• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie galimybę kontroliuoti palikuonių skaičių šį bei tą nutuokiame kiekvienas. Tačiau viena – nutuokti, o kita – aiškiai žinoti, kad kūdikis bus pradėtas tik tada, kai bus labiausiai laukiamas. Moterims šitai užtikrina šiuolaikinės kontraceptinės priemonės, kurių patikimumas, teigiama, beveik šimtaprocentinis. O ką daryti vyrams?

REKLAMA
REKLAMA

Jiems skirtų kontraceptinių priemonių tikrai maža. Be jau ilgą laiką naudojamų prezervatyvų ir sterilizacijos, stipriosios lyties atstovams kaip ir nėra iš ko rinktis. Vyriškos hormoninės kontracepcijos priemonių tyrimai atliekami jau 50 metų, bet į priekį juda lėtokai. Viena iš priežasčių yra ta, kad esama daugybė tikrai veiksmingų priemonių moterims. Antroji priežastis, matyt, nuojauta, kad tarp vyrų hormoninė kontracepcija nebūtų populiari. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje neseniai atlikta apklausa parodė, kad iš visų prezervatyvus naudojančių įvairaus amžiaus vyrų net 70 proc. juos renkasi apsaugai nuo lytiniu būdu plintančių ligų ir tik 30 proc. – kaip kontraceptinę priemonę... Tačiau pastaruoju metu atsirado vilties, kad reikalai gali pasikeisti.

REKLAMA

Štai, pavyzdžiui, tolimoje Indonezijos Papua saloje vietinės genties atstovai seniai pastebėjo keistą krūmo „gandarusa“ efektą. Jei pakankamai ilgai kramtysi jo lapus, sako vietiniai vyrai, Tavo žmona nepastos.

Indoneziečių mokslininkai nutarė patikrinti šį liaudies medicinos teiginį savo laboratorijose ir pareiškė, kad jiems pavyko išskirti aktyvų šio krūmo ingredientą ir jie gali masiškai gaminti jį kaip vaistą, vartojamą be gydytojo recepto.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jie teisūs, tuomet indoneziečiams pavyks pralenkti stambiausias farmaceutines kompanijas, kurios dešimtmečiais stengėsi sukurti kontraceptines priemones vyrams. Sėkmingai susiklosčius aplinkybėms, tabletes bus įmanoma išleisti jau šių metų pabaigoje, sako Sugiri Syarief, Indonezijos Nacionalinės Koordinacinės Tarybos šeimos planavimo klausimais vadovas.

„Gandarusa“ krūmo tyrimai prasidėjo dar 1988 metais. Bandymai su gyvūnais ir žmonėmis vyksta nuo 1990 metų, o vaistas jo pagrindu užpatentuotas 2007 metais. Mokslininkai teigia, kad šis vaistas leidžia išvengti nėštumo, sulėtindamas tam tikrų enzimų spermoje aktyvumą, todėl jie nepatenka į moters kiaušialąstę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai sėkmingai patikrino tabletes – jas vartojo dvi savanorių grupės (36 ir 120 vyrų). Šiais metais tyrime ketina dalyvauti 350 vyrų. Mokslininkai tikisi galutinai patvirtinti savo išvadas, kad savanorių spermatozoidai išlieka sveiki, tačiau negali patekti į moters kiaušialąstę. „Gandarusa“ tabletes vartojusių vyrų vaisingumas atsistato vidutiniškai po 72 dienų. Tabletės neturi jokio šalutinio efekto.Šiandien vyrams skirtų kontraceptikų paklausa yra pakankamai didelė. 2005 metais buvo atlikta apklausa, kurios metų paaiškėjo, kad net 60 proc. Ispanijos, Meksikos, Vokietijos ir Brazilijos vyrų norėtų naudotis vyriškais kontraceptikais.

REKLAMA

Indonezijos prezidentas ir įtakingi politikai yra pasirengę viešai palaikyti „gandarusa“ tabletes. Tačiau net jei Indonezijos vyriausybė ištesės savo pažadą ir išleis pačius pigiausius ir saugiausius kontraceptinius vaisius vyrams, tai dar pareikalaus įtakingų šios šalies religijos atstovų pritarimo. Islamo fundamentalistų grupuotės Indonezijoje kontracepciją laiko „nuodais iš Vakarų“ ir stengiasi atkalbėti jaunimą naudotis prezervatyvais bei kontraceptikais. Kol kas nėra aišku, kaip jie sureaguos į jų gimtoje šalyje gaminamus vaistus.

REKLAMA

Tuo tarpu Izraelio mokslininkai sukūrė vyrams skirtą kontraceptinę piliulę, kurią reikia vartoti kas 3 mėnesius. Skirtingai nuo vyrams skirtų kontraceptinių injekcijų, kuriose naudojami vyriški ir moteriški hormonai, šios tabletės veiklioji medžiaga naikina specifinį spermos baltymą, be kurio neįmanoma pastoti. Taigi, nors spermatozoidai gali pasiekti gimdą, jie nepajėgia apvaisinti kiaušialąstės. Izraelio mokslininkai tvirtina, kad tokia tabletė užtikrina 100 proc. apsaugą nuo pastojimo.

Vienas naujojo vaisto kūrėjų, Bar-Ilano universiteto profesorius Haimas Breitbartas tvirtina, kad bandymais nenustatytas joks šalutinis poveikis. Pasak jo, bandant šią medžiagą su laboratorinėmis pelėmis, paaiškėjo, jog galima pasiekti ilgai trunkantį sterilizacijos efektą – mažesnės dozės laikiną nevaisingumą sukelia maždaug mėnesiui, didelės – iki 3 mėnesių. Pelių patinėliai šį vaistą gerai toleravo, nepasikeitė nei jų mitybos įpročiai, nei lytinis aktyvumas, mokslininkai nepastebėjo jokio jų elgesį veikiančio šalutinio poveikio. Pranešama, kad bandymai su žmonėmis bus pradėti kitais metais. Tikimasi, kad vyrams skirtos kontraceptinės piliulės rinką pasieks per artimiausius 3 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų