REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialinio draudimo išmokos turėtų būti siejamos su draudžiamosiomis pajamomis, atsisakoma privilegijuotų pensijų, žmonės skatinami draustis trečiosios pakopos pensijų fonduose, motinystės atostogose esantys tėvai galėtų dirbti antraisiais metais, fondų valdytojų pajamos turėtų būti susietos su jų veiklos rezultatais, o pensinis amžius neturėtų būti ilginamas iki 65 metų. Tokią alternatyvią "Sodros" reformos koncepciją mato Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcija Seime.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip antradienį per spaudos konferenciją sakė Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Artūras Melianas, nors dabartinės "Sodros" problemos įvardytos tiksliai, bet siūlomi sprendimai nepakankami, norint išspręsti valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos problemas.

REKLAMA

"Nepamatuoti sprendimai ir neigiamos demografinės tendencijos labai aiškiai parodo, kad netolimoje ateityje dabartinė socialinio draudimo ir pensijų sistema bus labai pažeidžiama - daugės pensinio amžiaus žmonių, sumažės darbingų asmenų, smarkiai išaugs Socialinio draudimo fondo išlaidos. Todėl permainos būtinos jau šiandien", - kalbėjo A. Melianas.

LiCS frakcija parengė ir Seimui svarstymui teikia savo kompromisinius "Sodros" reformos pasiūlymus. Pirmajame reformos etape, nuo 2011 metų, liberalcentristai siūlo susieti socialinio draudimo išmokas su draudžiamosioms pajamomis bei ekonomikos lygiu, siūloma atsisakyti privilegijuotų pensijų skyrimo, motinystės atostogose esantiems tėvams leisti antrus metus dirbti, paliekant 50 proc. gaunamos išmokos. Siekiant išvengti piktnaudžiavimų, kompensuojamąjį uždarbį išmokai skaičiuoti už paskutinius 24 mėnesius, buvusius iki teisės į išmoką atsiradimo. Liberalai siūlo skatinti žmones draustis trečiosios pakopos pensijų fonduose ir taip pamažu pereiti į kaupiamąją pensijų sistemą, o fondų valdytojų pajamas susieti su veiklos rezultatais.

REKLAMA
REKLAMA

Antruoju "Sodros" reformos, kuris, anot LiCS, turėtų prasidėti 2012- aisiais, pirmiausia turėtų būti sukurtas valstybinio socialinio draudimo stabilizacijos rezervas, kur 1 proc. nuo metinių "Sodros" pajamų būtų pervedamas stabilizacijos fondui. Pastarajame surinktos lėšos būtų naudojamos išlyginti "ekonomikos svyravimams".

LiCS frakcijos nuomone, reikia atskirti nuo socialinio draudimo sistemos nedraudimines socialines išmokas ir perduoti jų mokėjimą per savivaldybių socialinės paramos sistemą. Derėtų panaikinti valstybinių pensijų ir rentų sistemą, perduodant paskirtų valstybinių pensijų mokėjimą valstybinei socialinio draudimo pensijų sistemai ir užtikrinant ilgalaikį valstybinių įsipareigojimų statutiniams tarnautojams bei kitoms profesinėms grupėms vykdymą bei visiškai atsisakant privilegijuotų valstybinių pensijų ir rentų. Liberalcentristai taip pat regi, kad po kelerių metų galėtų būti taikomi asmeninių sąskaitų modeliai, kategoriškai pasisako prieš pensinio amžiaus ilginimą iki 65 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekiant sistemos skaidrumo, pasak A. Melianio, netekto darbingumo išmokas taip pat reikėtų atskirti nuo senatvės pensijų ir susieti su asmens darbingumo netekimo lygiu (procentų) ir buvusiu uždarbiu, nuo kurio mokėtos socialinio draudimo įmokos.

LiCS nario teigimu, su koalicijos partneriais minėtieji siūlymai dar neaptarti, bet tikimasi, kad į juos bus atsižvelgta. Alternatyvios "Sodros" reformos finansinis efektas taip pat neapskaičiuotas. Jo teigimu, pirmojo "Sodros" reformos etapo priemonės leistų per porą metų dvigubai sumažinti "Sodros" deficitą, o antrojo - per 7-8 metus apskritai panaikintų "Sodros" deficitą ir disbalansą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų