REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atlyginimų augimą tikrai pajunta ne visi, tačiau iš naujausių duomenų matyti, kad uždirbančiųjų daugiau skaičius auga.

Atlyginimų augimą tikrai pajunta ne visi, tačiau iš naujausių duomenų matyti, kad uždirbančiųjų daugiau skaičius auga.

REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, kovo mėnesį daugėjo visų, uždirbančiųjų nuo 501 eurų (bruto) per mėnesį ir daugiau, skaičius. Palyginus su vasariu matyti, kad daugėjo net ir didžiausias pajamas gaunančiųjų skaičius. O gaunančių mažiau nei minimali mėnesio alga (MMA) ar uždirbančiųjų iki 500 eurų per mėnesį skaičius susitraukė.

Postūmius diktuoja rinka

„Luminor“ vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė teigia, kad visus šiuos pokyčius diktuoja pati rinka. Rinkos aktyvumas, anot jos, šiuo metu vos ne didžiausias nuo krizės metų. Dėl to gerėjant gyventojų darbo paklausai ir yra stengiamasi aktyviau išsiderėti geresnes pajamas.

„Kuomet ekonomika auga, kyla kainos ir natūraliai gyventojai yra priversti išsireikalauti didesnio atlyginimo, nes jiems reikia suspėti paskui kainas. Darbdaviai taip pat siekia išlaikyti darbuotojus, juos motyvuoti. Jiems reikia darbuotojus sustabdyti. Lietuvoje problema ta, kad nemažą dalį sudaro nekvalifikuotas darbas ir ten derybinės galios mažiau. Bet kai ekonomika auga ir aktyvumas kone didžiausias per pastarąjį dešimtmetį, net ir nekvalifikuoto darbo segmente atsiranda alternatyvų: žmonės atsisako vietų, kur nekito atlyginimai, randa savo galimybes uždirbti daugiau tokiame sektoriuje, kaip statybų. Kai gyvenimas gerėja didmiesčiuose, daugiau žmonių pradeda namų tvarkytojas samdyti. Tada atsiranda galimybių rasti alternatyvų nekvalifikuotam darbui ir taip pasididinti atlyginimą“, – komentavo analitikė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji prideda, kad ekonominio suaktyvėjimo laikotarpiu įmonės didina savo pajėgumus, tad papildomų rankų dirbant reikia vis daugiau. Tai taip pat skatina didinti atlyginimus, kad išlaikytų jau esamus darbuotojus.

REKLAMA

„Tai nesitęs visada“

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas teigia, kad prie šių pokyčių prisidėjo ir „Sodros“ grindų įvedimas. Net jei ir darbuotojas dirba už mažesnę nei minimalią algą, mokėti įmokas reikia nuo minimalios algos. Pasak T. Povilausko, dėl šio pakeitimo vis dar vyksta apsivalymas.

„Bandymas išspręsti tiesiai problemą – padidinant algą, jei ir anksčiau visu dirbo etatu, tik rodė ne visą. Dabar tai viešu dalyku padaroma, tai ta alga ir didėja. O didžiausių algas uždirbančių asmenų algos didėja, nes faktas, kad žmonių, galinčių užimti aukštas pareigas, kvalifikuotų darbuotojų poreikis nemažėja“, – sako T. Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, nereikėtų manyti, kad visada taip ir bus viskas.

„Šiuo metu ekonomika dar važiuoja, tikėtina, kad šiais metais ir kitais dar panašiai bus, bet kyla klausimas, kiek lėtės ekonomika nuo 2020 metų. Reikia kol kas džiaugtis, kad viskas auga ir įvertinti tuos alternatyvius scenarijus“, – teigė T. Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų