų.

Už pakartotinius pažeidimus gresia laisvės atėmimas, o dokumentų klastojimo atveju byla perduodama regioninio teismo kriminaliniam skyriui.

Už tai pažeidėjui gresia laisvės atėmimas 6 mėnesiams ir piniginė bauda iki 5000 eurų (iki 17250 litų)“, – vardijo G.Petkus.

Neoficialiais duomenimis, suklastotas draudimo polisas Airijoje kainuoja nuo 100 iki 200 eurų (nuo 345 iki 690 litų), nors kartais vairuotojai būna paprasčiausiai apgaunami ir už suklastotą draudimą sumoka kaip už tikrą.

REKLAMA

Sunku pasakyti, ar dažnai lietuviai rizikuoja pirkti suklastotus draudimo polisus, bet į pareigūnų akiratį dėl to pakliūva retai.

Draudimo kainos – per didelės

Atrodo, jog ir Airijos draudimo kompanijos suinteresuotos, kad lietuviai įsigytų suklastotus draudimo polisus.

Nepripažįstant Lietuvos draudimo kompanijų pažymų, kuriose patvirtinama, jog pastaruosius 3-5 metus asmuo nesukėlė draudžiamųjų įvykių, norintiems apsidrausti kasko draudimu lietuviams taikomas maksimalus rizikos koeficientas ir netaikomos jokios nuolaidos.

Tokiu atveju metų draudimas kainuoja nuo 1500 iki 3500 eurų (nuo 5175 iki 12075 litų).

Tuo tarpu jei Lietuvos draudimo kompanijų pažymos būtų pripažįstamos ir taikoma nuolaida, metų draudimo kaina būtų nuo 700 iki 1000 eurų (nuo 2415 iki 3450 litų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar daug Airijoje gyvenančių ir dirbančių lietuvių nori ir gali už draudimo polisą mokėti kone penkis kartus didesnę sumą (tai sudaro apie 15-18 procentų metų pajamų)?

Taigi iš dalies dėl šios situacijos galima kaltinti ir Airijos draudikus: jiems naudingesni brangūs draudimo polisai, tad jie neprašo lietuvių pažymų apie vairavimo stažą ir draudžiamuosius įvykius.

„Per pastaruosius 5-6 metus nesąžiningi tautiečiai yra pateikę begalę padirbtų pažymų, tad beveik visos Airijos draudimo bendrovės nutarė nekreipti į jas dėmesio ir taikyti maksimalų rizikos koeficientą. Ar galime kaltinti Airijos draudikus, jeigu esame prisidirbę patys?“ – svarstė G.Petkus.

REKLAMA

Šitokią situaciją jis iliustravo tipišku pavyzdžiu: lietuvis, kurio kaimynas turi kioską ir įmonės antspaudą, išrašo „oficialų laišką“, jog pastarojo neva „draudimo kompanijoje“ anksčiau draustas asmuo buvo nepriekaištingas vairuotojas, nepatyrė jokių eismo įvykių ir laiku mokėjo draudimo įmokas. Su šiuo „šedevru“ keliaujama į airišką draudimo kompaniją ir reikalaujama taikyti nuolaidą.

Būdas išvengti atsakomybės

Be draudimo, Airijoje vairuotojas privalo mokėti kelių mokestį, kuris Lietuvoje yra įskaičiuotas į degalų kainą, teigia „Lietuvos Rytas“

REKLAMA

Dažnai tik atvykę lietuviai nežino, kad Airijoje reikia nueiti į vietinį kelių mokesčių biurą ir sumokėti kelių mokestį (tai galima padaryti ir internetu).

Mokesčio dydis priklauso nuo automobilio variklio darbo tūrio ir svyruoja nuo 151 iki 1343 eurų (nuo 521 iki 4633 litų) per metus.

G.Petkus įsitikinęs, kad labai trūksta informacijos lietuvių kalba. Pavyzdžiui, Airijoje gyvenantys lenkai, rusai ir kai kurių kitų šalių imigrantai jau seniai gali gauti informaciją gimtąja kalba. Tiesa, kartais nemokėjimu kalbėti angliškai lietuviai piktnaudžiauja. Sulaikyti pareigūnų, jie tuoj išpyškina: „No speak English“.

REKLAMA
REKLAMA

Iškvietus vertėją paaiškėja, kad sulaikytasis gana gerai supranta ir kalba angliškai. Kodėl jie taip elgiasi?

„Galbūt jie mano, kad taip išvengs atsakomybės?“ – svarstė aštuonerius metus Airijoje gyvenantis G.Petkus.

Už melavimą ir pareigūnų laiko gaišinimą taip pat gali būti skirta nuobauda.

Aistė Griškonytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų