• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Eglės Jokužytės iniciatyvos (nuotr. asm. archyvo)

Dvi skirtingos moterys – Eglė Jokužytė ir Violeta Masteikienė – dvi skirtingos darbų patirtys ir dvi skirtingos istorijos, tačiau jas vienija bendras tikslas: padaryti vaikų gyvenimus laimingesnius. Eglei tai – nereginčių vaikučių gyvenimai, o Violetai – globos namų ar nepasiturinčių vaikučių gyvenimai. Ir abiejų šių moterų iniciatyvos nominuotos Ūkio ministerijos organizuojamuose apdovanojimuose „Už nuopelnus verslui“ Socialinio verslo lyderio kategorijoje.

5

Dvi skirtingos moterys – Eglė Jokužytė ir Violeta Masteikienė – dvi skirtingos darbų patirtys ir dvi skirtingos istorijos, tačiau jas vienija bendras tikslas: padaryti vaikų gyvenimus laimingesnius. Eglei tai – nereginčių vaikučių gyvenimai, o Violetai – globos namų ar nepasiturinčių vaikučių gyvenimai. Ir abiejų šių moterų iniciatyvos nominuotos Ūkio ministerijos organizuojamuose apdovanojimuose „Už nuopelnus verslui“ Socialinio verslo lyderio kategorijoje.

REKLAMA

Eglė Jokužytė, galima sakyti, užaugo spaustuvėje. Ilgus metus darbavusi šioje srityje, jaunai moteriai gimė idėja, kad galima būtų spausdinti ir iškiliuoju būdu – kad suprastų ir neregiai. Eglė pamatė, kad tokių leidinių, kurie būtų skirti ir neregiams, ir regintiesiems, išvis nėra.

„Pradėjau domėtis grožine literatūra, ypač vaikams neregiams. Supratau, kad neregiai vaikai turi labai mažą knygų pasirinkimą. Jos yra atspausdintos tik brailio raštu, ir jų galim rasti tik aklųjų bibliotekose – nei knygynuose, nei viešosiose bibliotekose knygų nėra. Mano draugai neregiai ir pažįstami vaikai savo namuose net neturi knygų.

REKLAMA
REKLAMA

Tad man kilo klausimas, kodėl jie tokių knygų neturi ir kodėl jie turėtų skaityti tik jiems suprantamu brailio raštu? Jeigu mama reginti, o vaikas – neregys, mama net nesupranta, ką skaito neregys vaikas ir atvirkščiai: jeigu mama neregė, kuri skaito pasakas savo reginčiam vaikui, jam tai nėra labai įdomu.

REKLAMA

Pagalvojau, kodėl negalima būtų leisti knygelės, kurios būtų galima leistis ir akimis, ir pirštais, kad išleistos būtų profesionaliai“, – pasakoja E. Jokužytė.

Eglė Žalčių karalienė

Taip pašnekovė, įkūrusi socialinio verslo organizaciją „Verslas ar Menas“, ėmė leisti knygeles ir reginčiųjų, ir brailio raštu. Pirmoji E. Jokužytės ir brailio, ir reginčiųjų raštu išleista knyga buvo „Eglė Žalčių karalienė“.

„Ši knyga buvo pirmasis žingsnis į šitą leidybą, nes ji labai patiko tiek regintiems, tiek neregiams. Mes siekiam, tas knygas, kurias leidžiam, vaikai skaitytų kartu su suaugusiaisiais ir diskutuotų tarpusavyje, kad yra žmonių, kurie nemato, negirdi, nevaikšto. Čia esančios iškiliosios iliustracijos ir brailio raštas parodo, kaip šitiems žmonėms sunku suprasti aplinką, kaip jiems sudėtinga skaityti brailio raštu. Tokiu būdu ugdomos vaikų socialinės vertybės“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinio verslo organizacijos „Verslas ar Menas“, sako E. Jokužytė, pagrindiniai tikslai – savo produktais ir paslaugomis mažinti neįgaliųjų žmonių atskirtį, ugdyti visuomenės socialines vertybes ir skatinanti socialinės atsakomybės politiką verslo įmonėse.

„Pagrindinė mūsų kaip socialinio verslo misija – mažinti atskirtį tarp neįgaliųjų. Tai mes darome leisdami leidinius ir reginčiųjų, ir brailio raštu bei teikdami įvairiais paslaugas verslui ir vykdydami edukacines programas vaikams. Tų programų tikslas – mažinti neįgaliųjų žmonų atskirtį ir ugdyti viduomenes socialines vertybes ir skatinti socialinės atsakomybės politiką verslo įmonėse“, – sako pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išgrynino veiklas

E. Jokužytei savo idėjas vystyti ir eiti tolyn padėjo „Talentas keisti“ platforma – jauna moteris yra viena programos lyderių.

„Talentas keisti“ komanda padėjo man susiformuoti kryptį ir išgryninti savo veiklas. Jie man leido suvokti, kad einu teisinga kryptimi“, – kalbėjo pašnekovė.

Dabar E. Jokužytės vadovaujams „Verslas ar menas“ yra pretendentas Ūkio ministerijos apdovanojimuose „Už nuopelnus verslui“ socialinio verslo lyderio nominaciją. Jauna moteris džiaugiasi tokiu palaikymu ir sako, nesvarbu, ar laimėtų šioje kategorijoje, ar ne, ji savo veiklą vykdytų toliau.

Spalvotas meduolis ir Draugų uogienė

Kita pretendentė į minėtų apdovanojimų socialinio verslo lyderio nominaciją – „GMM projektai“ (Gerų minčių magija) su Violeta Masteikiene priešakyje.

REKLAMA

„Esu nominuota ne už vieną socialinę iniciatyvą, o už kelias. Viena iš jų – Spalvoto meduolio diena. Ši iniciatyva skatina susitikti globotinius vaikus ir likusią visuomenės dalį. Lapkričio 26 dieną vyks jau septintas toks renginys. Mes kviečiame žmones prie bendro stalo spalvotai marginti meduolius cukraus glaistais“, – tv3.lt pasakojo V. Masteikienė.

Ji nurodė, kad šiuo renginiu siekiama skatinti pačių globotinių vaikų savanorystę, galiausiai atiduodant ir viso renginio organizavimą į šių vaikų rankas.

„Kita iniciatyva, kuri ir 2014 m. „Talentas keisti“ programoje buvo pripažinta kaip viena iš keturių geriausių iniciatyvų vaikams, yra Draugų uogienė. Šios iniciatyvos esmė – tai derliaus pertekliaus panaudojimas gausių šeimų vaikų gerovei kurti. Visa tai, kas yra nereikalingas, pavyzdžiui, jūsų sode supuvęs obuolys, yra galimybę gausių šeimų vaikams užsidirbti ir tapti veiklesniais“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA

V. Masteikienė kalbėjo, kad taip pat labai svarbu keisti ir pačių globojamų žmonių požiūrį, kad jie iš gavėjų taptų aktyviais davėjais.

„Globotiniai vaikai yra per daug pripratinti prie kitų žmonių sprendimo laukimo, jie nėra savarankiški. Todėl jie turi matyti geruosius pavyzdžius, kaip būti veikliam“, – kalbėjo moteris.

Palengvino darbą

Dalyvavimas „Talentas keisti“ programoje pašnekovei, kaip ji teigia, vystant šias veiklas labai pasitarnavo:

„Aš labai dėkinga likimui, kad esu „Talentas keisti“ dalis. Tai mane išmokė skaičiuoti poveikį, jį įsivertinti, gal net kalbėti apie jį. „Talentas keisti“ komanda ir koordinatoriai yra puikūs, jie padeda greičiau rasti sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Džiaugiuosi, kad galiu turėti tokią komandą, kuri gali padėti daug aiškiau apibrėžti idėjas, kas leidžia man lengviau deleguoti užduotis žmonėms“, – sakė V. Masteikienė.

Žiūrimiausia televizija Lietuvoje TV3 kartu su tarptautine nepelno organizacija „Reach for Change“ vykdo socialinių inovacijų konkursą „Talentas keisti“. Visi, žinantys, kaip kurti geresnį pasaulį vaikams, gali pristatyti savo idėjas, o konkurso laimėtojui padedama įgyvendinti jo socialinio verslo idėją, suteikiant finansinę, ekspertinę ir viešinimo paramą.

2014 m. konkurso nugalėtojas Nerijus Buivydas jau džiaugiasi iniciatyvos vaisiais: jis atidarė pirmąją Lietuvoje Demokratinę mokyklą, kurioje jau mokosi pirmieji moksleiviai.

2015 m. laimėtojas Artiomas Šabajevas dirba ties specializuotų pagalbos centrų antsvorį ir nutukimą turintiems vaikams įkūrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų