REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekviena nauja valdžia pirmaisiais valdymo metais susigundo sunkiai pasiekiamais šešėlinės ekonomikos milijardais. Nesistebėkime – valstybei trūksta realių pinigų, o šešėlinėje ekonomikoje, ekspertų tikinimu, nuolat sukasi 7–8 mlrd. Lt. Jei Lietuva šešėlinę ekonomiką sumažintų nors iki ES vidurkio (20 proc. nuo BVP), į valstybės biudžetą patektų daugiau nei 2 mlrd. Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomus atsitiktinumas – praėjusį pirmadienį premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad šešėlinės ekonomikos mastai yra katastrofiški, ir išskyrė cigarečių kontrabandą, o antradienio vakarą Vilniaus policijos pareigūnai iš Neries ištraukė iki šiol neregėtą laimikį – apie 100 dėžių kontrabandinių cigarečių plaustą. Šį kartą policijai pasisekė, o kiek tokių plaustų iš Baltarusijos pasiima tie, kuriems jie skirti? Tikriausiai daug, nors tikslių duomenų niekas negali pateikti. Ir premjeras jų nepateikė, tačiau pasakė, kad cigarečių kontrabandos mastai yra ne dideli, o baisiai dideli. Premjero nuogąstavimus patvirtina ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai. Jie neatskleidžia savo skaičiavimų metodo, tačiau tikina, kad šešėliui tenka net 29 proc. visos cigarečių vidaus rinkos. Labai daug.

REKLAMA

Ką daryti? Premjeras pažadėjo imtis įvairiapusiškai žiaurių priemonių. Kokių? Jei žiaurių, tai gal kontrabandininkams bus kapojami pirštai ar jie bus viešai plakami? Finansų ministras Rimantas Šadžius irgi neatskleidė žiaurių priemonių turinio. Todėl humoro jausmo nestokojantys ekspertai pasiūlė naudoti kovos su prostitucija būdą, kai baudžiama ne tik parsiduodanti prostitutė, bet ir jos paslaugas perkantis pilietis. Taip rekomenduojama elgtis ir su rūkoriais. Viešoje vietoje užtraukei kontrabandinį dūmą, tai, būk mielas, sumokėk 200 Lt baudą. Taip nors laikinai prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis būtų nuvaryta į dar gilesnį pogrindį.

REKLAMA
REKLAMA

Valdžia tikina, kad nuolat būtina ieškoti naujų kovos su šešėline ekonomika priemonių, nes kontrabandininkai, kaip gripo virusas, nuolat mutuoja, tobulėja. Gal todėl finansų ministras prasitarė, kad kovą reikėtų pradėti nuo legalaus pasienio – masiškai naudoti rentgeną, peršviesti visas be išimties transporto priemones. Teigiama, kad išlaidos tokiai technikai labai greitai atsipirktų.

„Valstiečių laikraštis“ neseniai rašė apie Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) iniciatyvą paspausti skolininkus – ir fizinius, ir juridinius asmenis, kurie valstybei negrąžino per 1 mlrd. Lt. Neoficialiai net VMI atstovai abejoja šios akcijos sėkme, nes didesnė dalis skolų yra senos ir beviltiškos. Ne paslaptis, kad šio milijardo paieškas paskatino finansų ministras Rimantas Šadžius. Be to, ministras laukia VMI paaiškinimo, kodėl pirmąjį šių metų ketvirtį mažiau mokesčių surinkta už prekes ir paslaugas. Nustatytas net terminas – iki kito antradienio VMI turi pateikti priemonių planą mokesčių administravimui gerinti. Tačiau ar įmanoma taikant žiaurias priemones surinkti daugiau mokesčių?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikiuosi, dar neužmiršote buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės pareiškimo iš šešėlio ištraukti ne mažiau nei 1 mlrd. Lt. Įpusėjus kadencijai, spaudžiama žiniasklaidos, eksministrė pranešė, kad milijardas į valstybės iždą jau pateko. Niekas nepatikėjo. Žinome, kad pinigai nekvepia ir spalvos nekeičia, nesvarbu, ar jie būtų laikomi švariose piniginėse, ar nusikaltėlių kišenėse. Taigi negalima pasakyti, kad štai ta šimtinė yra iš šešėlinio verslo, o kita – švari. Tačiau gyvename nepaprastais laikais: net labai panorėjusi valdžia nebegali prisiskirti nebūtų laimėjimų, nes anksčiau ar vėliau mus pasiekia ne tik valstybės valdoma statistika, bet ir, pavyzdžiui, Eurostato duomenys. O iš jų aiškėja, kad Lietuvoje šešėlinė ekonomika nesusitraukė. Gal net paaugo daugiau nei visa ekonomika, taigi teiginys apie milijardą, grąžintą į valstybės iždą, tebuvo politinis pokštas.

REKLAMA

Peršasi nuomonė, kad kiekvienos valdžios kova su šešėline ekonomika nesėkminga tik todėl, kad valdžiai labiausiai rūpi milijardai, o šešėlį mažinantis verslo sąlygų gerinimas, kuris ir didintų galimybę išgyventi dirbant sąžiningai, nukeliamas į antrąjį planą.

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius į valstybės biudžetą surinkta šiek tiek daugiau mokesčių nei prognozuota, tačiau PVM surinkta tik 92,7 proc., o akcizų – 94,6 proc. planuotų pajamų. Opozicija paskubėjo su malonumu padaryti išvadą, kad tai yra atkuntančios šešėlinės ekonomikos ženklas ir dėl to esą kalta jau dabartinė Vyriausybė. Ar tikrai? Kas jau kas, bet buvęs premjeras tikrai žino, kad, pavyzdžiui, pagrindinė neoficialaus darbo užmokesčio priežastis yra didelis darbo apmokestinimas, beje, jis Lietuvoje yra maždaug dvigubai didesnis nei, pavyzdžiui, Airijoje, Maltoje ar Šveicarijoje. O kuri Vyriausybė padidino mokesčius? Juokiasi puodas, kad katilas juodas? Taip jau yra, kad pralaimėjęs kovą su šešėline ekonomika pats atsiduri politikos šešėlyje.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų