REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kremlius propagandą apie karą Gruzijoje skleis ir meniniuose filmuose

Nuo pat 5 dienas trukusio Rusijos ir Gruzijos karo pradžios abi pusės nuolat kaltina viena kitą pradėjus smurto bangą Pietų Osetijoje. Šią savaitę Rusijos televizijos žiūrovams bus pristatyta dar viena, specialiai Kremliaus poreikiams adapduota, karo pradžios versija. Per vieną iš valstybinių šalies televizijos bus rodomas meninis filmas „Olimpinis pragaras“. Šiame trileryje dėl karo pradžios išimtinai yra kaltinamas Gruzijos prezidentas Mikhailas Saakašvilis.

REKLAMA
REKLAMA

Abchazijoje nufilmuotas filmas pasakoja išgalvotą istoriją apie tai, kaip Rusijoje gimęs Amerikos biologas ir Rusijos žurnalistas, išvykę stebėti drugelių, sugeba užfiksuoti pačią karo pradžią. Vyrai siekia prasibrauti pro Gruzijos kontroliuojamas Pietų Osetijos zonas tam, kad nusigautų iki Rusijos įtvirtinimų ir paskelbtų pasauliui visą tiesą. O tiesa, anot filmo kūrėjų, yra ta, kad Gruzijos kariai pradėjo agresyvų išpuolį prieš miegantį regioną.

REKLAMA

Išdavystė ir liepsnos

Filmas pačiu geriausiu eterio laiku Rusijoje bus rodomas kovo 29 dieną. Juostoje vaidina Izraelio aktorius Henry Davidas ir iš Sankt Peterburgo kilusi rusė Polina Filonenko.  Filmo režisierius – Igoris Vološinas. Kaip jau minėta, juosta buvo filmuojama kitoje separatistinėje Gruzijos respublikoje – Abchazijoje.

I. Vološinas „Laisvosios Europos radijui“ teigia, kad „Pirmojo kanalo“ atstovai su juo susisiekė gruodžio mėnesį ir pasiūlė kurti filmą. Juosta buvo sukurpta mažiau kaip per 4 mėnesius. Režisierius prižaįsta, kad filmas turi „politinių poteksčių“, tačiau aiškina, kad visų pirma jame stengtasi pasakoti apie du karo zonoje įstrigusius civilius.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra filmas apie žmones, o ne apie gruzinus. Tai yra filmas apie du jaunus žmones, kurie atsidūrė pačiame Apokalipsės centre. Deja, meninis kinas čia dažnai yra suvokiamas ne kaip meno kūrinys, ne kaip istorija, tačiau kaip tam tikra kalba, kurią reikia isškrosti net nekreipiant dėmesio, kad visų pirma tai yra meno kūrinys“ - apgailestauja I. Vološinas.

Tačiau neabejotina, kad gruzinai šį filmą suvoks visiškai kitaip. Pranokusi Gruziją karo lauke, Rusija pastaruoju metu atrodo siekia panaudoti savo ekonominį ir propagandinį potencialą tam, kad žmonių galvose įtvirtintų Kremliui palankią karo pradžios versiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spalio mėnesio pradžioje internete nemokamai buvo galima parsisiųsti filmą „Išdavystės menas“. Juostoje taip pat pasakoja rusiška karo įvykių versija ir dėl kraujo praliejimo kaltinamas vien M. Saakašvilis.

Gruzija savo ruožtu pati internete išplatino filmą apie karo pradžią. Anglų kalba įgarsintas filmas vadinasi „Gruzija liepsnose“.

Tačiau „Olimpinis pragaras“ yra bene rimčiausias bandymas valstybinės propagandos tikslams pasitelkti kino meną.

But neither of these efforts had the sex appeal or the prime-time visibility being given to "Olympius Inferno."

REKLAMA

Daugiau nei meilės nuotykis

„Laisvosios Europos radijos“ korespondentas kultūros klausimais Giorgis Gvacharija teigia, kad naujausias I. Vološino filmas yra tik dar vienas pavyzdys, kaip Rusija valstybės remiamą filmų kūrimą išnaudoja savo politinių tikslų labui.

„Nėra nieko stebėtino, kad jie sukūrė tokį filmą. Šią tendenciją Rusijos kine galima pastebėti jau keletą metų. Kai tik jie gavo pinigų, iš karto pradėjo kurti karinius veiksmo filmus. Praėjusiais metais jie išleido išskirtinai antiamerikietišką režisieriaus Jurijaus Grymovo filmą „Svetimi“ - pasakoja G. Gvacharija.

REKLAMA

Lapkričio mėnesį išleistas filmas „Svetimi“ susilaukė prieštaringų vertinimų. Jame pasakojama istorija, kaip Amerikos gydytojai nusiunčiami į neįvardytą Islamo valstybę tam, kad ant vietinių vaikų išbandytų naujus medicininius preparatus. Filme amerikiečiai vaizduojami kaip arogantiški, godūs ir priešiškai nusiteikę musulmonų kultūros atžvilgiu. Tuo tarpu rusai vaizduojami kaip musulmonais besirūpinantys, jiems simpatizuojantys ir juos gerbiantys žmonės.

„Pats svarbiausias metų filmas“ - toks šūkis reklamavo juostą „Svetimi“. Netrukus po filmo išleidimo internete buvo imti platinti gandai, kad JAV esą uždraudė rodyti šią juostą savo šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Režisierius J. Grymovas yra visiškas politinis oportunistas, visų pirma kūręs reklaminius klipus. Jis kadaise kūrė politinę reklamą Rusijos prezidentui Borisui Jelcinui, o vėliau, iki Michailo Chodorkovskio suėmimo, vadovavo kompanijos „Yukos“ žiniasklaidos projektams, nukreiptiems į ryšius su jaunimu.

J. Grymovas dabar yra Kremliui nuolankios politinės partijos „Teisingoji Rusija“ centrinės tarybos narys. Partijai vadovauja Federacijos Tarybos pirmininkas Sergejus Mironovas.

G. Gvacharija teigia, kad filmus „Svetimi“ ir „Olimpinis pragaras“ sieja vienas svarbus bruožas – Kremliaus siekis kurti populiariąją politinę kultūrą ant antivakarietiškų pagrindų.

REKLAMA

„Karas Pietų Osetijoje ir praėjusio rugpjūčio įvykiai tėra pretekstas sukurti filmą, kuris nebūtinai turi būti antigruziniškas. Jei jūs paskaitysite režisieriaus I. Vološino duotus interviu, tai juose jis teigia neturinti nieko prieš Gruzijos žmones. Tačiau jis filmuoja antivakarietiškus filmus“ - teigia G. Gvacharija.

2008 metų balandį „Pirmasis kanalas“ rodė dokumentinį filmą „Kaukazo planas“, kuriame JAV vadovaujamos Vakarų pajėgos laikomos atsakingomis už posovietiniu laikotarpiu Šiaurės Kaukaze kilusius neramumus.

Spalio mėnesį kitas valstybės kontroliuojamas televizijos kanalas „Rossia“ transliavo dokumentinį filmą „Barchat.ru“ (Aksomas.ru), kuriame CŽV buvo kaltinama, kad naudoja Vakarų nevyriausybines organizacijas ir Rusijos opoziciją „spalvotajai revoliucijai“ Rusijoje sukelti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų