• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Keturiais komunarais" praminti valdančiosios Socialdemokratinės koalicijos frakcijos Seime nariai grįžę iš Baltarusijos neigia ten šmeižę Lietuvą ir gyrę autoritarinį prezidento Aleksandro Lukašenkos režimą.

REKLAMA
REKLAMA

"Mūsų vizitas yra sveikintinas, nes su kaimynais mūsų santykiai per daug atšalo", - ketvirtadienį (10.09) Seime surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė vienas iš vizito dalyvių socialdemokratas Bronius Bradauskas.

REKLAMA

Kartu su juo šią savaitę Baltarusijoje lankėsi socialdemokratai Vytautas Einoris, Vydas Baravykas ir Lietuvos rusų sąjungos atstovas Vladimiras Orechovas. Visi minėti parlamentarai priklauso parlamentinei Gerų kaimynystės ryšių su Baltarusija grupei.

Parlamentarų vizitas susitikti su demokratinio pasaulio nepripažįstamo Baltarusijos parlamento atstovais ir jų vieši pasisakymai, parodyti per šalies televizijas, sukėlė opozicijos pasipiktinimą. Nuo vizito atsiribojo Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ir Užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

B. Bradauskas spaudos konferencijoje teigė, kad žiniasklaidoje cituojami jo ir kitų kelionės dalyvių pasisakymai buvo ištraukti iš konteksto. Jis pažymėjo, kad vizito metu nebuvo svarstomi politiniai klausimai, o liaupses Baltarusijai vadino "mandagumu". "Mandagumas reikalauja pagirti kaimyną", - sakė B. Bradauskas.

Apsilankęs Baltarusijos kolūkyje parlamentaras gyrė šios šalies žemės ūkį ir pareiškė, kad iš Lietuvos kaimynai galėtų pasimokyti nebent kaip griauti kolūkius.

Spaudos konferencijoje B. Bradauskas ir V. Einoris teigė, kad su Baltarusija būtina bendradarbiauti siekiant padidinti krovinių srautus per Klaipėdos uostą, gyrė baltarusiškus traktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak B. Bradausko, susitikimuose buvo iškeltas klausimas dėl Baltarusijos ketinimų statyti hidroelektrinę ant Nemuno kranto.

Socialdemokrato teigimu, Lietuva galėtų greitai pasirašyti ir readmisijos sutartį, jeigu su Baltarusijos premjeru susitiktų Lietuvos premjeras.

Oficialusis Vilnius laikosi riboto bendravimo su Minsku politikos.

Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovai atsiribojo nuo savo narių kelionės į Baltarusiją, vadindami ją "privačia iniciatyva", tačiau taip pat pasipiktino opozicijos kritika.

REKLAMA

"Eilinį kartą liberalų ir konservatorių pastangomis iš musės daromas dramblys", - teigiama LSDP informacijos centro pareiškime.

"Be konteksto pateiktas parlamentarų frazes traktuojame tik kaip asmeninę jų nuomonę, niekaip neatspindinčią oficialios LSDP pozicijos ir niekuo neįpareigojančią", - pažymima jame.

Prezidentas Rolandas Paksas šią savaitę pareiškė, kad Baltarusijoje apsilankiusių parlamentarų pasisakymai nedaro jiems garbės.

Seimo valdyba nepritarė parlamentarų komandiruotei į Baltarusiją, tačiau jie išvyko Seimo automobiliu, kurį užsakė Peticijų komisijos pirmininko vardu V. Einoris.

REKLAMA

Opozicija paprašė Seimo Etikos ir procedūrų komisijos įvertinti, ar tai nebuvo piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi.

V. Einoris BNS teigė ketinąs sumokėti už kelionę iš savo kišenės. Tai, pasak jo, kainuos apie 800 litų.

Ketvirtadienį į spaudos konferenciją atvykusius Baltarusijos draugus su raudonais gvazdikais, Baltarusijos vėliavomis ir pionierišku būgnu pasitiko jaunieji liberalai ir krikščionys demokratai.

Tačiau "keturių komunarų" nesutrikdė nei opozicijos kritika, nei jaunimo ironija. Be to, B. Bradausko teigimu, Baltarusijoje sutiktas katalikų kunigas "atleido visas mūsų nuodėmes", nes jie nepabijojo bendrauti su baltarusiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltarusijos politikai ir valstybinė žiniasklaida Seimo narius vadino drąsuoliais, metusiais iššūkį "tariamai Lietuvos demokratijai".

Tačiau kadenciją baigusio Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus nuomone, valdančiosios daugumos atstovų vizitas "susilpnino Baltarusijos demokratines jėgas".

"Toks grupės Seimo narių socialdemokratų poelgis nesuderinamas su Lietuvos, kaip Vakarų demokratijos, būsimos Europos Sąjungos valstybės, laikysena. Ryšių su režimo paskirtu parlamentu negalima pateisinti jokiais argumentais, nes esančio Baltarusijos rėžimo iš principo patobulinti neįmanoma", - teigiama jo pareiškime.

REKLAMA

1997 metais dėl demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimų Europos Taryba sustabdė Baltarusijos specialaus svečio statusą ir iki šiol jo negrąžino.

Seimo delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininko Jono Čekuolio teigimu, pastaruoju metu žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje dar labiau pablogėjo, suintensyvėjo represijos prieš žiniasklaidą ir žmogaus teisių gynimo organizacijas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų