REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąsias kelias savaites Latvijoje užfiksavus daugiau, nei įprasta, hepatito A atvejų, Lietuvos specialistai ramina, kad pas mus neįprasto susirgimų infekcija padidėjimo nepastebima. Tiesa, keliaujant į tam tikras užsienio šalis, rizikuojama šią „nešvarių rankų ligą“ išplatinti parsivežus. 

Per pastarąsias kelias savaites Latvijoje užfiksavus daugiau, nei įprasta, hepatito A atvejų, Lietuvos specialistai ramina, kad pas mus neįprasto susirgimų infekcija padidėjimo nepastebima. Tiesa, keliaujant į tam tikras užsienio šalis, rizikuojama šią „nešvarių rankų ligą“ išplatinti parsivežus. 

REKLAMA

Per dvi savaites Latvijoje užfiksuoti devyni hepatito A atvejai, o tai, kaip nurodoma, gerokai daugiau nei įprastai per tokį trumpą laiką, teigiama vasario 5 d. Latvijos ligų profilaktikos ir kontrolės centro pranešime.

Didžioji dalis atvejų susiję su kelione į Baltarusiją

Nurodoma, kad visi hepatito A atvejai buvo susiję su kelionėmis į kitas šalis, įskaitant šešis asmenis, kurie užsikrėtė po apsilankymo Baltarusijoje. Kiti keliavo į Maroką, Egiptą ir Zanzibarą.

Hepatitas A Latvijoje yra reta infekcinė liga – per pastaruosius penkerius metus šalyje vidutiniškai užregistruota 22 atvejai per metus. Dažniausiai žmonės užsikrėsdavo kelionių į užsienį metu.

REKLAMA
REKLAMA

Pažymima, kad pagerėjus higienos sąlygoms, hepatito A viruso cirkuliacija Latvijoje praktiškai nutrūko, tačiau dėl šios priežasties didelė dalis gyventojų (daugiausia vaikai, jaunimas ir vidutinio amžiaus žmonės) neturi imuniteto hepatitui A.

REKLAMA

Pasak Latvijos ligų profilaktikos ir kontrolės centro, atsižvelgiant į tai, kad per trumpą laiką Latvijoje užregistruoti 6 hepatito A atvejai, susiję su kelionėmis į Baltarusiją, tikėtina, kad epidemiologinė situacija dėl hepatito A plitimo šioje šalyje gerokai pablogėjo.

Lietuvoje – 2 atvejai: žmonės nebuvo išvykę iš šalies

Pasidomėjus, kokias situacija su hepatito A viruso plitimu Lietuvoje, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodė, kad kol kas šio viruso padidėjimo atvejų šalyje nematoma.

„Virusinis hepatitas A (VHA) – ūminis kepenų uždegimas, dar vadinamas „nešvarių rankų liga“, Lietuvoje pastaruosius kelerius metus registruojamas retai. Šiais metais (iki vasario 9 d.) užregistruoti 2 VHA atvejai, asmenys iš Lietuvos nebuvo išvykę“, – nurodė įstaiga.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei Lietuvos gyventojai kelionių metu užsikrėstų virusiniu hepatitu A, jie galėtų padidinti infekcijos plitimo bei protrūkių riziką šalyje.“

Tiesa, epidemiologinė situacija galėtų pasikeisti, jei lietuviai parsivežtų ligą keliaudami. 

„Jei Lietuvos gyventojai kelionių metu užsikrėstų virusiniu hepatitu A, jie galėtų padidinti infekcijos plitimo bei protrūkių riziką šalyje. Todėl labai svarbu tiek kelionės metu, tiek grįžus iš svečios šalies atsiradus ligos simptomams, kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą“, – portalui tv3.lt komentavo NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Bartulienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie simptomai išduoda hepatitą A

Suklusti turėtų priversti tokie simptomai kaip karščiavimas, pykinimas, nuovargis, silpnumas, vėmimas, pilvo, sąnarių skausmai, patamsėjęs šlapimas, pakitusi išmatų spalva ar pageltusi oda. 

„Užsikrėsti virusiniu hepatitu A keliaujant į šalis, kuriose šios ligos epidemiologinė situacija yra nepalanki, rizika visada išlieka. Ypač jei šiose šalyse būsimos gyvenimo sąlygos neužtikrins tinkamos higienos, tai yra galimybės naudoti saugų geriamą vandenį ir maistą, sąlygos asmens higienai“, – nurodė specialistė.  

Primenama, kad HAV yra infekcinė liga, kuri gali pasireikšti besimptome, lengva ar sunkia forma ir tęstis nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Retais atvejais HAV gali sukelti sunkius kepenų pažeidimus ir mirtį.  

REKLAMA

Virusas plinta greitai

Ji priminė, kad šis virusas greitai plinta per užterštą aplinką, rankas ir maistą. Nesilaikant elementarių higienos reikalavimų virusas gali patekti į organizmą ir sukelti negalavimus. 

Todėl keliaujant labai svarbu kuo dažniau plauti rankas, jeigu nėra sąlygų jas nusiplauti, higieninei rankų dezinfekcijai naudoti specialias rankų dezinfekavimo priemones arba spiritines servetėles, vartoti tik tinkamai termiškai paruoštą maistą ir saugų geriamąjį vandenį.

NVSC duomenimis, daugiametė statistika rodo, kad VHA atvejų skaičius ir sergamumo rodiklis Lietuvoje mažėja.

Per paskutinius 5 metus (2019–2023 m.) Lietuvoje buvo užregistruoti 64 VHA atvejai, sergamumo rodiklis svyravo nuo 0,2 iki 0,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 

REKLAMA

Per 2009–2023 m. (per 15 m.) buvo užregistruota 411 VHA atvejų. Sergamumo rodiklis svyravo nuo 0,2 iki 3,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Per 2014–2023 m. (per 10 metų ) – 185 VHA atvejai, sergamumo rodiklis svyravo nuo 0,2 iki 2 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Portalas tv3.lt priminė rašęs, kad didelį susirūpinimą specialistams kelia išaugę tymų atvejai Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų