REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kanapės auginamos ir šiltnamiuose, ir net butuose

Patys populiariausi narkotikai Lietuvoje yra kanapės. Apie 80 proc. narkomanų vartoja kanapių žolę. Skandinavijoje, Pietų Europoje dažniau svaiginamasi kanapių derva.

REKLAMA
REKLAMA

Po suktinę kasdien

Dėl gausaus kanapių vartojimo nerimaujama ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tik ką paskelbtoje Europos narkotikų stebėsenos centro (EMCDDA) ataskaitoje teigiama, kad bent kartą gyvenime kanapių vartojo maždaug 80,5 mln. europiečių (15–64 metų), maždaug 23 milijonai iš jų kanapes vartojo bent kartą per paskutinius metus. Naujausi Europos šalių pateikti duomenys patvirtina, kad praėjusiais metais kanapių vartojimo tarp jaunų suaugusiųjų (15–34 metų) mastai taip pat iš esmės nesikeitė. Devyniose šalyse kanapių vartotojų gerokai padaugėjo. Labiausiai – Prancūzijoje, Latvijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje. Keturiose šalyse – Danijoje, Maltoje, Slovakijoje, Didžiojoje Britanijoje – šių narkotinių medžiagų vartotojų sumažėjo.

REKLAMA

Nerimą tebekelia tai, kad maždaug 3 milijonai europiečių (15–64 metų) tebevartoja šį narkotiką kasdien. Apskritai bet kokiu atveju optimistiškai vertinant nekintamą kanapių vartojimo mastą, vertėtų nepamiršti, kad šis narkotikas tebėra svarbi sveikatos problema. Kanapes, kaip pagrindinį vartojamą narkotiką, nurodo maždaug 25 proc. gydytis dėl priklausomybės nuo narkotikų pradedančių pacientų.

Metinėje ataskaitoje teigiama, kad Europos kanapių rinkoje matomas aiškus perėjimas nuo įvežtinių prie Europos šalyse užaugintų kanapių produktų vartojimo. Dvidešimt devyniose iš 30 EMCDDA ataskaitas teikiančių šalių užregistruoti bent keli kanapių (marihuanos) auginimo atvejai. Dviejuose trečdaliuose šių šalių daugiausia vartojamos džiovintos kanapės, o trečdalyje – importuojama kanapių derva (hašišas).

REKLAMA
REKLAMA

Po kanapių – Alach akbar

Ir Lietuvoje policijos pareigūnai vos ne kiekvieną savaitę sulaiko ne tik kanapių pardavėjus, bet ir augintojus. Štai tik keli paskutiniai Policijos departamento pranešimai.

Gegužės 30 d. apie 6.30 val. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės pareigūnai gavo pranešimą, kad Vilniuje, Taigos gatvės namo bute sūnus G. Z. (33 m.) grasina tėvui peiliu. Šių grasinimų pabūgęs, tėvas pasitiko pareigūnus pirmojo aukšto laiptinėje, tačiau nesutiko kartu pakilti liftu į nurodytą butą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teko ilgokai skambinti į užrakintas duris, kol jos staiga atsidarė ir į laiptinę išbėgo siautėtojo motina, vejama medine kuoka užsimojusio sūnaus, bandančio smogti septyniasdešimtmetei moteriai į galvą. Žinodami, kad bute daugiau žmonių nėra, pareigūnai įvijo siautėjusį sūnų atgal į namus ir uždarė duris. Buvo akivaizdu, kad reikia kviesti medikus ir pasitelkti kolegas, turinčius elektros impulsinius prietaisus „Taser“. Atvykus pagalbai, patruliai užėjo į butą. G. Z. buvo užsidaręs savo kambaryje. Sklido rytietiška muzika, akomponuojanti to paties stiliaus „gyvam“ vokalui. Į kambarį įėjusius policininkams, G. Z. juos pasitiko žodžiais „Alach akbar, tik užeikite ir žūsite jūs visi!“. Vėliau siautėtojas sviedė metalinį atsuktuvą, laimei, nieko nesužeidė. Sulaikomas ir surakinamas antrankiais G. Z. labai aktyviai priešinosi, todėl teko apraminti elektros šoku.

REKLAMA

Apramintą vyrą pareigūnai nuvežė ištirti psichinės sveikatos ligoninėje ir patys apsidairė po kambarį. Čia buvo 22 vazonai su augančiomis kanapėmis ir įranga joms auginti: apšvietimas, šildymas, ventiliacija. Į butą iškviesta pareigūnų operatyvinė grupė rado ir daugiau kanapių krūmų bei klimatizacijos įrangos.

Kiek anksčiau Simno policijos nuovados pareigūnai, turėdami anoniminės informacijos, nuvykę į Simno seniūnijoje esantį Ponkiškių kaimą, R. N. (48 m.) priklausančios sodybos gyvenamojo namo patalpoje aptiko 13 vienetų kanapių ir 12 vienetų jų daigų.

REKLAMA

Lazdijų teisėsaugininkai Šeštokų seniūnijoje, lazdijiškiui priklausančioje sodyboje, šiltnamyje, rado 19 vienetų pasodintų kanapių, o jam priklausančiame žemės sklype – dar 250 vienetų kanapių. Paklaustas, kodėl verčiasi tokiu „verslu“, savininkas paaiškino, kad atsivežė geresnės žemės į šiltnamį ir nežinojo, kad iš tos žemės gali užaugti kanapės.

Alytaus rajone, Alovės seniūnijoje, atlikę operaciją, pareigūnai aptiko sumaniai įrengtą specialią kanapių auginimo patalpą, kuri buvo kruopščiai užmaskuota, kad nekeltų aplinkiniams įtarimų. Patalpa buvo įrengta dirbtuvėse, kuriose vykdyta ūkinė veikla. Sulaikius du alytiškius ir atlikus kratas įtariamųjų gyvenamosiose vietose, rasta jau paruoštų (išdžiovintų) kanapių, kanapių sėklų, su kanapių auginimu susijusių daiktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kanapių plantacija buvo aptikta ir šalia Šilutės, Traksėdžiuose. Čia gyvenamojoje patalpoje buvo įrengtas specialus apšvietimas, drėkinimo ir vėdinimo prietaisai.

Bausmės nepadeda

Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis Baudžiamajame Kodekse numatytos labai griežtos bausmės – nuo 2 iki net 15 metų.

LR BK 265 straipsnis, už didelių kiekių į narkotinių medžiagų sąrašą įtrauktų kanapių auginimą, numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 5 metų.

REKLAMA

Dar prieš kelerius metus mūsų teisėsaugininkai tvirtino, kad pažaboti stambiuosius ir smulkiuosius narkotikų prekeivius šalyje padėtų griežtesni įstatymai. Vėliau, tuos įstatymus sugriežtinus, tapo aišku, kad žaboti nelabai sekasi. Nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta, nuolat daugėja.

Tiesa, jei pažvelgsime į statistiką, tai tas augimas nėra toks didelis, o nusikaltimai, susiję su narkotikų prekyba ar kontrabanda, sudaro tik apie 3 proc. Tačiau apsvaigusieji nuo narkotikų ir nužudo, ir apiplėšia, ir ypač dažnai eina vogti. Kvaišalams pirkti nuolat reikia daug pinigų, o kur jų greitai gauti, jeigu ne ką nors nugvelbus...

REKLAMA

Prekyba narkotikais plečiasi todėl, kad didėja jų vartojimas. Vyriausybė ir įvairios organizacijos kasmet kuria įvairias narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programas, sutinka, kad narkomanija tapo grėsmingu socialiniu reiškiniu, tačiau poslinkių į gerąją pusę labai nedaug. Kitų šalių, kurios daug anksčiau susidūrė su narkomanija, pavyzdžiai liūdnai liudija, kad narkomanijos sustabdyti nepavyks. Tai – kaina, kuria reikia mokėti už vis spartėjantį gyvenimo tempą.

Psichiatrai teigia, kad didėja įtampa, stresas, o kartu – ir noras kaip nors atgauti jėgas, užsimiršti. Kai kam padeda koncertai, kai kam – bažnyčia ar teatras, tačiau dalis tokių žmonių stačia galva neria į alkoholį arba narkotikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kuchnaro“ nebeliko

„Dieve, saugok žolytę“, – dainavo 7-ojo dešimtmečio roko dainininkas iš JAV Bobas Dylanas, turėdamas galvoje kanapes. Marihuaną, anašą, hašišą buvo pamėgę hipiai už okeano, o Lietuvoje kvaišalus vartojančių nebuvo daug. Į sovietinę Lietuvą narkotikus įvežti buvo gan sunku. Čia prieinamiausias kvaišalas buvo aguonų nuoviras – „kuchnaras“, taip pat barbitūratai – anoksironas, atominalas ir kiti.

Kaune buvo populiarus iš „Sanito“ vaistų fabriko pavogtas fentanilis. Jo atliekų hipiuojantis jaunimas ieškodavo saloje, į kurią būdavo vežamos šiukšlės iš „Sanito“. Beje, dabar šioje vietoje – visoje Europoje žinoma „Žalgirio“ sporto arena. Tą fentanilį patys narkomanai vadindavo fentu. Šis opioidinis anestetikas buvo labai stiprus ir kaipmat užvaldydavo psichiką.

REKLAMA

Narkotikų paklausa pagimdė ir narkotikų mafiją, kurios pelnai jau tada buvo pasakiški. Kaune vyko ne vienas teismo procesas – buvo teisiami ir fento tiekėjai, ir vartotojai, tačiau sovietinė cenzūra tuomet neleido rašyti apie tokius teismo procesus. Beje, tarp vartotojų buvo ir ne vieno aukšto partijos, arba tarybinio, kaip tuo metu vadinta, vadovo vaikai.

Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę, į mūsų šalį plūstelėjo įvairiausių rūšių narkotikų. Iš pradžių ir atsikūrusioje Lietuvoje populiariausias narkotikas buvo aguonos ir iš jų pagaminti ekstraktai. Gamybos technologija labai nesudėtinga, tad opijaus ekstrakto pasigamindavo kiekvienas narkomanas: išsiverda, susileidžia į veną ir atrodo laimingas. Tačiau ta laimė – tik kuriam laikui. Iš pradžių užtenka ir ketvirčio, o po pusmečio jau reikia visos stiklinės maltų aguonų. Toliau – dar daugiau. Po metų venos sukalkėja, ir į jas įbesti adatą tampa vis sunkiau.

Dabar aguonų paklausa visai sumažėjusi. Jas išstūmė sintetiniai narkotikai – heroinas, hašišas, kokainas, anaboliniai vaistai.

Plačiau apie narkotikų žalą ir juos pardavinėjančias gaujas galite pasiskaityti knygoje „ Mirties pardavėjai“

Petras KURMELIS  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų