• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atrodytų, jaunas žmogus turėtų džiaugtis gyvenimu, entuziastingai žvelgti į jį supantį pasaulį, bet deja viena dažniausiai pasitaikančių šio laikmečio ligų – depresija, paliečia vis daugiau jaunimo. Priežasčių ligai vystytis atsiranda nuolat naujų, o gydymo kursas yra ilgas, todėl jaunam žmogui, susiduriant su depresija iškyla grėsmė prarasti gražiausius savo gyvenimo metus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak psichikos sveikatos specialistų, depresija nėra vien paprastas stresas, kupinas negatyvių vidinių išgyvenimų. Tai rimta liga, neapsiribojanti tik liūdesiu, baime, nusivylimu, savęs nuvertinimu ar nenoru bendrauti su kitais žmonėmis. Tikroji depresija kartais gydoma visą gyvenimą, išsekinanti žmogų ir psichologiškai, ir fiziškai. Įvairių emocinių negalavimų palaužtą asmenį kankina nemiga, apetito netekimas, nemalonūs pojūčiai kūne. Tada ne visada užtenka psichologų bei psichiatrų konsultacijų. Tokiu atveju būtina išbandyti paskirtų psichotropinių vaistų, vadinamų antidepresantais, gydymą kartu su psichoterapijos procedūromis.

REKLAMA

Su šia siaubinga liga prieš metus susidūręs dvidešimtmetis Andrius neatsigauna dar iki šiol. Nors jaunuolis visada būdavo pažangus mokinys, turėjo būrį draugų, aktyviai dalyvaudavo įvairiuose renginiuose – šiandien jis kitas žmogus. „Sėkmingai pabaigęs mokyklą ir įstojęs į universitetą staiga pradėjau save menkinti“ – teigia vaikinas. „Viskas prasidėjo nuo to, jog sunku buvo prisitaikyti prie naujos aplinkos. Mokydamasis universitete supratau, kad už mane yra kur kas gabesnių ir šaunesnių studentų. Taip po truputį pradėjau iš savęs per daug reikalauti, kol galiausiai palūžau emociškai ir išsekinau organizmą“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien Andrius pasiėmęs akademines atostogas tūno namuose. Per dienas užsidaręs savo kambaryje jis nuo visų stengiasi atsiriboti ir niekuo nesidomi. Anot tėvų, jiems sunku patikėti, kad jų sūnus, turėjęs tiek planų ir idėjų ateičiai, prarado norą džiaugtis gyvenimu.

Dar visai neseniai psichikos sveikatos specialistų prireikė ir šešiolikmetei Giedrei. Mergina ilgai negalėjo susitaikyti su tuo, kad dėl retos ligos jai nuslinko plaukai. Tačiau dar skaudžiau ją paveikė mokinių patyčios, klasės draugų abejingumas, nenoras su ja kontaktuoti. „ Kai pradėjo slinkti plaukai, tuo pat metu netekau ir geriausiais kažkada vadintų draugų. Tai ir buvo sunkiausia „ – prisipažįsta Giedrė. „ Nors dabar su savo liga susitaikiau ir įsigijau gražų peruką, vis vien jaučiuosi nepilnavertiškai. Kai kas manęs šalinasi, kiti tyliai šaiposi. Tai nėra malonu „ – apgailestauja mergina. Tačiau Giedrė stengiasi nepasiduoti ir džiaugiasi, kad ją kankinusi depresija jau praeitis. Dėl to ji dėkinga ne tik supratingiems tėvams, bet ir psichologams, kurie padėjo įveikti jos nelaimę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvylikametę Inesą depresija palaužė kiek stipriau. Jai visos bėdos prasidėjo mokykloje. Mergaitės tėvai patikina, kad jų dukra visada buvusi labai tyli, užsidariusi savyje, turinti mažai draugų. Būtent dėl to smulkutė mergaitė yra patyčių auka. „ Mergaitė bijo eiti į mokyklą, pertraukų metu stengiasi būti klasėje. Inesai net nesmagu pareiti namo, nes kartais ją klasiokai apmėto akmenimis ir išvadina negražiais žodžiais. Kas baisiausia, tokie pasityčiojimai iš silpnesnių vaikų jau tapo šių dienų kasdienybe, tačiau niekam tai neberūpi“ – sielvartauja mergaitės mama. Pasak tėvų, nuolatiniai pažeminimai jų dukrą skaudžiai paveikė, todėl prireikė ne tik psichologų pagalbos, bet ir psichoterapijos procedūrų sanatorijoje.

REKLAMA

Tuo tarpu penkiolikmetei Gabijai pastaruoju metu teko vartoti antidepresantus. Ją sukrėtė tėtės mirtis. „ Tėtė visada mane suprasdavo, padėdavo, eidavome kartu žvejoti. O su mama taip gerai nesutariu, todėl viskas man nesiseka ir jaučiuosi niekam nereikalinga „ – teigia mergina, pridurdama, jog vis bando suvokti, jog ne jai vienai yra taip blogai.

REKLAMA

Ko gero, priežasčių, verčiančių jaunimą „depresuoti“ reikia ieškoti visuomenėje, toje aplinkoje, kurioje žmogus gyvena. Spartėjantis gyvenimo tempas, aukšti reikalavimai, lyderių vaidmuo – tai skatina jaunus žmones siekti tobulumo, tačiau ne visi gali būti idealais. Prie visų negerovių mokykloje bei šeimoje prisideda ir begalybė šalutinių veiksnių. Juk depresiją gali išprovokuoti netgi kenksmingi maisto produktai, perpildyti konservantų arba žiaurūs filmai ir psichiką žalojantys kompiuteriniai žaidimai. Taigi šiuolaikinėje visuomenėje yra platus asortimentas priežasčių, susirgti depresija, todėl būtina apie tai kuo dažniau susimąstyti, nes depresija gali pasiglemžti vis jaunesnių aukų.

Lina Skucienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų