• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdiečiai Robertas Rezgevičius, Gytis Skučas, kaunietis Alvydas Samuolis ir JAV gyvenantis Tadas Šimonis tapo pirmaisiais lietuviais, kurie atliko ekstremalų BASE šuolį su parašiutu.

REKLAMA
REKLAMA

BASE šuoliai - tai šuoliai su parašiutu, atliekami nuo aukšto stataus pastato (Building), antenos (Antenna), tilto (Span) arba kalno (Earth). Tai atskira pačių ekstremaliausių šuolių su parašiutu kategorija. Parašiutininkas, nušokęs nuo visų BASE objektų, gauna tarptautinį sertifikatą.

REKLAMA

Klaipėdiečiai ir jų kolegos pirmąjį žingsnį link sertifikato žengė birželio 6-ąją nušokę nuo 1 100 m aukščio Kjerag fiordo Norvegijoje.

Pasak R. Rezgevičiaus, sertifikuotų BASE parašiutininkų šiuo metu pasaulyje yra tik apie 2 000, o ekstremalai, šokinėjantys su parašiutu iš lėktuvo ar kitų skrendančių objektų, skaičiuojami dešimtimis tūkstančių.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvių parašiutininkų komanda pirmajam BASE šuoliui ruošėsi apie penkerius metus. Visi ketverto nariai yra profesionalūs parašiutininkai, atlikę 1000-1500 šuolių iš lėktuvo. Tačiau šuolio nuo kalno, anot pokalbininkų, negalima net lyginti su šuoliu iš lėktuvo.

„Kai šoki nuo kalno, tai pirmiausia į jį turi užlipti. O tai nėra taip jau paprasta, nes Kjerag fiordas yra gana status. Užkopimas į jį užtrukdavo apie porą valandų. Pirmosiomis šuolio sekundėmis laikas sustoja, jautiesi patekęs į visišką tuštumą, tik apie 4-ą sekundę pradedi matyti aplinką“, - savo įspūdžiais dalinosi G. Skučas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai iššoki iš lėktuvo ar kito skraidančio objekto, tave automatiškai pagauna oro srovė, susidaranti nuo lėktuvo greičio, ir iš karto gali valdyti savo kūną. O kai šoki nuo kalno ar kito nejudančio objekto, oro srovės nėra. Skrydžio iki žemės trukmė gali būti tik 8 sekundės. Mažiausias netikslus judesys gali kainuoti gyvybę“, - apie techninę šuolio pusę pasakojo R. Rezgevičius.

REKLAMA

Norvegijoje, Kjerag fiordo papėdėje, anot pokalbininko, adrenalino prideda dar ir itin sudėtingas nusileidimas. Parašiutininkai turėjo nusileisti mažoje 20 metrų ilgio ir 10 metrų pločio salelėje, kurioje pilna akmenų. Atsitrenkimas į riedulius taip pat gali baigtis nelaime.

Jauniausias komandos narys, 24-erių metų kaunietis A. Samuolis sakė, jog per pirmuosius šuolius siaubingai bijojo, „tačiau ta baimė susimaišo su skrydžio palaima“.

REKLAMA

„Užplūsta tokios stiprios geros emocijos, kad nieko negalvodamas ir vėl lipi į kalną net tą pačią dieną. Su kiekvienu šuoliu vis labiau atsipalaiduoji, pajunti žodžiais nenusakomą laisvės pojūtį, bet tuo pačiu metu matai kiekvieną akmenį, kiekvieną uolos iškyšulį, nuo kurio bėgi“, - pasakojo jaunuolis.

Iš viso lietuvaičiai nuo Kjerag kalno atliko po 8 BASE šuolius. Prieš tai čia veikiančiame BASE šuolių klube jie praėjo specialų instruktažą, kurį vedė profesionalas iš Kanados. Visi 8 šuoliai lietuviams parašiutininkams buvo sėkmingi. Į namus jie grįžo gyvi, nesusižeidę ir laimingi. Dabar jie dega entuziazmu suburti daugiau bendraminčių, įkurti Lietuvoje savarankišką organizaciją ir tęsti BASE šuolius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje, anot parašiutininkų, BASE šuoliai įmanomi tik nuo pastatų. Užsienio BASE parašiutininkai mūsų šalyje yra atlikę šuolius nuo Vilniaus televizijos bokšto ir Kauno Prisikėlimo bažnyčios. Beje, jį atlikęs norvegas nesėkmingai nušoko nuo Eifelio bokšto.

Istorija

Akronimo BASE autorius yra filmų kūrėjas Carl Boenish, kuris pirmasis 1978 m. nufilmavo BASE šuolius JAV Josetimų nacionaliniame parke.

REKLAMA

Pirmieji BASE sertifikatus 1981 m. gavo Phil Smith ir Phil Mayfield po bendro šuolio nuo Hiustono dangoraižio.

1912 m. Frederick Law nušoko nuo Laisvės statulos Niujorke.

1912 m. Franz Reichelt nesėkmingai nušoko nuo pirmojo Eifelio bokšto aukšto bandydamas naują parašiutą.

1913 m. rusas studentas Vladimiras Osovskis iš Peterburgo nušoko nuo 53 metrų aukščio tilto virš Seno upės Rouene (Prancūzija) su prieš metus Glebo Kotelnikovo išrastu parašiutu

RK-1.V. Osovskis planavo nušokti ir nuo Eifelio bokšto, tačiau Paryžiaus meras uždraudė atlikti šį šuolį.

REKLAMA

1966 m. Michael Pelkey ir Brian Schubert nušoko nuo El Capitan uolos Josemitų slėnyje (JAV).

1975 m. pirmuoju žmogumi, nušokusiu nuo CN bokšto Toronte (Kanada), tapo jį statęs statybininkas Bill Eustace. Po šuolio jis buvo atleistas iš darbo.

1975 m. bedarbis Owen J. Quinn nušoko nuo pietinio Pasaulio prekybos centro dangoraižio.

2008 m. du vyrai, apsimetę inžinieriais, nelegaliai nušoko nuo aukščiausio pasaulio pastato Burj Dubai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų