Tačiau valdantieji pagalbos iš opozicijos neprašo ir atkerta, kad konservatoriai siūlo tai, ko nepadarė patys. Maža to, Krašto apsaugos ministerija aiškina, kad kaip tik tęsia pradėtus dešiniųjų projektus.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Naujas Kasčiūno siūlymas erzina Palucką
Konservatorius Laurynas Kasčiūnas 2023-ųjų rudenį pristatė pirmąjį kontrmobilumo parką. Tiek jis, tiek jo bendrapartietis Arvydas Anušauskas visuomenei pasakojo, kad tokie parkai bus visoje Lietuvoje, o žvalgybai gavus signalų apie pavojų, fizinės kliūtys bus vežamos barikaduoti pasienį. Bet paaiškėjo, kad šis parkas buvo imitacinis ir po spaudos konferencijos jo nebeliko.
Tuomet L. Kasčiūnas pristatė naujus parkus ir net parodė, kaip viskas atrodytų išdėsčius pasienyje, o vėliau net parodė, kaip atrodytų užbarikaduotas Panemunės tiltas Pagėgiuose.
Šiandien, kai valdžioje jau socdemai, L. Kasčiūnas siūlo dar vieną planą, visiškai kitokį.
„Fortifikuoti pasienį taip, kad priešui įžengti į mūsų teritoriją būtų be galo sudėtinga. Kad jis sutiktų milžiniškas kliūtis, kad mes lėtintume jo ėjimą“, – siūlė konservatorių pirmininkas L. Kasčiūnas.
L. Kasčiūnas siūlo sukurti 4 gynybos linijų fortifikacijos sistemą pasienyje. Pirmojoje prie jau dabar esančios tvoros atsirastų drakono dantys, minos, spygliuota viela, prieštankinis griovys, šaudymo pozicijos, papildomas patrulio takas su priedangomis nuo oro pavojaus.
Antroji dalis galėtų būti su minomis, spygliuota viela, tuneliu keturračiams, dengtais apkasais, pozicijomis dronų valdytojams ir minosvaidininkams.
Trečiojoje gynybos linijoje numatyta vieta kariams su šarvuota technika ir sąjungininkų oro pajėgoms, o ketvirtojoje – artilerija ir oro gynybos sistemos. Ypač akcentuojama, kad nuo Baltarusios sienos iki Vilniaus – mažiau nei 30 kilometrų, valanda kita priešo kariams. Visas planas pavadintas Vytauto Didžiojo vardu.
„Gali kariuomenė važiuoti, kaip per prospektą ir iki Vilniaus gali atvažiuoti per valandą–pusantros tankų maršas. Ir nėra jokių reikšmingų kažkokių vandens kliūčių, ir sustiprinta tankų kolona gali labai greitai atvažiuoti, ir ryte mes pamatysime tankus prie miesto sienos“, – šiam projektui pritarė Lietuvos šaulių sąjungos narys Vladas Sakalauskas.
Kad siūlo planą tokį, kokio nesiūlė pats būdamas valdžioje, L. Kasčiūnas problemos nemato.
„Kontrmobilumo strategija, fortifikavimo strategija, yra gyva mintis. Tai gyvas projektas, kurį pildai visą laiką gerom idėjom“, – sakė jis.
Panašiai pasienį nori stiprinti ir Lenkija
Idėja kuo labiau stiprinti pasienį gera – panašų planą jau gerokai anksčiau yra pristatę kaimynai lenkai.
„Eina ir prieštankiniai grioviai, ir drakono dantys, ir tam tikras kompleksas minų, valdomi minų laukai, prieštankiniai, priešpėstiniai ir dar minos-spąstai komplekse, tai neįveikiama“, – teigė Karo Ukrainoje savanoris, išminuotojas Rimas Armaitis.
Konservatoriai preliminariai skaičiuoja, kad tokios gynybos linijos sukūrimas kainuotų apie milijardą eurų. Nors kiek reikėtų išpirkti žemės iš žmonių – nežino. Vis tik vargu, ar tokia idėja taps realybe.
„Turėjo ketverius metus įgyvendinti visus įtvirtinimus ir kitus savo planus, dabar juos čia nešioti ir priduoti, rodyti, kaip kažką naujo, ar nematyto, ar nesuvokiamo – tikrai nematau jokio reikalo. Nes tie dalykai yra įgyvendinami, sprendimai priimami, fortifikacijos, įtvirtinimai reikalingi, sprendimai priimti, įsigijimai daromi. Ką jie čia mėgina įrodyti, aš nežinau, bet matyt, tokia yra opozicijos valia“, – dėl L. Kasčiūno pasiūlymo galvą kraipė premjeras G. Paluckas.
Tiesa, Krašto apsaugos ministerija suskubo gesinti opozicijos entuziazmą ir idėjas. Nesako, kad įgyvendins Vytauto Didžiojo gynybos liniją, bet pabrėžia, kad jau dabar įgyvendinama kontrmobilumo strategija. Beje, ta pati, kurią pernai pristatinėjo tas pats L. Kasčiūnas.
„Mes kalbame ta pačia kalba. Mes kalbame apie tą patį rezultatą ir apie tas pačias priemones. Tos visos priemonės ir tie rezultatai, jie nėra nauji. Mes apie fortifikaciją, kontrmobilumą ir jo įrengimą, mes darome tuos namų darbus, ir valstybė pati ruošiasi jau ne vieneri metai“, – apie jau dabar daromus darbus tikino Krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.
Ankstesniais L. Kasčiūno skaičiavimais, tokiam projektui per 10 metų reikėtų 600 milijonų eurų. Dabartinė valdžia sako, kad per tą patį laikotarpį išleis puse milijardo daugiau – milijardą šimtą milijonų.
„Didžiąją dalį, beveik 800 mln. eurų, sudaro minų, užtaisų pajėgumas“, – sakė T. Godliauskas.
Prieš keletą metų Baltijos šalys sutarė įrengti vadinamąją Baltijos šalių gynybinę liniją. Štai estai suplanavę pastatyti daugybę bunkerių pasienyje. Šiuo metu jau atlieka bandymus, kokie būtų geriausi.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:








































































































































































































































































Jei kas lt pultu ,tai pirma atskristu raketos ,po to aviacija ,...tankai su išminavimo aparatura , pestiems čia nera ko eiti
Kai butu tikras karas, panaudotu rusai ginkluotę apie kokią dar net nesapnavote .
Kas tarnaves tais laikais TA supranta apie ką aš kalbu