REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turite pažymėjimą, kad esate persirgęs COVID-19 ir galėtumėte išsiimti galimybių pasą, tačiau to nepadarėte? Geriau išsiimkite, mat neturint galimybių paso ar europinio sertifikato, galite būti neįleistas į parduotuvę, kiną, sporto klubą ar kitur. Su tokia situacija susidūrė ir skaitytoja Jolanta.

Turite pažymėjimą, kad esate persirgęs COVID-19 ir galėtumėte išsiimti galimybių pasą, tačiau to nepadarėte? Geriau išsiimkite, mat neturint galimybių paso ar europinio sertifikato, galite būti neįleistas į parduotuvę, kiną, sporto klubą ar kitur. Su tokia situacija susidūrė ir skaitytoja Jolanta.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Jolanta. Moteris dar pernai metų pabaigoje, gruodį, persirgo COVID-19. Jos e.sveikatos paskyroje atsirado tai liudijantis įrašas.

Jolanta šį įrašą išsisaugojo ir su tokiu dokumentu be problemų lankėsi prekybos centruose, parduotuvėse ir kitur, kur yra reikalaujama turėti galimybių pasą.

Pasak moters, niekur niekad nekilo diskusija, kad jos turimas dokumentas negalioja.

Atitinka galimybių paso reikalavimus, bet į sporto klubą negali

Tačiau klausimų iškilo sporto klubams.

REKLAMA
REKLAMA

„Noriu pradėti lankyti sporto klubą. Paskambinau net į tris sporto klubus ir visi jie man atsakė tą patį – tinka tik galimybių pasas, jokie kiti dokumentai negalioja“, – tv3.lt pasakoja Jolanta.

REKLAMA

Kadangi moteris yra persirgusi, galimybių pasą ji galėtų gauti. Jis persirgusiems asmenims yra išduodamas tokiu atveju, jei nuo teigiamo COVID-19 testo rezultato yra praėję ne daugiau nei 210 dienų.

„Turiu galiojantį dokumentą, bet nenoriu to galimybių paso, nes žinau, kad galioja ir kiti dokumentai. Jis yra galiojantis, persirgusi esu neseniai. Skambinau daug institucijų, mane siuntinėja vienas nuo kito ir nesuprantu, kodėl. Negaunu atsakymų“, – kalba Jolanta.

Portalas tv3.lt susisiekė su vienu iš sporto klubų, kurie atsisakė priimti Jolantą sportuoti. Sporto klubo vadovybė tv3.lt pateikė atsiprašymą ir patikino, kad sportuoti priima bet kuriuos žmones, atitinkančius galimybių paso reikalavimą – net ir neturinčius galimybių paso, tačiau turinčius dokumentus, su kuriais galimybių pasas yra suteikiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerija: tinka galimybių pasas arba ES sertifikatas

Vis dėlto naujausi operacijų vadovo dokumentai nurodo ką kita – teisūs buvo tie sporto klubų darbuotojai, kurie atsisakė Jolantą priimti sportuoti.

Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) naujienų portalui tv3.lt pateiktu komentaru, jei Jolanta į sporto klubą būtų norėjusi nueiti iki gruodžio 1-osios, būtų galėjusi tai padaryti. Tačiau gruodžio 1-ąją pasikeitė tvarka ir nuo šios dienos gyventojai, tarp jų ir sporto klubų lankytojai, turi turėti galimybių pasą arba ES skaitmeninį pažymėjimą.

Vakcinacijos ir persirgimo pažymos vietoje galimybių paso netinka jau nuo gruodžio 1 d. Tokiu atveju gyventojams būtinai reikėtų turėti galimybių pasą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu išsiimti Galimybių pasą neleidžia ideologiniai įsitikinimai, galima atsisiųsti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą“, – tv3.lt rašo ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis.

Pagal sprendimą, patvirtinimui, kad žmogus atitinka galimybių paso kriterijus, gali būti naudojami dar keli dokumentai. Jei vaikas yra iki 12 m. ir 2 mėnesių amžiaus, gali naudoti dokumentą, patvirtinantį jo amžių.

Vietoje galimybių paso arba ES skaitmeninio sertifikato galima pateikti neigiamo laboratorinio COVID-19 tyrimo rezultato protokolą, kurį galima rasti e.sveikatoje arba gauti iš sveikatos priežiūros įstaigos. Turint neigiamą tyrimo rezultato pažymėjimą, jis galioja 72 valandas nuo ėminio paėmimo.

REKLAMA

Taip pat gali būti naudojamas e.sveikatoje pateikiamas arba sveikatos priežiūros įstaigos pateiktas teigiamo antikūnų tyrimo rezultato protokolas išskyrus tada, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 vakcina. Taip pat naudoti galima mokamo laboratorinio tyrimo neigiamo rezultato protokolą.

Nemokamų tyrimų rezultatų protokolai galioja nėščiosioms, tačiau kartu jos turi pateikti „Nėščiosios kortelę“ su formą išdavusios įstaigos spaudu. Nemokamų tyrimų rezultatų protokolais gali naudotis vaikai nuo 12 m. 2 mėn. iki 16 m. Taip pat asmenys, kurie skiepytis negali dėl medicininių kontraindikacijų, tačiau jie kartu turėtų pateikti e.sveikatos išrašą, kuriame bus nurodytas ligos kodas Z88.7 arba Z28.0.

REKLAMA

Užsienyje paskiepytiems arba persirgusiems asmenims vietoje galimybių paso galioja užsienio gydymo įstaigos arba kompetentingos įstaigos dokumentas. Taip pat galima naudoti užsienio šalyje išduotą teigiamo laboratorinio antikūnų tyrimo rezultato protokolas, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos.

Pasimetė dėl sprendimo ir komunikacijos

Lietuvos sveikatingumo klubų asociacija (LSKA) iš pradžių taip pat teigė, kad klubai, nepriėmę Jolantos sportuoti, pasielgė netinkamai. Asociacijos nebuvo pasiekusi informacija apie įsigaliojusį pasikeitimą, tad nenuostabu, kad vėliau pasimetę dėl situacijos ėmė atsiprašinėti ir sporto klubai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LSKA pirmininkas Vidmantas Šiugždinis sako, kad paaiškėjus tvarkai asociacija ketina artimiausiu metu išplatinti pranešimą apie tai, kad tvarka būtų aiški visiems sporto klubams. 

„Tai, kad vieni klubai supranta vienaip, kiti kitaip – nieko gero nei klientams, nei klubams, nei sportuojančiųjų bendruomenei. Tai tik dar labiau painioja, sukelia nerimo ir pykčio“, – tv3.lt situaciją komentuoja V. Šiugždinis.

Asociacija taip pat ketina kreiptis ir į SAM. V. Šiugždinis yra įsitikinęs, kad galimybę sportuoti reikėtų suteikti kiek įmanoma daugiau žmonių, o galimybių pasą galintys gauti, tačiau jo neišsiėmę gyventojai savo COVID-19 statusu yra lygūs tiems, kurie galimybių pasą turi.

REKLAMA

„Jei žmogus nenori turėti galimybių paso, bet atitinka jo kriterijus, protingumas lyg ir turėtų leisti tokį žmogų. Šiuo metu tvarka yra tokia, tačiau kreipsimės, kad analogiški dokumentai, naudojami galimybių pasui gauti, būtų tinkami taip pat, jei tik klubas teikiasi juos patikrinti“, – sako V. Šiugždinis.

Ministerija nurodo, kad tokia tvarka įsigaliojo dar pernai gruodžio 1-ąją. Vis dėlto apie tai asociacija sužinojo tik sulaukusi žurnalistų klausimų. Nors nuo dienos, kai pakeitimai įsigaliojo, praėjo beveik pusantro mėnesio, SAM puslapyje iki šiol kaip nauja pateikiama informacija, kad visi galimybių pasui išsiimti tinkami dokumentai gali būti prilyginami galimybių pasui.

REKLAMA

„Per visą pandemiją matėme, kad priimamas sprendimas, apie jį pradedama kalbėti, pasisakoma viešai, o oficialus dokumentas išeina paskutinę dieną, kartais vakare prieš jam įsigaliojant. Buvo ne vienas toks atvejis. Tai sukelia painiavą. Imama reklamuoti, visi ruošiasi, kalbama, tuomet atsiranda įvairialypė informacija. Geriau tegul nutarimas įsigalioja po savaitės, bet būna aiškus, nepainus, vienodai ir iš anksto iškomunikuotas“, – sako V. Šiugždinis.

Taisyklės sporto klubuose

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nurodo, kad galiojant ekstremaliajai situacijai sporto paslaugos ir nevaržybinės veiklos uždarose erdvėse yra galimos tik turint galimybių pasą. Be galimybių paso minėtos veiklos yra nevykdomos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su galimybių pasu sporto klubuose lankytojų skaičius ir vienam lankytojui tenkantis plotas gali būti neribojami, tarp žmonių reikia palaikyti 2 m atstumą.

Visi vyresni nei 6 m. asmenys nesportuodami privalo dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius.

Reikalavimai nurodo, kad panaudotas laisvalaikio ir sporto paslaugoms teikti skirtas inventorius bei priemonės turi būti valomos ir dezinfekuojamos po kiekvienos panaudojimo.

Kas gali gauti galimybių pasą?

Pasiskiepijus

  • „Comirnaty“ arba „Spikevax“ vakcina – praėjus 1 sav. po antrosios vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
  • „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcina – praėjus 2 sav. po vienintelės vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po vakcinacijos;
  • „Vaxzevria“ vakcina – praėjus 4 sav., bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmosios dozės suleidimo ir iš karto po antrosios vakcinos dozės, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
  • Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 18 m. pasiskiepijus 2 „Comirnaty“ arba 2 „Spikevax“ vakcinos dozėmis ir praėjus 1 sav. po antrosios vakcinos dozės suleidimo, neriboto galiojimo.
  • Persirgus COVID-19 liga – praėjus 2 sav. po bet kurios vienos vakcinos dozės, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
  • Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 18 m. persirgus COVID-19 liga ir pasiskiepijus viena „Comirnaty“ arba „Spikevax“ vakcina, neriboto galiojimo.
  • Pasiskiepijus sustiprinančiąja vakcinos doze – iš karto po sustiprinančiosios vakcinos dozės, neriboto galiojimo.

Persirgus

REKLAMA
  • Persirgus COVID-19 – praėjus ne daugiau nei 210 d. nuo teigiamo COVID-19 testo rezultato.
  • Turint teigiamą COVID-19 IgG antikūnų arba bendrųjų antikūnų kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo rezultatą – praėjus ne daugiau nei 60 dienų (mobiliuosiuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai Galimybių pasui nėra tinkami).

Atlikus testą

  • Turint neigiamą mokamo SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą – galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo momento.
  • Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 16 m. turint neigiamą PGR arba kaupinių tyrimo rezultatą. Neigiamas tyrimas galioja ne daugiau kaip 7 d., skaičiuojant nuo ėminio paėmimo dienos.

 

Vaikstau i sporto kluba, baseina, kavine, nereikia jokiu qr kodu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų