REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis labiau intensyvėjant el. prekybai, šiame sektoriuje didėja konkurencija, kuriasi naujos el. parduotuvės. Pokyčiai ne tik formuoja didesnę pasiūlą, bet ir kelia naujus pavojus. Kaip pirkėjui, pirmą kartą užsukusiam į el. parduotuvę, žinoti, kad joje apsipirkti saugu? 

Vis labiau intensyvėjant el. prekybai, šiame sektoriuje didėja konkurencija, kuriasi naujos el. parduotuvės. Pokyčiai ne tik formuoja didesnę pasiūlą, bet ir kelia naujus pavojus. Kaip pirkėjui, pirmą kartą užsukusiam į el. parduotuvę, žinoti, kad joje apsipirkti saugu? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Pigu.lt“ rinkodaros vadovės Giedrės Vilkės, pastaruoju metu el. erdvėje netrūko iššūkių, sukčiavimo atvejų, o šios priežastys turėtų skatinti pirkėjus dalintis žiniomis ir užkirsti kelią panašiems įvykiams.

REKLAMA

„Gyvenant technologijų amžiuje būtų neapdairu nepasinaudoti laikmečio teikiamais privalumais – galimybe apsipirkti taupant laiką, greitai ir neišeinant iš namų. Vis dėlto kai kurie plačiai žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose nuskambėję atvejai, kai el. parduotuvė pasisavindavo pinigus ir nepristatydavo prekių arba pristatydavo ne tuos gaminius, gali atbaidyti nuo idėjos apsipirkti internetu. Kad šie pavieniai atvejai netaptų stabdžiu, būtina žinoti pagrindinius kriterijus, kurie padėtų atskirti, ar el. parduotuvė yra patikima, ar joje saugu apsipirkti. Visuomenė vis labiau sąmoningėja, atpažįsta sukčiavimo atvejus, o tokia informacija yra būtina dalintis tarpusavyje“, – sako G. Vilkė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kaip žinoti, ar pirkti iš kitų el. parduotuvių, kurios nesinaudoja minėta mokėjimo sistema, yra saugu? Į ką svarbiausia atsižvelgti apsiperkant el. parduotuvėje?

Pasidomėkite svarbiausia informacija apie pardavėją

Patikrinkite el. parduotuvės rekvizitus ir ar egzistuoja tokia įmonė, ar ji nėra įsiskolinusi. Tokius duomenis apie lietuvių kompanijas suteikia rekvizitai.lt, „Creditinfo“.

Neretai internetiniai sukčiai užregistruoja panašius į gerai žinomų svetainių pavadinimus, pavyzdžiui, vietoj ebay.com naudoja ebuy.com ir sukuria itin panašius į originalius puslapius. Patikrinkite internetinės svetainės adresą ir įsitikinkite, ar lankotės tikrai tame puslapyje, apie kurį galvojate. Sukluskite, jei el. parduotuvėje prekių kainos yra gerokai mažesnės, nei rinkoje – tai sufleruoja, kad gali būti prekiaujama klastotėmis arba pirkėjus siekiama atvilioti į netikrą parduotuvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ieškokite atsiliepimų internete. Pravartu prieš apsiperkant nežinomoje el. parduotuvėje paieškoti apie ją klientų atsiliepimų socialiniuose tinkluose, įvairiuose forumuose, įvertinimų „Google Play“ ar „App Store“, nepriklausomų portalų apžvalgose, pavyzdžiui evertink.lt.

„Taip pat patikrinkite, ar el. parduotuvėje yra klientų įvertinimų, atsiliepimų apie prekes, kokie jie. Juos peržvelgus taip pat galima susidaryti įspūdį, ar parduotuvė patikima“, – pastebi G. Vilkė.

Pasidomėkite pristatymo sąlygomis ir grąžinimu

Patikimos el. parduotuvės aiškiai pateikia informaciją apie prekių pristatymo terminus ir grąžinimo sąlygas, įkainius. Pasidomėkite, ar el. parduotuvė, kurioje ketinate apsipirkti, taip pat nurodo šią informaciją.

REKLAMA

Pasiteiraukite apie prekes. Visada prieš perkant galima kreiptis į pardavėją, užduoti papildomų klausimų apie prekę. Jeigu atsakymo nesulauksite, verčiau nerizikuoti ir prekės nepirkti.

Atkreipkite dėmesį į saugaus atsiskaitymo ženklus. Saugu apsipirkti tokioje el. parduotuvėje, kuri remiasi duomenų kodavimo sistemos sertifikatu (SSL). Tokios parduotuvės internetinio adreso užrašas yra su „s“ raide: „https://“. Nuorodos pradžioje taip pat galima matyti žalią spyną. Jei užėjus į el. parduotuvės puslapį „s“ ir spynelės simbolio nėra, svarbu, kad jie atsirastų pradėjus apsipirkimo procesą.

REKLAMA

„Saugų apsipirkimą liudija ir papildomi ženklai el. parduotuvės puslapyje, pavyzdžiui, „Paysera“ saugumo skydelis“, – tvitina „Paysera“ marketingo skyriaus vadovė Rūta Šeštokaitė.

Rinkitės galimybę atsiskaityti pristatymo metu 

„Jeigu el. parduotuvė suteikia galimybę atsiskaityti gavus prekę, rinkitės šį būdą. Šis variantas yra mažiausiai rizikingas, nes sumokėti reikės tik tada, kai siunta jau bus jūsų rankose – galėsite įsitikinti, ar gavote tikrai tai, ką užsisakėte“, – sako G. Vilkė.

Jei atsiskaityti atsiimant prekes nėra galimybės, pasitikrinkite, ar el. parduotuvėje naudojama „3D secure“ sistema – bankų patvirtintas saugus atsiskaitymas. Tą liudija pagrindiniame parduotuvės interneto svetainės puslapyje esantys logotipai „MasterCard SecureCode“ ir „Verified by VISA“.

Pasak R. Šeštokaitės, labiausiai sunerimti reikėtų tada, jei vienintelis el. parduotuvėje nurodytas atsiskaitymo už prekes būdas yra sąskaitos numeris, kurį pirkėjas turi pats ranka suvesti atlikdamas mokėjimą per savo el. bankininkystės puslapį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų