REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nėštumas – tai laikas, kai dauguma moterų tiesiog pražysta.

Tiesa, tą žydėjimą neretai apkartina daugybė patarimų, kuriuos visi joms dosniai dalija.

Prenatalinė informacija gali lemti, kad vienas gražiausių jūsų gyvenimo tarpsnių virs 9 mėnesiais panikos, nerimo ir baimės.

REKLAMA
REKLAMA

Viena moteris yra prisipažinusi, kad kartą net maisto parduotuvės pardavėja pasiūlė jai nepirkti fermentinio sūrio – neva šis produktas kelia riziką dar negimusiam kūdikiui. Deja, prekybininkė buvo neteisi net du kartus. Pirma, parduotuvės darbuotojas – ne sveikatos inspektorius, kad reguliuotų ką ir kam pirkti. Antra, tik minkštieji sūriai, tokie, kaip Brie, yra nerekomenduotini nėščiosioms – juose gali būti listerijų, mikroorganizmų, kurie išties kelia grėsmę kūdikio sveikatai.

REKLAMA

Tačiau toks pavyzdys iliustruoja, jog kai kurie žmonės ne tik patys prisiklausę klaidingų žinių apie nėščiųjų sveikatą, bet dar ir nesivaržydami jas skleidžia plačiau.

Štai dar keletas nėštumo mitų – kartu su keletu naudingų patarimų.

Mitas: Nėštumo metu neturėtumėte sportuoti.

Tiesa: Sportuoti galima. Tik būtinas nuosaikumas. Ir venkite kontaktinių sporto šakų bei nardymo.

Mitas: Majonezą ir salotų padažus su kiaušiniu geriau išbraukti iš valgiaraščio.

Tiesa: Parduotuvėje pirkto majonezo ir salotų užpilų bijoti nereikia – juos gaminant kiaušinis termiškai apdorotas, taigi salmonelioze neužsikrėsite. Atsargiau tik su namuose gamintais produktais, kurių sudėtyje yra žalio kiaušinio. Nėštumo metu susirgus salmonelioze kyla rizika ir būsimam kūdikiui.

REKLAMA
REKLAMA

Mitas: Ankstyvaisiais nėštumo mėnesiais geriausia – lovos režimas.

Tiesa: Jei nėštumo pradžioje pastebėjote kraujingų išskyrų, bet nejaučiate skausmo – paprastai vis dėlto diagnozuojamas gresiantis persileidimas, o populiariausias būdas jo išvengti – lovos režimas. Deja, lovos režimas dažniausiai neturi jokios įtakos, ar persileidimas vis dėlto įvyks, ar ne. Nedidelis tepliojimas nėštumo pradžioje dažnai nereiškia nieko blogo, po kurio laiko savaime liaujasi, o nėštumas vystosi toliau.

Mitas: Jums būtini maisto papildai.

Tiesa: Pirmąsias 12-ką nėštumo savaičių iš tikrųjų būtina gerti folio rūgšties tablečių – taip sumažinama kūdikio apsigimimo, vadinamo spina bifada, rizika. Taip pat galima papildomai vartoti vitamino D, jei jums jo trūksta, vartojate mažai kiaušinio trynių, riebios žuvies ar grūdinių kultūrų. Daugiau maisto papildų, jei gydytojas nenustatė, jog jums kokių nors trūksta, vartoti nebūtina. Kai kurių vitaminų perteklius, pavyzdžiui, vitamino A, gali net pakenkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mitas: Gimdymą galite išprovokuoti pati.

Tiesa: Pasak močiučių laikus menančių mitų, gimdymą gali išprovokuoti kario prieskoniai. Arba ricinos aliejus. Arba seksas. Arba aviečių lapų arbata. Tiesa, nei vienas šių mitų nėra pakankamai moksliškai įrodytas.

Mitas: Patinę kulkšnys – labai blogai.

Tiesa: Iš tikrųjų tai dažniausiai būna susiję su nekaltu skysčių užsilaikymu organizme. Tik gana retais atvejais kulkšnių patinimas reiškia preeklampsiją. Bet pastebėjusi tokį reiškinį pasikonsultuokite su gydytoju, dažniau pasitikrinkite kraujospūdį. Geriau keliskart be reikalo sunerimti, nei pražiopsoti tikrąją grėsmę.

REKLAMA

Mitas: Nėštumo metu geriau vengti sekso.

Tiesa: Jei nėštumo eiga normali ir gydytojas nerekomendavo kitaip, seksas tikrai nekenkia nei būsimai mamai, nei kūdikiui, o tik dar labiau suartina abu partnerius ir suteikia santykiams naujų spalvų.

Mitas: Žuvis, kava ir riešutai nėštukei – tabu.

Tiesa: Tikriausiai visais iš karto jais nepiktnaudžiausite. O nedideli šių produktų kiekiai nėštukei tikrai nieko blogo.

Kavos suvartojimą rekomenduojama apriboti iki 2 standartinių 200 ml puodelių per dieną. Didesnės kofeino dozės gali truputėlį padidinti persileidimo ar per mažo svorio kūdikio gimimo riziką.

REKLAMA

Žuvys, kurių geriau nevalgyti – tai ryklys, kardžuvė ir tunas. Jose kaupiasi gyvsidabris, kuris gali pakenkti kūdikio nervų sistemai.

Riešutų rekomenduojama vengti kad nesukeltumėte kūdikiui alergijos. Ne be reikalo. Ir vis dėlto riešutai nėra kategoriškai nerekomenduotini, šiek tiek jų valgyti galima.

Mitas: Miegodama ant nugaros galite pakenkti kūdikiui.

Tiesa: Miegojimas ant nugaros kūdikiui nepakenks. Ir vis dėlto būsimoms mamoms paprastai patogiau miegoti ant šono.

Mitas: Iš nėštumo eigos galite atspėti kūdikio lytį.

Tiesa: Apie kūdikio lytį dažnai sprendžiama iš nėštumo pykinimo (ar jis yra, ar ne), skonio pomėgių, nėščiosios išvaizdos ir dar daugybės kitų požymių. Ir visi šie mitai klaidina... Arba atspėja su 50 procentų tikimybe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų