• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva ir dar devynios pakviestos valstybės trečiadienį (04.16) Atėnuose pasirašė stojimo į ES sutartį, išplečiančią bloką iki didžiausios šiuolaikiniame pasaulyje 25 šalių sąjungos.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva prašymą priimti ją į ES pareiškė 1995 metais. 1999-aisiais šalis gavo oficialų kvietimą pradėti derybas dėl narystės, kurias realiai pradėjo 2000 metų vasarį. Pernai gruodį kartu su Latvija, Estija, Čekija, Kipru, Vengrija, Malta, Lenkija, Slovėnija ir Slovakija Lietuva sėkmingai derybas baigė.

REKLAMA

Stojimo į ES sutartį Lietuvos vardu pasirašė premjeras Algirdas Brazauskas ir užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, ceremoniją stebėjo prezidentas Rolandas Paksas.

Kalbėdamas prieš pasirašymą, prezidentas sakė, kad sutartis ypač svarbi Europos vienijimuisi ir atverčia naują Europos istorijos puslapį. R. Paksas 25 Europos valstybių atstovų pasirašytą ES teisės ir politikos aktą pavadino "Europos vienybės aktu".

REKLAMA
REKLAMA

"Šios dienos sutartis yra įrodymas, kad universalių Europos vertybių negalima užgniaužti prievarta, o demokratija ir pagarba žmogaus teisėms visada triumfuoja ten, kur branginama laisvė. Tautų gerovė gali būti kuriama tik darniai ir vieningai", - kalbėjo R. Paksas.

Kartu jis išreiškė viltį, kad gegužės 10-11 dieną vyksiančiame referendume dėl stojimo į ES Lietuva išreikš ryžtingą apsisprendimą būti "klestinčios, vieningos ir saugios Europos dalimi", kaip tai jau padarė Maltos, Slovėnijos ir Vengrijos tautos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Esu tikras, kad Lietuva bus aktyvi, atsakinga ir kurianti Sąjungos narė. Mūsų kūrybiškumas prisidės prie vieningos Europos klestėjimo [...]. Tikiu, kad Baltijos jūros regionas taps vienu dinamiškiausių ir sparčiausiai besiplėtojančių Europos regionų. Mūsų "nauji seni" kaimynai Rytuose tikrai netrukus patirs išsiplėtusios Sąjungos privalumus", - kalbėjo Lietuvos vadovas.

REKLAMA

Stojimo sutartis pasirašė visų 15-kos ES valstybių narių ir 10 pakviestųjų šalių ir vyriausybių vadovai abėcėlės tvarka.

Sutartyje, kurią sudaro daugiau kaip 5 tūkst. puslapių, atspindimas visas derybų su ES turinys, finansinės narystės ES sąlygos, konkrečios finansinės paramos sumos infrastruktūros ir regionų plėtrai, žemės ūkiui, išmokos žemdirbiams, žemės ūkio gamybos kvotos, pinigai Ignalinos uždarymo padariniams įveikti, pereinamieji laikotarpiai ir kita.

REKLAMA

Be to, į tekstą yra įtrauktos 9 Lietuvai aktualios deklaracijos: ES paskelbė deklaraciją dėl greitesnio nei 7 metai darbo rinkų atvėrimo Lietuvai, taip pat dėl Bendrijos paramos, siekiant, kad Lietuva įsijungtų į Šengeno erdvę kartu su pirmąją prisijungsiančiųjų šalių grupe bei kitos. Sutartyje taip pat specialiu Protokolu yra įteisintas Ignalinos atominės elektrinės uždarymo padarinių finansavimas. Sutartis įsigalios, kai ją ratifikuos ES narių ir kandidačių parlamentai.

Lietuva ketina tapti visateise organizacijos nare 2004 metų gegužės 1 dieną. Sociologiniai tyrimai rodo, kad šalies narystę ES palaiko du trečdaliai gyventojų.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų