• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis mažiau lieka žmonių, nieko negirdėjusių apie blogus, kitaip žinomus tinklaraščius. Vis daugiau juos pradeda rašyti patys. Tai elektroninis viešas dienoraštis internete: ne visada toks asmeniškas, tačiau leidžiantis užsirašyti patikusias smulkmenas, sužinotas naujoves. Smagiausia dalis ta, kad tokiame dienoraštyje niekada nesibaigs puslapių skaičius, o apie kiekvieną publikaciją galėsi sulaukti dienoraščio skaitytojų komentarų – ne piktų, bet pasidalinančių savo patirtimi ir nuomone.

REKLAMA
REKLAMA

Apie penkerius metus Lietuvoje gyvuojantys tinklaraščiai daugiausiai ir yra rašomi asmeniniais tikslais. Tačiau kai kurie blogeriai sugalvoja iš malonumo rašyti pasidaryti... verslą. Kaip tai atsitinka?

REKLAMA

Užsienyje dažnas blogas užsidirba pinigų. Bent jau minimaliai. Dažniausiai tai daroma pritraukiant reklamos užsakovus, kurie moka pinigus už tai, kad jų reklama būtų įdėta rašomame tinklaraštyje. Kuo daugiau skaitytojų – tuo didesnė tikimybė sulaukti reklamdavių ir, žinoma, pelno.

Galima susirasti ir pastovų rėmėją, tik tokiu atveju, dažniausiai, būna sudaromos sutartys, įpareigojančios blogo įrašus atnaujinti kas tam tikrą laiką, juose paminint ir rėmėjo vardą. Tokia praktika sėkmingai naudojasi amerikiečių blogerė Ree Drummond, rašanti apie savo gyvenimą fermoje, apie nuotykius su keturiais padaužomis vaikais ir savo aistras – fotografavimą bei maisto ruošimą. The Pioneer Woman pasivadinusi R.Drummond turi keletą didžiausių rėmėjų – tai Nikon, Apple bei virtuvės įrangą gaminančių firmų. Blogerė nuolat rengia konkursus vieno ar kito rėmėjo įsteigtiems prizams laimėti.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje kol kas panašių blogų – tik užuomazgos. Tasty Art, rašantis apie maisto gamybą, retkarčiais savo įrašuose pagiriamuoju žodeliu aprašo Electrolux techniką. Šio prekės ženklo logotipas yra ir pagrindiniame blogo puslapyje. Tačiau didesnių sutarčių ar verslo perliukų Lietuvos padangėje kol kas nematyti.

Vis dėlto kai kurių specialistų tvirtinimu, verslas, daromas iš blogo – neišvengiama ateitis. O norint užsidirbti rašant tinklarašyį nebūtina laukti, kol rėmėjai pasibels į duris, arba pulti nutrūktgalviškai jų ieškoti pačiam. Ne Lietuvoje, tačiau pasaulyje yra nemažai blogerių, ieškančių, kas jiems galėtų padėti rašyti blogą. Už pinigus, žinoma. Gal tai nėra tokia bloga galimybė, ypač jeigu iki šiol neturėjote savo blogo ir nesate tikras, apie ką norėtumėte rašyti. Jungimasis į blogerių tinklus – puiki patirtis prieš pradedant rašyti savo tinklaraštį ir ieškant galimybės iš to užsidirbti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu nemėgstate komandinio darbo, galite tapti tiesiog samdomu blogeriu. Daugelis didelių kompanijų žengia žingsnis žingsnin su technologijomis, todėl neretas atvejis, kai įmonės turi savo tinklaraščius. Jiems prižiūrėti dažnai ieškoma specialaus darbuotojo – blogerio.

Jau turintiems blogą nesunkiai galima užsidirbti pardavinėjant suvenyrus – marškinėlius, puodelius, rašiklius, kalendorius, užrašų knygeles – susijusius su tinklaraščiu. Vienintelė bėda – rasti, kas juos pirks, arba padaryti pardavinėjamas smulkmenas tokias patrauklias, kad kiekvienas skaitytojas nepagailėtų keliasdešimties litų blogo suvenyrui.

REKLAMA

Kiek didesnio įdirbio, patirties ir reputacijos reikia norint parduoti blogą. Tačiau pasaulyje pasitaiko ir tokių atvejų, kai neblogai žinomus tinklaraščius jų šeimininkai dėl vienokių ar kitokių priežasčių nusprendžia tiesiog atiduoti kažkam kitam už tam tikrą sumą pinigų.

Esant tam tikrai patirčiai galima ir ją parduoti. Pavyzdžiui, pasisiūlyti kokiai nors įmonei, ketinančiai rašyti blogą, surengti seminarą apie tai, kaip padaryti, kad tinklaraštis būtų sėkmingas. Galima užsiimti ir individualiomis konsultacijomis, už tai imant piniginį atlygį. Panašiai kai patirtį kuriant blogus, galima siūlyti ir su tinklaraščio tema susijusias paslaugas. Tereikia pasitelkti visą išmonę ir nebijoti rizikuoti – kas nerizikuoja, tas negeria šampano.

Apie tai, kada lietuviai blogeriai gers šampaną ir ar iš viso tai gali kada nors nutikti, skaitykite kituose šiandienos Pinigų kartos straipsniuose, kur tinklaraščių rašytojai dalinsis savo patirtimi ir remdamiesi pasaulinėmis tendencijomis bandys prognozuoti Lietuvos tinklaraščių ateitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų