REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos kariuomenė pasidalino keliais vaizdo įrašais, kuriuose matoma, kaip Rusijos sraigtasparnį nušauna zenitinės raketos, rašo bbc.com

Ukrainos kariuomenė pasidalino keliais vaizdo įrašais, kuriuose matoma, kaip Rusijos sraigtasparnį nušauna zenitinės raketos, rašo bbc.com

REKLAMA

Viename iš jų matyti, kaip rusų sraigtasparnis skrenda žemai, sulig medžių viršūnėmis, vengdamas to, kad netrukus nutiks. Jos keliu seka zenitinė raketa. Per kelias sekundes raketa randa savo taikinį. Jos taikinys – rusų sraigtasparnis – trenkiasi žemyn ir susprogsta. Rusijos oro pajėgas numuša Ukrainos pajėgos – kaip ir matyti iš netoli Charkovo numušto lėktuvo – ir kariuomenės analitikai mano, kad yra įrodymų, jog neseniai iš Vakarų atkeliavę ginklai jau yra naudojami.

Karališkojo Jungtinių pajėgų instituto oro pajėgų mokslininkas Justinas Bronkas sako, kad yra vizualių įrodymų, kad mažiausiai 20 Rusijos lėktuvų buvo nušauta ukrainiečių pajėgų – daugiausiai sunaikinti sraigtasparniai ir reaktyviniai lėktuvai. Tai kur kas mažiau, nei teigia Ukrainos gynybos ministerija, kuri sako, jog numušė 48 Rusijos lėktuvus ir 80 sraigtasparnių, tačiau net mažiausi skaičiai rodo, kad rusams imti viršų danguje nepavyko.

REKLAMA
REKLAMA

Ukraina taip pat patyrė nuostolių, tačiau Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace kalbėjo BBC, jog Rusijai nesiseka naikinti šalies oro gynybą bei oro pajėgas. Prieš karą Ukrainos karinių lėktuvų buvo triskart mažiau nei pasienyje sukaupti Rusijos lėktuvai.

REKLAMA

Ponas Wallace sako, kad dabartinis Ukrainos sugebėjimas išlaikyti kai kurią savo oro gynybą vertė Rusijos lėktuvus skristi naktimis, kad jie nebūtų aptikti.

Iš peties leidžiamos oro gynybinės raketos, dar žinomos kaip „Manpads” (žmogaus pernešamos oro gynybos sistemos) yra tik vienas iš ginklų, kuriuos Vakarų šalys teikia Ukrainai. Tarp jų ir pagarsėjusios JAV gaminamos „Stinger” zenitinės raketos – sovietinių lėktuvų rimbas per jų Afganistano okupaciją 9-ajame dešimtmetyje.

Tikslūs skaičiai yra nežinomi. Tačiau jau aišku, kad Vakarai atgabeno „tūkstančius” prieštankinių ginklų ir „daugiau nei tūkstantį” „Stinger” raketų. Skaičiuojama, kad Ukrainą pasiekė 17 tūkst. prieštankinių ginklų ir 2 000 „Stinger” raketų iš JAV ir NATO sąjungininkių.

REKLAMA
REKLAMA

Britanija ir JAV gabeno ginklus Ukrainai dar prieš vasario 24 d. invaziją, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė atgabeno 2 000 lengvų prieštankinių raketų („Nlaws”). Ar jos jau buvo panaudotos Rusijos šarvuotoms kolonoms sunaikinti, ponas Wallace tarė: „Aš turiu anekdotinių įrodymų”.

Šautuvai ir šaudmenys

Dauguma šalių ginklus Ukrainai pradėjo siųsti tik po Rusijos invazijos. Iš viso 14 šalių tiekė ginklus. Tarp jų Švedija ir Suomija, kurios abi nepriklauso NATO ir laikosi neutraliteto statuso, tačiau nusiuntė tūkstančius prieštankinių ginklų į Ukrainą.

Vokietija atgabeno 1 000 prieštankinių ginklų ir 500 „Stinger” raketų. Baltijos šalys taip pat suteikė tūkstančius ginklų, įskaitant „Stinger” ir „Javelin” raketas, vienas veiksmingiausių prieštankinių raketų, kurių nuotolis siekia 2,5 km. Ukraina teigia, jos padėjo sunaikinti kelis rusų T-72 tankus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausiuose ginklų siuntose buvo ir dešimtys tūkstančių automatų ir kulkosvaidžių, prieštankinių minų ir keli šimtai tonų amunicijos, kūno apsaugų, šalmų ir medicinos reikmenų.

Kaip praeina ginklai?

Ne paslaptis, kad, kol Rusija koncentravosi į rytinę Ukrainos pusę, žmonių bei gynybos priemonių reikia ir kitose šalies vietose. BBC kalbėjo su Estijos, Švedijos ir Danijos gynybos ministerijomis, kurios visos patvirtino, kad pastarosiomis savaitėmis jų ginklai sėkmingai pasiekė Ukrainą.

Taigi, kokia nauda iš šių ginklų siuntų? Vakarų suteikti ginklai palengvinti kovą, tačiau tik tada, kai Ukraina ir toliau turės savo ginkluotąsias pajėgas ir galės jas panaudoti.

REKLAMA

J. Bronkas sako, kad Ukrainos sugebėjimas išsaugoti kai kurias senas ir „sovietines” oro gynybos sistemas – kurios dengia didesnį nuotolį – privertė rusų lėktuvus skristi žemiau, ir tai juos paverčia taikiniu iš Vakarų siunčiamoms mažesnio nuotolio zenitinėms raketoms. 

O JAV ir Europos sąjungininkės ieško, kaip padidinti savo ginklų siuntas Ukrainai. Gali būti, kad laiko liko nedaug iki Rusijos bandymo taikytis į kurias nors ginklų tiekimo linijas.

Tad atsakymas paprastas: Vakarų šalių tiekiami ginklai padeda, tačiau vis tiek reikia kovotojų, kuri žino, ką su jais daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų