REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Autoritetingas karinis leidinys „Defense News“ sudarė kompanijų, gyvenančių iš karinio pobūdžio užsakymų, reitingą. Jame dominuoja amerikiečiai, tačiau iš karo pralobsta ir kitų šalių kompanijos. Šimtuke, pavyzdžiui, yra 7 Rusijos kompanijos. Pirmąjį šimtuką sudarančios kompanijos iš viso per 2011 metus gavo apie 0,5 trilijono JAV dolerių pelno. Tai yra 6 milijardais daugiau už ankstesniuosius metus.

Autoritetingas karinis leidinys „Defense News“ sudarė kompanijų, gyvenančių iš karinio pobūdžio užsakymų, reitingą. Jame dominuoja amerikiečiai, tačiau iš karo pralobsta ir kitų šalių kompanijos. Šimtuke, pavyzdžiui, yra 7 Rusijos kompanijos. Pirmąjį šimtuką sudarančios kompanijos iš viso per 2011 metus gavo apie 0,5 trilijono JAV dolerių pelno. Tai yra 6 milijardais daugiau už ankstesniuosius metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Forbes“ iš sudaryto reitingo išsirinko septynias kompanijas – po vieną spalvingiausią ir lyderiaujančią skirtingose šalyse.

REKLAMA

Kompanija: „Lockheed Martin“

Lockheed Martin (nuotr. Gamintojo)Lockheed Martin (nuotr. Gamintojo)

Šalis: JAV

Vieta reitinge: 1

Pelnas iš karo: 44 milijardai JAV dolerių

1995 metais įkurtai korporacijai karinė technika atneša 94,6 proc. viso pelno. Ši itin stambi kompanija gamina praktiškai visą karinės produkcijos, kurios gali prireikti šiuolaikiniame kare, spektrą: nuo antžeminės technikos ir taktinio ryšio priemonių ir daugiafunkcių naikintuvų, balistinių raketų ir kosminių palydovų.

REKLAMA
REKLAMA

F-35 (nuotr. Gamintojo)F-35 (nuotr. Gamintojo)

Vienas iš stambiausių „Lockheed Martin“ projektų pastaruoju metu – penktosios kartos naikintuvo-bombarduotojo „F-35“ sukūrimas NATO šalių oro pajėgoms. Pirmasis serijinis lėktuvas į orą pakilo 2011 metų vasarį. „F-35“ projektas pareikalavo 56 milijardų JAV dolerių, o vieno lėktuvo kaina sudaro nuo 80 iki 100 milijonų.

Kompanija: „BAE Systems“

BAE Systems (nuotr. Gamintojo)BAE Systems (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Didžioji Britanija

Vieta reitinge: 3

Pelnas iš karo: 29,1 milijardai JAV dolerių

Britų kompanija „BAE Systems“ iš karinės technikos užsidirba dar didesnę savo bendro pelno dalį nei „Lockheed Martin“ – 96,8 proc. Kompanija gamina antžeminę šarvuotą techniką, branduolinius povandeninius laivus, karinius lėktuvus ir iš dalies dalyvauja branduolinių ginklų gamyboje. Ne kartą figūravo skandaluose, susijusiuose su suinteresuotų asmenų papirkinėjimu, pardavinėjant techniką į Rytų Europą ir Afriką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Queen Elizabeth (nuotr. Gamintojo)Queen Elizabeth (nuotr. Gamintojo)

2008 metais „BAE Systems“ sudarė kontraktą su Didžiosios Britanijos gynybos ministerija dviejų lėktuvnešių statybai – „Karalienė Elžbieta“ ir „Velso princas“, kurių kaina siekia 6,3 milijardus. Laivuose, kurių ilgis sieks 280 metrų, galės būti patalpinta iki 40 lėktuvų. Pirmasis bus užbaigtas 2014 metais, antrasis – 2016.

Kompanija: „EADS“

EADS (nuotr. Gamintojo)EADS (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Olandija

Vieta reitinge: 7

Pelnas iš karo: 16,1 milijardo JAV dolerių

Pagrindiniai stambiausios Europos avia- ir aerokosminės korporacijos, įkurtos 2000 metais, akcininkai yra Prancūzijos vyriausybė, Prancūzijos koncernas „Lagardere“, vokiečių „Daimler AG“, Ispanijos kompanija „SEPI“ ir rusų „Vnešekonombank“. Pelno dalis, uždirbta iš karinės technikos, yra ne tokia ir didelė – vos 23,5 proc. Tačiau tai neturėtų stebinti: „EADS“ yra vienintelė europietiško civilinių lėktuvų „Airbus“ gamintojo savininkė ir viena iš pagrindinių Tarptautinės kosminės stoties įkūrėjų.

REKLAMA

UH-72A Lakota (nuotr. Gamintojo)UH-72A Lakota (nuotr. Gamintojo)

Vieną iš pastarųjų stambių karinių užsakymų kompanija gavo šių metų pradžioje: kontraktas su JAV 39 sraigtasparnių „UH-72A Lakota Light Utility“ gamybai. Šie sraigtasparniai gali pakelti iki 2,5 tonų, jų maksimalus greitis siekia 269 kilometrus per valandą. Juos gamins kompanija „Eurocopter“, priklausanti „EADS“. Kontrakto vertė – 213 milijonų JAV dolerių.

Kompanija: „Finmeccanica“

Finmeccanica (nuotr. Gamintojo)Finmeccanica (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Italija

Vieta reitinge: 8

Pelnas iš karo: 14,6 milijardo JAV dolerių

Didžiulis italų koncernas kariniams tikslams gamina sraigtasparnius, kovinius lėktuvus ir bepiločius lėktuvus, antžeminį transportą, raketinius kompleksus ir kosmines sistemas. 2011 metais „Finmeccanica“ karinės technikos pardavė už 14,6 milijardus JAV dolerių – 60,5 bendro kompanijos pelno.

REKLAMA

Centauro (nuotr. Gamintojo)Centauro (nuotr. Gamintojo)

Artimiausiu metu šiai Italijos technikai gali būti atverta Rusijos rinka. Rusijos poligonuose šiuo metu vyksta kompanijos gamino „Centauro“ tanko ir karinio automobilio „Freccio“ bandymai. Tokius automobilius jau naudoja Italijos, Ispanijos, Omano ir Egipto kariuomenės.

Kompanija: „Thales“

Thales (nuotr. Gamintojo)Thales (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Prancūzija

Vieta reitinge: 11

Pelnas iš karo: 9,5 milijardo JAV dolerių

1892 metais įkurta kompanija šiuo metu patenka į stambiausių pasaulyje radiolokacinių sistemų gamintojų trejetuką. Be to, „Thales“ yra antra pasaulyje ir pagal lazerinių sistemų pardavimus. Kariniai užsakymai parūpino kompanijai 52,3 proc. viso pelno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

F-90 (nuotr. Gamintojo)F-90 (nuotr. Gamintojo)

Nors „Thales“ specializuojasi ties elektroninėmis sistemomis, nepamirštama ir apie karinę rutiną. Birželio pradžioje tarptautinėje parodoje „Eurosatory-2012„ kompanija pristatė naują šturminį šautuvą „F-90“ ir penkias jo modifikacijas. Praėjusioji šautuvo versija, „F-88“, yra naudojama 30 pasaulio valstybių. „Thales“ jau gavo užsakymų naujam ginklui už 263 milijonus eurų.

Kompanija: „Mitsubishi Heavy Industries“

Mitsubishi Heavy Industries (nuotr. Gamintojo)Mitsubishi Heavy Industries (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Japonija

Vieta reitinge: 23

Pelnas iš karo: 3,6 milijardo JAV dolerių

Kariniai užsakymai „Mitsubishi“ praėjusiais metais sudarė vos 10,2 proc. Nors istoriškai pirmąjį stambų kontraktą kompanija pasirašė būtent šioje srityje. 1874 metais kompanijos įkūrėjas Yataro Iwasakis Japonijos kariu į Taivaną išsiuntė savo laivais, už ką gavo daug lengvatų savo būsimosios verslo imperijos formavimui. Dabar kompanija kariuomenei gamina lėktuvus, raketines sistemas, laivus ir povandeninius laivus.

REKLAMA

H-2A (nuotr. Gamintojo)H-2A (nuotr. Gamintojo)

Praėjusiųjų metų pabaigoje iš kosmodromo Tanagasimos saloje buvo paleista raketa „H-2A“. Ją pagamino „Mitsubishi“. Ši raketa į orbitą išvedė palydovą-šnipą, skirtą Šiaurės Korėjos sekimui.

Kompanija: „Almaz-Antej“

Almaz-Antej (nuotr. Gamintojo)Almaz-Antej (nuotr. Gamintojo)

Šalis: Rusija

Vieta reitinge: 25

Pelnas iš karo: 3,6 milijardo JAV dolerių

1994 metais įkurtas rusų koncernas jungia 46 strategines gynybos kompanijas ir mokslo bei tyrimų institutus. „Almaz-Antej“ gamina zenitinius raketinius kompleksus ir antžeminio ir jūrinio bazavimosi sistemas, radiolokacines sistemas oro taikinių identifikavimui ir žvalgybai, valdymo sistemas. Praėjusiais metais pelnas iš karo sudarė 84,8 proc. bendro pelno.

REKLAMA

Birželio 27 dieną paskelbta, kad koncernas gamins naują produkciją – zenitinius raketinius kompleksus „C-500“. Juos Rusijos ginkluotosios pajėgos gaus jau kitais metais. Naujieji kompleksas sudarys rusų priešraketinės gynybos pagrindą.

 

Pilną „Defense News“ sudarytą reitingą galite peržiūrėti čia.

Taip pat skaitykite:

Pasaulinė ginklų prekyba – be krizės ženklo

Karinė futurologija: ateities karai ir pasiruošimas jiems

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų