REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po bankų krizės kita didžiausia grėsmė euro zonai – kylančios degalų kainos, CNBC patvirtino analitikai. Tokia prielaida daroma su sąlyga, kad pasibaigus skalūninių dujų revoliucijai JAV naftos kainos vėl turėtų kilti.

REKLAMA
REKLAMA

Skalūninių dujų klausimas į dvi skirtingas stovyklas paskirstė JAV analitikus. „PricewaterhouseCoopers“ atstovai teigia, kad skalūninių dujų išgavimas iki 2035 metų naftos kainą sumažins 40 procentų.

REKLAMA

Kiti teigia, kad šiuo atveju OPEC savo produkciją nukreips Europai, o dėl sumažėjusios paklausos naftos kainos turės kilti. Tai sukeltų energijos išteklių pasiūlos problemą euro zonai.

„Manau, kad pagal tai, kokios naftos kainos yra dabar, galima spėti, kad jos bus nestabilios. Nėra aišku, kokia skalūninių dujų ateitis, tačiau tai nekeičia fakto, kad OPEC eksporto pajėgumai traukiasi. Taip yra sukuriamas nepalankus ES paklausos ir pasiūlos scenarijus“, - sakė vyresnysis investicinės įmonės „Ecofin“ portfelio valdytojas Danielis Lacalle‘as.

REKLAMA
REKLAMA

Euro zonai atsiliekant nuo kitų išsivysčiusių valstybių, pastangos jas pasivyti gali būti apsunkintos kylančių naftos kainų.

„Jei ES nesupranta, kad energija už prieinamą kainą yra pagrindinis elementas siekiant spartesnio augimo. Jie toliau kasa sau duobę su subsidijomis ir brangia energija“, - pridūrė D. Lacelle‘as.

Tačiau analitikai numato ir kitokį scenarijų.

„Jei Europos paklausa naftai pradės mažėti, tai pakeis kainą, o tiekėjai turės sumažinti pasiūlą. Toks dabar yra pagrindinis OPEC šalių rūpestis: joms reikia užtikrinti tokią pačią kainą, bet tuo pačiu stebėti, kaip keičiasi prekybos apimtys, kad būtų užtikrinimas pastovus ir pakankamas pelnas jų programoms finansuoti“, - teigia investicinės įmonės „ETF Securities“ tyrimų vadovas Niteshas Shahas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat teigia, kad mažėjanti paklausa iš ES privers OPEC lanksčiau žiūrėti į 100 JAV dolerių už barelį kainą, kuri iki šiol buvo laikoma pačia mažiausia.

„Kol daugiausia dėmesio kreipiama kainai, kiekviena šalis individualiai skaičiuoja kokio pelno pasieks pasikeitus kainai. Manau, kad dėl to turėtų atsirasti lankstumo kainos atžvilgiu. Jei kaina keisis dėl paklausos stygiaus Europoje, manau, jie tikrai griežtai nebežiūrės į 100 JAV dolerių už barelį kainą”, - sako jis.

Finansinių paslaugų įmonės „Close Brothers Asset Management“ vyriausioji komunikacijos atstovė teigia, kad skalūninų dujų gavyba gali nuskriausti Afrikos naftos gavėjus, tačiau Persijos įlankos šalys – pagrindinės naftos importuotojos į ES – netūrėtų nukentėti.

„Kils tik struktūrinė naftos kainos dalis, o skalūninės dujos yra brangesnės, taigi rinkoje atsiranda įtampa sąnaudų atžvilgiu. Jei pasaulyje vėl prasidės augimas, stebėsime kaip auga kylančio pasaulio paklausa“, - sako ji.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų