REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Seimo rinkimų pasiutpolkę įsilieja ne tik kandidatai į parlamentą, bet ir jų šeimos. Politikai į rinkėjus iš plakatų, skrajučių žvelgia sutuoktinių, vaikų ir kitų giminaičių apsupty, antrosios pusės kandidatus į palamentą lydi renginiuose, agituoja už juos balsuoti socialiniuose tinkluose, laiškuose. Kas tai – siekis visiškai atsiverti rinkėjams ar sumani strategija?

Į Seimo rinkimų pasiutpolkę įsilieja ne tik kandidatai į parlamentą, bet ir jų šeimos. Politikai į rinkėjus iš plakatų, skrajučių žvelgia sutuoktinių, vaikų ir kitų giminaičių apsupty, antrosios pusės kandidatus į palamentą lydi renginiuose, agituoja už juos balsuoti socialiniuose tinkluose, laiškuose. Kas tai – siekis visiškai atsiverti rinkėjams ar sumani strategija?

REKLAMA

Naujamiesčio apygardos rinkėjai sulaukė netikėtų laiškų iš Augusto Pavilionio, kuris yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos kandidato į parlamentą Žygimanto Pavilionio vyriausiasis (21 m.) sūnus.

Laiške Augustas apie tėčio veiklą diplomatinėje tarnyboje, nuveiktus darbus bei ragina jį palaikyti Seimo rinkimuose.

Portalo tv3.lt kalbintas Ž. Pavilionis tikino neprašęs sūnaus padėti jam rinkimuose. Anot jo, pačiam Augustui kilo tokia idėja, o jai tėvas pritarė. Konservatorius tikino, kad kiti šeimos nariai prie jo agitacijos neprisideda.

REKLAMA
REKLAMA

„Amerikoje ar Vakaruose yra įprasta, kad žmogus pasirodo toks, koks jis yra maksimaliai. Jis pasiruošęs tam viešumui, nes žino, kad vienaip ar kitaip tas viešumas bus maksimalus, kai tu priimsi vienus ar kitus sprendimus.

REKLAMA

Politikai nebijo, nesislepia, net gi nemaskuoja savęs, o pas mus, deja – negaliu apibendrinti, įžeidinėti konkrečių partijų ar kantitaų – labai dažnai rinkimuose naudojamos maskuotės, tai yra gražūs veidai, raumeningi ar kitokie kandidatai, už kurių kažkas stovi. Ir tu puikiai supranti, kad tu perki kažką kita ir tai nėra tiesiog sąžininga“, – pasakojo Ž. Pavilionis paklaustas, kaip rinkėjai gali reaguoti į jo sūnaus laišką.

Pas rinkėjus – kartu su žmona

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis portalui tv3.lt pasakojo, kad jo šeimos nariai taip pat aktyviai jį palaiko Seimo rinkimuose.

REKLAMA
REKLAMA

G. Landsbergio žmona Austėja Landsbergienė socialiniame tinke „Facebook“ paskelbė viešą įrašą, kuriame pasakojo, kodėl balsuos už savo vyrą.

„Aš manau, kad tai yra vakartietiška tradicija, taip yra daroma. Kita vertus, tai yra visai įdomu ir žmonės pozityviai reaguoja. Vis tiek mes, šeima, esame bendrystėje – kalbamės, sprendimus priimame drauge, vienas kitam esame parama. Tai yra ganėtinai natūralus ir nuoširdus dalykus.

Anksčiau, jeigu mes imame iš senų, nomenklatūrinių, medžioklės laikų ir komunistų partijos pirmininkų, kurie vadovavo Lietuvai, tai buvo priimta savo žmonas slėpti po devyniais užraktais, kad jos nesirodytų viešumoje, tai tie laikai, manau, baigėsi“, – apie šeimos narių įsitraukimą į rinkimų procesą kalbėjo G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak G. Landsbergis neslepia, kad žmonos dalyvavimas politinėje agitacijoje yra jo, kaip politiko, kampanijos dalis.

„Žmona buvo pati pageidavusi, jai buvo ir smalsu šiek tiek. Mes ėjome drauge nuo durų iki durų Kaune, Centro-Žaliakalnio apygardoje. Tiesiog mes, kaip pora, ėjome, sveikinomės su žmonėmis, dalijome lankstinukus, bendravome. Tai, galima sakyti, yra ir kampanijos dalis“, – kalbėjo G. Landsbergis.

 

 

Nepilnamečių į politiką netrauktų

Liberalų sąjūdžio kandidatų į Seimą sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas portalui tv3.lt teigė, kad politikų šeimos narių įsitraukimą į rinkimų kampaniją nevertina neigiamai. Anot jo, tai yra paties politiko ir jo artimųjų pasirinkimo reikalas.

REKLAMA

Politikos veteranas, kurio sūnus Simonas Gentvilas taip pat dalyvauja Seimo rinkimuose, pabrėžė niekada neprašęs šeimos narių dalyvauti, agituojant už jį.

„Paprastai ten su žmonomis nusifotografuoji. Ir mano paties ten buvo interviu, kur su žmona, sūnaus šeima esame nufotografavę. Bet interviu buvo su manimi ir jokia agitacija nei žmona, nei marti, nei sūnus, nei anūkas tuo labiau neužsiima“, – kalbėjo E. Gentvilas.

„Jeigu tai yra nepilnamečiai vaikai, tai man tai neatrodytų gerai. Aš savo vaikų, kai jie buvo nepilnamečiai tokiu pavidalu neįtraukdavau (į rinkimų kampaniją – tv3.lt). Bet aš nenoriu smerkti tų kandidatų, jeigu net ir nepilnamečiai vaikai būtų įtraukiami“, – aiškino liberalas.

REKLAMA

E. Gentvilas atviravo, kad jo šeimos nariai palaikymą Seimo rinkimų kampanijis metu išreiškia kitais būdais.

„Aš turiu totalų žmonos palaikymą, tik tiek, kad ji jokiuose veiksmuose, jokiuose renginiuose nedalyvauja. Aš esu šiuo metu šiek tiek atleistas nuo šeimyninių prievolių. Sekmadienį paskaldžiau malkas ir daugiau nebeturiu laiko skaldyti, tai, sakė žmona, galbūt sūnėną pasikvies paskaldyti. Tiesiog nuima nuo manęs dalį šeimyninio gyvenimo krūvio ir tai tas yra didžiulis palaikymas“, – pasakojo E. Gentvilas.

Pirmenybę rinkimuose teikia ne šeimos nariams

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų štabo vadovas, kandidatas į Seimo narius Algirdas Sysas, paklaustas ką mano apie politikų šeimos narių įsitraukimą į politinę agitaciją, pažymėjo, kad tame nieko blogo nemato, tačiau akcentavo, jog neretai politikų veiksmai gali skirti nuo jų darbų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra tokia tendencija, gal net mada, kad įtraukti šeimą ir keisčia, kad tai daro tie patys konservatoriai, kurių doktrina, kad šeima yra svarbiausia, bet, kai atėjo į valdžią, tai, pirmiausia, atėmė pinigus iš vaikų, vaikų pinigus panaikino, šeimos paramą panaikino, bedarbiams išmokas sumažino ir visus kitus dalykus – būtent kirto bet šeimos pajamas.

Fariziejų niekados netrūko, o dabar madinga pasirodyti, kokia graži šeima, vaikučiai, žmona“, – kritikos negailėjo socdemų atstovas.

„Mane labiausiai neramina, kad skiriasi politika ir tie vaizdeliai, kuriuos gražius nupiešia, bet, kai reikia priiminėti sprendimus, tai tie sprendimai būna visiškai priešingi“, – pridūrė A. Sysas.

REKLAMA

Socialdemokratas tikino pastebėjęs, kad ir dalis LSDP kandidatų nesibodi į įvairius renginius keliauti kartu su sutuoktiniais, vaikais.

Vis dėlto, A. Sysas neslėpė manantis, kad rinkėjai, pirmiausia, turėtų būti supažindinami su tais asmenimis, kurie dirbs kartu su kandidatu į Seimo narius.

„Galbūt šeimos įtraukimas, kai vyksta kova dėl prezidento posto, yra labiau akcentuojamas, bet čia, kai yra komandinis žaidimas, partija, pirmiausia, reikia komandą rodyti, su kuria tu dirbsi Lietuvos žmonėms, šaliai ir galėsi kažką padaryti. Ne su šeimos nariais dirbsi. Akcentas turi būti komanda, kuri laimėjus rinkimus, padės ištesėtų pažadus“, – dėstė A. Sysas.

REKLAMA

Kritikuoti neskuba

Portalo tv3.lt kalbintas partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašo lyderis Remigijus Žemaitaitis teigė neabejojantis, kad, jei jis rinkėjams pristatytų savo artimuosius, sulauktų gausesnės paramos, tačiau taip elgtis neketina.

Tiesa, politinių oponentų, kurie, komunikuodami su rinkėjais, pasitelkia ir savo šeimos narius, „tvarkietis“ nesmerkia.

„Tikrai nematau jokios problemos. Jeigu tik galvoja, kad tai padėtų pritraukti rinkėjus, tai tegul būna. Žiūrėkite, Amerikoje per rinkimus kampanijoje dalyvauja šeimos nariai, meilužiai, meilužės. [...]

Mano atveju, aš esu ne kartą išgirdęs savo apygardoje, kad būtų gerai, jei vaikai, žmona atvažiuotų, pasirodytų, kas tokie esą ir ką veikia gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu į rinkimus ateitų bent vienas procentas daugiau už tai, kad aš parodyčiau savo žmoną ir vaikus ir būtų pasitikėjimas didesnis Seimu, tai tikrai galiu pristatyti“, – portalui tv3.lt sakė R. Žemaitaitis.

Vis dėlto, „tvarkiečių“ atstovas neslėpė, kad tam tikros agitacijos formos jam yra nepriimtinos.

„Nieko nėra baisiau, kai žmonos arba mamos pradeda eiti už savo kandidatus, už vaikus, pradeda maldauti, kad prabalsuotų, o tokių atvejų yra tikrai daug“, – teigė R. Žemaitaitis.

Darbo partijos sąrašo vedlys Kęstutis Daukšys tikino, kad šeimos narių įtraukimas į agitaciją yra kandidatų rinkimų strategijos dalis, kuria „darbietis“ nesipiktina. Pats K. Daukšys aiškino savo šeimos narių pagalbos rinkimų kampanijos metu neprašantis.

REKLAMA

„Aš neprašiau, kad už mane kas nors rašytų laiškus, bet gal aš nevertas. Gal sūnus nutarė, kad aš nesu vertas (juokiasi)“, – tikino politikas.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatų į Seimą sąrašo lyderė Rita Tamašunienė aiškino, kad jos politiniai bendraminčiai yra labiau linkę viešinti savo pomėgius, hobius, o tų, kurie rinkėjams pristato šeimos narius, esą nėra daug.

„Politikai pasirenka įvairias komunikacijos priemones ir tikriausiai stebi tas marketingines naujoves, kas patrauklu rinkėjui ir labai dažnai asmeninė informacija, kas yra įdomu žmonėms – šeima, pomėgiai – pateikiami. Nematau čia nieko blogo, jei kandidatai nori pasigirti savo pomėgiais ar didžiuojasi šeimos nariais“, – portalui tv3.lt aiškino R. Tamašunienė.

REKLAMA

„Aš daugiau skiriu savo dėmesį politinei programai, nuveiktiems darbams“, – sakė politikė, paklausta, ar jos šeimos nariai dalyvauja rinkimų kampanijoje.

Viešųjų ryšių ekspertas: šeima – tarsi įrodymas

Portalo tv3.lt kalbintas ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius pabrėžė, kad politikų sprendimas įtraukti ar leisti įsitraukti jų šeimoms nariams į rinkimų kampaniją rinkėjų gali tapti tarsi tam tikru lakomo popierėliu.

„Daug kur šeima yra svarbus vertybinis įrodymas, kad žmogus arba vadovaujasi savo tiesomis, arba nesivadovauja. Pavyzdžiui, gal žmogus skelbiasi, kad yra labai dorovingas, bet šeima yra subirėjusi arba atvirkščiai – galbūt žmogus kažkokias tiesas bando diegti visuomenėje, nes ir šeimoje jas diegia.

REKLAMA
REKLAMA

Šeima gali būti kaip papildomas įrodymas, kad žmogus ir kalba, ir daro tuos pačius dalykus. Kai tie dalykai išsiskiria, tai natūraliai rodo, kad žmogus tikriausiai kažkuriuo atveju kalba netiesą“, – komentavo L. Ulevičius.

Viešųjų ryšių ekspertas atkreipė dėmesį, kad, kita vertus, nereikėtų slėpti, jog šeimos pristatymas rinkėjams yra tam tikra politikų strategijos dalis.

„Kai šeima tampa vieninteliu argumentu arba į ją sudedama per daug svorio, natūralu, tada yra kita situacija, kai žmogus arba kandidatas neturi kitų vertybių, kitų argumentų, kad galėtų patraukti savo rinkėjų dėmesį.

Rinkėjas mūsų, su visa pagarba, pagal išsilavinimo lygį nekelia didelių aukštų reikalavimų ir tada kyla klausimas, kaip laimėti jo dėmesį, tai šeimos gyvenimo aktualijos, geros, švelnios, minkštos istorijos, vaikai, rūpinimasis sutuoktiniu patampa dėmesio pritraukimo būdais ir priemonėmis.

Taip, šitoje vietoje mes galime sakyti, kad tai yra žaidimas dėl dėmesio, kova dėl rinkėjų dėmesio. Kol nepretenzingiems, didelių reikalavimų nekeliantiems rinkėjams, kurie nekelia klausimų apie dalykinius klausimus, kuriems užtenka pasakojimo, kaip kandidatas su žmona, šeima atostogavo prie jūros, tinka tokia informacija, tai vieni tokią informaciją teikia, o kiti vartoja ir visi yra patenkinti“, – aiškino L. Ulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų