• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip danguj, taip ir žemėje – kaip žemėje, taip ir danguj. Portalo „Balsas.lt“ atliktas tyrimas atskleidžia, kad ir amžinojo poilsio vietos Vilniuje yra gaunamos pagal, švelniai tariant, neaiškius kriterijus – galima įtarti, kad ir į šią sritį prasismelkė protekcionizmo dvasia.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų kovo gale tragiškai žuvęs žymaus Lietuvos politiko sūnus buvo palaidotas prestižinėmis laikomose Vilniaus Antakalnio kapinėse Menininkų kalnelyje greta neseniai mirusių V. Kernagio, M. Dvarionaitės, S. Larino. Kyla pagrįstas klausimas - kaip yra reglamentuojamas laidojimas šiose svarbiose visai Lietuvai kapinėse?  

REKLAMA

Pagal Vilniaus miesto savivaldybės tinklapyje išdėstytas nuostatas, Antakalnio kapinėse gali būti laidojami tik žymūs, Lietuvai ir Vilniui nusipelnę žmonės. Kad būtų išduotas leidimas laidoti, turi būti pristatytas tarpininkavimo raštas iš tos institucijos, kurioje dirbo mirusysis, rašte turi būti trumpai aprašyti jo nuopelnai.  

Leidimas laidoti derinamas su Vilniaus miesto meru ar vicemeru, Kultūros vertybių apsaugos departamentu ir Vilniaus teritorinių padalinių ir kapinių administracija, o jį pasirašo Miesto ūkio skyriaus skirtas darbuotojas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau išsiaiškinti, kas iš tiesų reglamentuoja laidojimą Antakalnio kapinėse, kas nusprendžia, koks asmuo yra iš tiesų nusipelnęs Lietuvai ir Vilniui, pasirodė gana sudėtinga.

Biurokratijos labirintuose

Laikinai einantis Vilniaus savivaldybės Komunalinio ūkio padalinio vadovo pareigas Saulius Valickas, atsakingas už leidimų skirti naują kapavietę miesto kapinėse išdavimą, nebuvo linkęs aiškinti esamos laidojimo tvarkos.  

Pateikiame trumpo pokalbio išrašą:

Kokia yra laidojimo Antakalnio kapinėse tvarka?

S. Valickas: Savivaldybės tinklalapyje tvarka surašyta, skaitykit.  

Ten parašyta, kad Antakalnio kapinėse laidojami žymūs, Lietuvai ir Vilniui nusipelnę žmonės. Kas nusprendžia, koks asmuo yra žymus, o koks ne?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra aiškiai parašyta, kad turi būti tarpininkavimo raštas, kuris suderinamas su meru ar vicemeru.

Tai gal merui ar vicemerui paskambinti, pasiteirauti konkrečiau?

O ko jūs konkrečiau norit? Aš jums tvarką pasakiau. Aš suprantu, kur jūs lenkiat, nes jau ir „Extra“ mums skambino. Aš to dalyko negaliu komentuoti, nes tuo metu atostogavau.

O kas neatostogavo?

Yra Nauckuvienė.

Vilniaus miesto savivaldybės komunalinio ūkio poskyrio vyriausioji specialistė Judita Nauckuvienė taip pat patarė žvilgtelėti į savivaldybės tinklapį, kuriame „viskas surašyta“ bei rekomendavo paskambinti mero viešųjų ryšių tarnybai.

REKLAMA

Paskambinus Vilniaus mero viešųjų ryšių tarnybos vadovei Silvestrai Miškinienei, ši taip pat kaip pagrindinį informacijos šaltinį nurodė savivaldybės tinklapį bei patarė skambinti anksčiau minėtiems specialistams – S. Valickui bei J. Nauckuvienei.  

Laidojimo tvarka neaiški

Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis portalui „Balsas.lt“ sakė, jog Kultūros paveldo departamento duodamas leidimas susijęs tik su paveldosaugos dalykais, nes Antakalnio kapinės pagal įstatymą yra paveldo objektas, o kur koks asmuo turėtų būti palaidotas, jie nesprendžia.  

REKLAMA

A. Degutis teigia, jog tarpininkavimo raštą dėl tam tikro asmens laidojimo vietos gali pateikti bet kokia institucija ar ministerija. Įstatymu nėra aiškiai neapibrėžta, kas turėtų tarpininkauti.  

Anot jo, savivaldybė buvo pasižadėjusi nustatyti, kokiose kapinėse kokio svarbumo asmenys turėtų būti laidojami, tačiau iki šiol tvarka nenustatyta: „Už Antakalnio kapines yra atsakinga Vilniaus miesto savivaldybė, kitas kapines tvarko seniūnijos, čia jos pačios nusistato tvarką, tik aš nežinau, ar ta tvarka yra kur nors raštu parašyta“.



Jei nėra įstatymo, gal svarbiau tradicija?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos muzikų sąjungos pirmininkas kompozitorius profesorius Rimvydas Žigaitis į klausimą, ar verta tęsti tradicijas ir Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje laidoti tik Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusius žmones, atsakė: „Manau, kad taip“.  

„Tai, kas įvyko, jau įvyko, nieko nepakeisi, bet Menininkų kalnelyje tradiciškai yra laidojami menui ir kultūrai nusipelnę žmonės, todėl reikia ir vadovautis tuo principu, o kitiems garbiems žmonėms galima surasti kitą vietą“, - sakė R. Žigaitis.

Taigi nors oficialiai lyg ir nereglamentuojama, kas turėtų būti laidojama Antakalnio kapinėse, vis dėlto egzistuoja tam tikros tradicijos, visuomenės nuomonė, kuri turėtų būti svarbi visiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų