REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkams vėl nepavyko prastumti Švietimo įstatymo pataisų

Rita Tamašunienė: „Pupa“ neliteratūrine lenkų kalba reiškia „vieną žmogaus kūno dalį“

Seimas dar kartą atmetė Lenkų rinkimų akcijai priklausančių parlamentarų bandymą pakeisti Švietimo įstatymą – parlamentarai atmetė net tris šio įstatymo pataisas.

REKLAMA
REKLAMA

Nepatenkintas balsavimo rezultatais Jaroslavas Narkevič kolegoms parlamentarams metė net tokį argumentą: „Manau, kad šioje geopolitinėje situacijoje tai labai pavojingas veiksmas“, todėl esą nenuostabu, kad kartais apie Lietuvą kalbama „nelabai gerai“, tačiau išgirdo oponentų atsakymą, jog dabartinis Švietimo įstatymas neprieštarauja jokioms teisės normoms.

REKLAMA

Seimas nepritarė pataisoms, kuriose buvo siūloma tradiciškai gausiai tautinių mažumų gyvenamose vietovėse užtikrinti galimybę vaikams mokytis ne tik valstybine, bet ir tautinių mažumų kalba, net jei klasėse nėra numatyto moksleivių skaičiaus, o valstybinės lietuvių kalbos mokėjimas būtų vertinamas „ atsižvelgiant į nevienodas lietuvių gimtosios kalbos ir valstybinės lietuvių kalbos vartojimo ir mokymosi sąlygas“.

V. Stundys: tėvai sprendžia, kokia kalba vaikai mokysis

„Jeigu sakykime Palukny egzistuoja dvi mokyklos – lietuvių dėstoma kalba ir sakykime, lenkų dėstoma kalba, ir jeigu į 11 klasę lietuvių dėstoma kalba ateis 1 mokinys, tai turės būti 11 klasė, o jeigu ateis į lenkų klasę vienu mokiniu mažiau, tai jau ta klasė negalės būti, nes įstatymas nenumato prievolės, jeigu yra vienoje vietovėje, išlaikyti valstybine ir jeigu egzistuoja – nevalstybine kalba 11-12 klasę. Tokia nuostata, kai vieną privaloma išsaugoti, o kita ne – yra ne lygių galimybių, ir pažeidžia visas moralines nuostatas, moralines teises“, – sakė Jaroslavas Narkevič, ragindamas išlaikyti tiek valstybine, tiek ir nevalstybine kalba dėstomas klases ir reaguodamas į vieną iš Valentino Stundžio argumentų, kad priėmus tai numatančią pataisą valstybei tai „kainuotų nemažus pinigus“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nuomonę pateikęs V. Stundys atkirto, kad oponentai nutyli vieną Švietimo įstatymo nuostatą – „esminis dalykas yra tėvų apsisprendimas, kokią dėstomąją kalbą renkasi, taigi tėvai visada lemia, į kokią mokyklą jie leis savo vaiką mokytis ir kokia kalba jie norėtų, kad vaikas būtų mokomas“. „Kai šitą principą dedi ant stalo, visos tos pataisos (tampa) visiškai bevertės, nereikalingos“.

R. Tamašunienė: pirmokams skirtas vadovėlis vadinasi kaip viena žmogaus kūno dalis

Aiškindamas priežastis, dėl kurių siūloma atmesti kitą pataisą, V. Stundys priminė, kad per brandos egzaminus iki 2019 metų „taikomas skirtingas galimų klaidų skaičius mokyklose, kuriose mokoma tautinių mažumų kalba“, o pateiktas siūlymas pažeistų lygių galimybių principą ir įtvirtintų diskriminacines nuostatas. Jis taip pat pabrėžė, kad komitetas įvertino ir Administracinio teismo sprendimą, kuris nematė jokių prieštaravimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam oponuodama Rita Tamašunienė teigė, kad su prievole „12-kams laikyti vienodai egzaminą nepasirengus tinkamai, vaikai susitvarko dėka savo pastangų“, bet kodėl „mes žaidžiame mūsų jaunų piliečių sveikata“. Ji taip pat teigė, kad pirmos klasės lietuvių kalbos vadovėlis, iš kurio mokosi ir lietuviukai, ir lenkai, netinkamas, nes „Pupa“ neliteratūrine lenkų kalba reiškia „vieną žmogaus kūno dalį“. „Ir su ta „Pupa“, kuri taip ir vadinama toj aplinkoj, vargsta vaikai“, – sakė R. Tamašunienė. Ji pridūrė, kad „nėra visai vadovėlių tinkamų mokyti vaikus ir pamilti valstybinę kalbą“.

REKLAMA

„Valstybinės kalbos mokėjimas sudaro visiems galimybes dalyvauti valstybės viešajame gyvenime, įgyti profesiją ir siekti karjeros“, – atsakė V. Stundys, ragindamas nesistengti izoliuoti kitataučių vaikų ir ne atimti iš jų šios galimybės.

J. Narkevič: jūs dar kartą parodėte, kad yra baltesni ir juodesni

Kai parlamentarai balsų dauguma atmetė visas tris pataisas, nepatenkintas balsavimo rezultatais, J. Narkevič pareiškė, kad taip siekiama dar labiau pagilinti visuomenės susiskaldymą. „Manau, kad šioje geopolitinėje situacijoje tai labai pavojingas veiksmas (…) Vietoj to, kad rodyti visiems Lietuvos piliečiams, kad jų teisės yra garantuotos, jųs dabar parodėte, kad yra geresni ir yra blogesni. Yra baltesni ir yra juodesni. Manau, nereikėtų kitą kartą stebėtis, kad kai kurie Lietuvos bendruomenės atstovai sako apie Lietuvą negerai“.

REKLAMA

Jo nenuramino net Benedikto Juodkos replika, kad jis balsuodamas vadovavosi teisiniais argumentais.

„Teisės (aktų) tie siūlymai nepažeidžia, (…) taigi, jeigu būtų priimti šie pasiūlymai – tai tik politinė valia, jokių teisės pažeidimų nebūtų“, – nenurimo J. Narkevič.

Vis dėlto atmosfera pernelyg neįkaito – gal ir patys pataisų teikėjai jau susitaikė, kad jos „nepraeis“, ir dar kartą jas teikė tik dėl bendros tvarkos?  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų