REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sąjūdžio dvidešimtojo gimtadienio proga šalyje užvirė intensyvūs ginčai dėl apdovanojimų. Signataras, Seimo sudarytos komisijos narys bei jai talkinančios darbo grupės pirmininkas Zigmas Vaišvila apkaltino meluojant Sąjūdžio pirmininką Rytą Kupčinską. Pastarasis sako, kad esmė tik oponento procedūrinėse manipuliacijose.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo 11-osios akto signataras, atgimimo laikų sąjūdininkas Zigmas Vaišvila sako esąs nustebęs. „Dabartinis Sąjūdžio vadovas Rytas Kupčinskas yra didžiausias melagis. Jis meluoja ir tai yra negražu. Noriu, kad taip ir parašytumėte“ – aiškino Z. Vaišvila.   

REKLAMA

Pasak Z. Vaišvilos, prieš komisijos posėdį buvę išdalinti projektai visiems nariams. „Vienas projektas buvo Č. Juršėno, kur siekiama apdovanoti visus. Kitas – mano asmeniškai. Kiekvienas posėdžio narys gavo asmeniškai po projektą ir puikiai suprato, už ką balsuoja“, - tvirtino Z. Vaišvila.

Pasak signataro, vienintelis R. Kupčinskas pasisakė prieš Giedriaus Reimerio (Sąjūdžio emblemos kūrėjo) kandidatūrą. Iš viso Z. Vaišvila neva teikė tris kandidatūras: Sauliaus Lapienio, Eduardo Vilko ir Giedriaus Reimerio.

REKLAMA
REKLAMA

Sąjūdžio lyderis Rytas Kupčinskas portalui „Balsas.lt“ sakė nesutinkąs su tokiais vertinimais. „Matau, kad nepastebėjau visko iki galo. Dabar turiu pripažinti, kad Z. Vaišvila tikrai padalino, prieš pat posėdį, atskirą siūlymą dėl minėtų trijų asmenų apdovanojimo“, - sakė R.Kupčinskas. Anot jo, visų procedūrinių manipuliacijų pastebėti nebuvo įmanoma. Parlamentaras pabrėžė, kad posėdyje dalyvavo sirgdamas.



Vienas ar du balsavimai?

Rytas Kupčinskas, Sąjūdžio vardu protestuojantis prieš masines ordinų dalybas bet kam, kas „nors kiek prisidėjo“ prie Sąjūdžio, teigia, kad balsuojama Seimo sudarytoje komisijoje buvo „urmu“ už visus kandidatus. Jis aiškina negalėjęs pritarti tam, kad apdovanoti būtų visi asmenys, nepriklausomai nuo nuopelnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Signataras Zigmas Vaišvila teigia, jog atskirai balsuota ir už Seimo pirmininko Česlovo Juršėno (šiuo metu - Seimo pirmininko) siūlymą apdovanoti visus Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narius ir už minėtą projektą.  Ta pačia proga jis teigė, kad apsirikti buvę neįmanoma, nes pats esą išdalinęs projektus visiems Seimo jos nariams.

R. Kupčinskas teigia, kad balsuojama buvo tik vieną kartą ir už visus, visais siūlymais pateiktus pretendentus urmu (Z. Vaišvila esą pritaręs tokiai iniciatyvai), o Z. Vaišvila įrodinėja, kad teikė atskirą siūlymą, kuriam esą priešinosi R. Kupčinskas.

REKLAMA

Abu oponentai teigia esą linkę remtis komisijos posėdžio stenogramomis, nors jų tikslumu ir abejoja. Su komisijos stenografavimą kuruojančia Seimo kanceliarijos darbuotoja Angonita Rupšyte portalui „Balsas.lt“  trečiadienį susisiekti nepavyko.

******

Dvidešimtųjų Sąjūdžio metinių proga, šalia iškilmių ir svarbių datų, į paviršių iškilo ir nesutarimai dėl valstybės aukščiausių apdovanojimų. Lietuvos Sąjūdis apkaltino kai kuriuos savo iniciatorius, kartu su valdžia, mėginant pradėti masines ordinų dalybas. Aistras sukėlė Seimo sudarytos komisijos praėjusio pirmadienio (gegužės mėn. 26d.) balsavimas.

REKLAMA

Viena iš XI-ojo Sąjūdžio suvažiavimo rezoliucijų skirta kaip tik tam. „Kai kurių Sąjūdžio veteranų sumanymas išsirūpinti aukščiausius valstybės apdovanojimus buvusiems jo iniciatyvinės grupės nariams, net susikompromitavusiems ankstesne ar vėlesne veikla, tuo prilyginant juos žuvusiems kovoje arba kankintiems kalėjimuose už Lietuvos laisvę, yra nevykęs ir kompromituojantis garbingą Sąjūdžio vardą. Sąjūdis nebuvo net informuotas apie tokią veteranų klubo veiklą ir jai nepritaria“, - sakoma Sąjūdžio suvažiavimo priimtoje rezoliucijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Balsas.lt“ duomenimis, aukščiausius karinius apdovanojimus turėtų gauti ir profesorius Vytautas Landsbergis (Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius), ir Kazimiera Prunskienė (Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Didysis kryžius), ir Vytautas Petkevičius (Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro Didysis kryžius), ir t.t.

Valstybės apdovanojimų įstatymo 7 straipsnis nurodo tokį Valstybės ordinų, medalių ir kitų pasižymėjimo ženklų svarbumo eilę:

Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine; Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius; Vytauto Didžiojo ordino Didysis kryžius; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Didysis kryžius; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius; Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro Didysis kryžius; Vytauto Didžiojo ordino Komandoro Didysis kryžius; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro Didysis kryžius; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didysis kryžius; Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžius; Vytauto Didžiojo ordino Komandoro kryžius; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžius; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžius; Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžius; Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžius; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžius; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius; Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžius; Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžius; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius; Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius; Vyčio Kryžiaus ordino medalis; Vytauto Didžiojo ordino medalis; Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis; Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis; Sausio 13-osios atminimo medalis.

Įteikiant apdovanojimus Lietuvoje jau yra buvęs ne vienas keistas ar net kuriozinis atvejas. Apdovanojimus kažkokiu būdu pavyko gauti ir buvusiam Rusijos specialiųjų tarnybų darbuotojui V. Jakuninui. Už nuopelnus integracijai į NATO apdovanojimą pasiėmė dabar jau miręs prof. Rolandas Pavilionis, kuris ilgai ir atvirai agitavo prieš šį aljansą.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų