REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas bendro tarp A. Jolie, B. Pitto bei D. ir A. Bosų?

Advokatė: norite išvengti daugybės ginčių dalindamiesi lėkštes ir puodus – sudarykite vedybų sutartį

Kas bendra tarp garsių Holivudo aktorių Angelinos Jolie ir Brado Pitto bei Lietuvos verslininkų Dainos ir Antano Bosų? Sakysite, turtai? Pridursite – jausmai. Pratęsite – šeima. Ir dar – ta pati suknelė. Taip, bet yra dar šis tas. Abi šios poros yra pasirašiusios vedybų sutartis.

Kas bendra tarp garsių Holivudo aktorių Angelinos Jolie ir Brado Pitto bei Lietuvos verslininkų Dainos ir Antano Bosų? Sakysite, turtai? Pridursite – jausmai. Pratęsite – šeima. Ir dar – ta pati suknelė. Taip, bet yra dar šis tas. Abi šios poros yra pasirašiusios vedybų sutartis.

REKLAMA

Daina ir Antanas žurnalistams yra sakę, kad vedybų sutartį pasirašė ilgai nesvarstydami. O štai Angeliną ir Bradą tikriausiai paskatino patirtis: skyrybos nesibaigia maloniai. Tokių pavyzdžių netrūkta. Pats B. Pittas po skyrybų su Jennifer Aniston, kaip skelbiama, turtą dalijosi apie metus, o Jennifer Lopez po 9 mėnesių skirdamasi su choreografu Crisu Juddu turėjo jam sumokėti apie 6,5 mln. dolerių. Nenorėdamos vėliau gailėtis ir skirtis su savo turtais, Holivudo žvaigždės, prieš žengdamos prie altoriaus, dažnai pasirašo vedybų sutartis.

Skaudžios patirties turi ir lietuvaičiai. Pavyzdžiui, garsus krepšininkas Simas Jasaitis, kuriam pirmosios santuokos griūtis taip pat nemažai kainavo, dar prieš susituokdamas su dainininke Oksana Pikul buvo užsiminęs apie tai, jog jei tuoktųsi antrą kartą, turtinius santykius įteisintų dokumentais.

REKLAMA
REKLAMA

Nori sutarties – nereiškia, kad nemyli

Kartais svarstoma, kad tas, kuris nori vedybų sutarties, tikriausiai nepasitiki partneriu, jo nemyli, o gal net iš anksto planuoja skyrybas. Tačiau teisininkai tvirtina, kad jausmai ir sutartis – skirtingi dalykai. Kita vertus, nuo nemalonių, o kartais ir labai skausmingų skyrybų nė vienas neapdraustas. O tuomet, prasideda turto dalybos, užverda naujos aistros ir pykčiai. Kita vertus, primena jie, yra nemažai porų, kurių seniai beveik niekas nesieja, o nesiskiria jos tik dėl to, kad bijo prarasti užgyventą turtą, o jo dalybos – ilgas ir daug nervų kainuojantis procesas, o prarasti. Verslo pasaulyje dar sudėtingiau – kaip viską pasidalyti, kad pats verslas besidalijant turtą nevirtų plėnimis?

REKLAMA

„Kai viskas aptarta sutartyje, dėl turto jums nereikės nei nervintis, nei ginčytis“, – sako advokatė Jolanta Danišauskienė.

„Ši sutartis – tai vyro ir moters susitarimas, kuris ir nustato jų turtines teises bei pareigas . Ji nustato sutuoktinių turto režimą – kas, kam ir kiek priklauso gyvenant santuokoje, taip pat nutraukus santuoką arba gyvenant skyrium (separacijoje)“, – aiškina ji.

„Vedybų sutartį galima sudaryta ir iki santuokos įregistravimo, tuomet ji vadinama ikivedybine sutartimi, ir po santuokos įregistravimo – tai jau bus povedybinė sutartis“, – pasakoja J. Danišauskienė. Ji pabrėžia, kad povedybinę sutartį gali sudaryti ne tik neseniai susituokusios, bet ir ilgai santuokoje gyvenančios poros.

REKLAMA
REKLAMA

Advokatė aiškina, kad vedybų sutartyje gali būti numatyta, jog turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek susituokus, ir išlieka kiekvieno sutuoktinio asmenine nuosavybe. Taip pat gali būti numatyta, kad kiekvieno iš sutuoktinių iki santuokos įsigytas turtas, kuris yra jų asmeninė nuosavybė, įregistravus santuoką tampa jų bendrąja jungtine nuosavybe, o santuokoje įgytas turas taip pat bus bendras.

„Vedybų sutartimi taip pat nustatoma, kaip turtas dalinamas, pavyzdžiui, nutraukus santuoką. Kai sutuoktiniai savo turto teisinį režimą nustatė sudarydami vedybų sutartį, teismas, nagrinėjantis bylą dėl santuokos nutraukimo, nespręs turto padalijimo klausimo. Tokiais atvejais teismo procesas vyksta žymiai greičiau ir pigiau kainuoja, nes nereikia mokėti žyminio mokesčio dėl turto padalijimo, kurio dydis priklauso nuo turto vertės“, – aiškina advokatė J. Danišauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Advokatės teigimu, sudarius vedybinę sutartį nereikia nerimauti, kad kuris nors iš sutuoktinių kitą pergudraus.

„Šios sutartys tvirtinamos notariškai ir registruojamos centrinės hipotekos įstaigoje vedybų sutarčių registre. Duomenis apie sudarytas vedybų sutartis jam pateikia sutartį patvirtinęs notaras. O bet kokius sudarytos vedybų sutarties pakeitimus galima atlikti tik gavus teismo leidimą. Taip apginami ir kreditoriaus interesai, o turtas apsaugomas nuo slėpimo“, – aiškina advokatė J. Danišauskienė.

Vedybų sutartys populiarėja

Sudaryti vedybų sutartį Lietuvoje galima truputį daugiau kaip 10 metų – nuo 2002-ųjų liepos. Sudaroma jų kol kas nedaug, tačiau tokių sutarčių skaičius nuolat didėja.

Per pusmetį 2002-siais buvo sudarytos vos 4 ikivedybinės ir 20 povedybinių sutarčių, 2007-aisis atitinkamai 156 ir 444. 2012 metais buvo pasiektas ikivedybinių sutarčių rekordas – sudarytos 365 tokios sutartys ir 593 povedybinės sutartys. Pernai ikivedybinių sutarčių buvo sudaryta šiek tiek mažiau – 337, bet povedybinių net 738. O šiemet per sausį ir vasarį savo turtinius santykius į juridines lentynėles sudėliojo 175 poros – sudaryta 55 ikivedybinės ir 120 povedybinių sutarčių.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų