REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kelintą mėnesį iš eilės bankų sektorius, kaip tas „JoJo“ žaisliukas, ritinėjasi aukštyn žemyn. Esant tokiam kartais netgi ekstremaliam judėjimui, sunkiausia kažką prognozuoti ar nuspėti judėjimo kryptį. Vieni teigia, kad finansų sektoriaus akcijos šiuo metu yra nuvertėjusios ir skatina jas pirkti. Kiti - makroekonomikos ekspertai - tvirtina, kad didieji turtų nurašymai dar tik priešakyje.

REKLAMA
REKLAMA

Faktas, kad sena vieno legendinio analitiko frazė, esą investuotojas, nusipirkęs akcijų, turėtų ilgam prigulti miegui (suprask, akcijos - ilgalaikė investicija), privačiam investuotojui bent jau finansiniame sektoriuje pastaraisiais mėnesiais gali brangiai kainuoti.

REKLAMA

Savaitė iš savaitės vis labiau jaučiamas rinkos spaudimas Amerikos investiciniam bankui „Lehman Brothers“. Šių metų birželio pradžioje pasirodė pirmieji pranešimai, esą bankas dėl nekilnojamo turto krizės gali pritrūkti likvidumo. Antrame metų ketvirtyje investuotojams pateikęs dviejų milijardų dolerių nuostolį bei siekdamas prisitraukti „šviežio“ kapitalo, bankas paskelbė naujų vertybinių popierių emisiją, kurios vertė viršijo penkis milijardus dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Liepos mėnesį skriejo pirmosios vadovų galvos, o spauda nuolatos kartojo: „Lehman‘ui trūksta pinigų“. Šiuo metu situacija atrodo dar liūdniau. Kalbama, kad ketvirtas pagal dydį JAV investicinis bankas trečiame šių metų ketvirtyje turėtų nurašyti nemažiau kaip keturis milijardus dolerių bei parduoti didelę dalį turto. Jeigu metų pradžioje akcija dar kainavo virš 60 dolerių, tai birželį jos kaina buvo perpus mažesnė. Šiuo metu akcijos kaina nesiekia nei 15 dolerių.

Konsolidavimas, atrodo, yra neišvengiamas. Scenarijus kažkuo panašus į kito JAV investicinio banko „Bear Stearns“ gelbėjimo operaciją, kurią šių metų pavasarį atliko konkurentas „JP Morgan“. Tik šįkart investuotojas gali nebūti iš tos pačios JAV rinkos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praeitą savaitę spaudoje buvo rašoma, esą „Lehman Brothers“ Pietų Korėjos rinkoje nesėkmingai bando gauti 5 milijardų dolerių įskiepį. Banko valdyba vedė derybas su potencialiais investuotojais, kurios „Lehman Brothers“ realių rezultatų nedavė. Akcija krito 13 procentų. Savaitę užbaigė naujas šios istorijos posūkis – Pietų Korėjos valstybinis bankas „Korea Development Bank“ norėtų perimti nukraujavusį Amerikos investicinį banką. „Lehman Brothers“ akcijos šoktelėjo 13 procentų.

Kita nesibaigianti istorija - JAV būsto paskolų finansuotojai „Fannie Mae“ ir „Freddie Mac“. Tie, kas dar visai neseniai spjaudėsi dėl prastų antrojo ketvirčio rezultatų, praėjusią savaitę galėjo „išvirsti iš padų“. Paaiškėjo, kad didžiausiems JAV būsto finansuotojams reikalinga 225 milijardų dolerių parama. Kreditų refinansavimui reikalingus pinigus bankai turėtų „sukrapštyti“ iki rugsėjo galo. Tik kyla klausimas, iš kur turėtų atkeliauti ši suma?

REKLAMA

Spėjama, kad privatūs bankai Amerikoje nė iš tolo neturėtų leistis į jokias kalbas. Tada automatiškai visų žvilgsniai nukryps į JAV valdžią bei centrinį banką (FED). Su 5 trilijonų dolerių kreditų portfeliu „Fannie Mae“ ir „Freddie Mac“ yra svarbūs ne tik Amerikai, bet ir pasauliniu mastu.

Europoje visų dėmesio centre didžiausias Vokietijos bankų konsolidavimas per paskutiniuosius septynerius metus. Susijungime tarp dviejų bankų gigantų „Commerzbank“ ir „Dresdner Bank“ teliko padėti parašus. „Allianz“ grupė jau kelintas mėnuo nori nusikratyti jai priklausančio „Dresdner Bank“. Mat šis dėl nekilnojamojo turto krizės iš neigiamų skaičių neišbrenda. Spėjama, kad šis sandėris „Commerzbank“ kainuos bent 9 milijardus eurų.

www.marketnews.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų