REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar jus kada yra pažadinęs vaiko riksmas vidury nakties, kai jis susapnavo košmarą? O gal prie pusryčių stalo dažnai pasakoja savo nuostabiausius sapnus?

REKLAMA
REKLAMA

Dr. Pam Spurr, dar vadinama sapnų daktarę, teigia, jog sapnai gali būti kur kas reikšmingesni, nei jums atrodo. Portalui „The Sun“ ji papasakojo, kaip gimsta sapnai, kokie dažniausiai pasitaikantys laimės simboliai juose vyrauja ir kaip išsiaiškinti, kas sukelia košmarus.

REKLAMA

Taip pat, kaip suaugusiųjų sapnai ir košmarai, vaikų sapnai ir košmarai suteikia daug informacijos apie mažųjų vidinį emocinį gyvenimą.Dažnai tėvai nustemba daktarės paklausti apie vaikų sapnus ir košmarus, mat vos iš vaiko išgirdę apie sapną čia pat jį užmiršta. O sapnai yra kimšte prikimšti simbolių apie tai, kas vyksta jūsų vaiko mintyse.

Iš kur atsiranda sapnai?

Sapnai ir košmarai susiformuoja smegenyse, limbinėje sistemoje. Tai smegenų dalis, atsakinga už svarbias emocijas. Kai jūsų vaikas pereina miego stadijomis į sapnų stadiją, ši smegenų sritis pradeda dirbti viršvalandžius. Viskas, kas jūsų vaikui svarbu emociškai, kaip jis jaučiasi savo aplinkoje – mokykloje, su draugais, - gali būti „ištransliuota“ sapnuose.

Ką vaiko košmarai sako jums?

Aiškindami sapnus ir košmarus pamėginkite ištirti, ką pasąmonė jums kužda sapnų lygmenyje. Jei ji naktį primena tai, kas vyko vaikui būdraujant – vadinasi, kaip tik dėl šių įvykių ar reiškinių ir reikėtų susirūpinti. Tik sapnai kalba apie tai gilesniame lygmenyje. Veikiausiai tai – dalykai, kurie rūpi, baugina, kelia nerimą vaikui, tačiau jis pats nenori apie juos kalbėti. Taigi šie dalykai prasiveržia per košmarus.Kita vertus, laimingi, pozityvūs sapnai suteikia vaikui laimės, pasitikėjimo savimi, parodo, kokie dalykai kelia jam laimės jausmą.

Galite iššifruoti jo sapnus!

Pradėti pokalbį su vaiku apie jo košmarą ar nuostabų sapną visai nesunku. Atsipalaiduokite, tegul pokalbis bus neįpareigojantis. Tai – puikus būdas pagerinti tėvų ir vaikų bendravimą.

Beje, ne visi sapnai ir košmarai apskritai yra labai reikšmingi. Kartais jie – tiesiog emocijų iškrova. Tačiau pats faktas, kad ėmėtės tyrinėti ir aiškintis vaiko sapnus – puikus būdas sutvirtinti savo ryšius su atžala.

Raktas į sapnų aiškinimąsi

Kad būtų lengviau susivokti, Dr. Pam Spurr sukūrė specialią sapnų aiškinimosi formulę. Ji susideda iš 5 aspektų, kurių kiekvienas atitinka po vieną žodžio „dream“ raidę (dream – angl. „sapnas“):



D – detalės (angl. detail). Paklauskite vaikų apie įvairiausias sapno detales. Pavyzdžiui, galbūt šuo, kuris jį vijosi sapne, vilkėjo mokyklinės uniformos švarkelį? Tokia detalė akivaizdžiai parodytų, jog košmaras susijęs su baime, kurios šaknys slypi mokykloje.

R – atpažinimas (angl. recognition). Paklauskite, ar vaikas atpažino ką nors sapne – vietoves, žmones, patalpas. Pavyzdžiui, gal vaikas labai ilgisi senelės, kuri sapne jam skambino.

E – emocijos (angl. emotion). Sužinokite, kokią stipriausią emociją vaikas prisimena iš sapno? Ar jis jautėsi laimingas, piktas, liūdnas, išsigandęs ir pan.? Tokia dominuojanti emocija gali būti raktas į viso sapno esmę. Pavyzdžiui, jei vaikas gyvena su mama, o sapne svečiavosi pas tėtį, priklausomai nuo to, ar jis jautėsi laimingas, ar nuliūdęs, sapno reikšmė gali keistis iš pagrindų.

A – veiksmas (angl. action). Išsiaiškinkite, ar vaiko vaidmuo sapne buvo aktyvus, ar pasyvus. Pavyzdžiui, ar jis stebėjo veiksmą iš šalies (buvo pasyvus), ar buvo pačiame įvykių sūkuryje ir veikė pats (aktyvus)? Nuo to taip pat labai priklauso sapno interpretacija.

M – reikšmė (angl. meaning). Ką apie sapno reikšmę mano pats vaikas? Neužsiimkite vaiko sapno aiškinimu vienpusiškai. Pats vaikas gali papasakoti daugybę įdomių dalykų apie tai, ką, jo nuomone, galėtų reikšti tas sapnas.

Dažniausi laimės ir pasitikėjimo simboliai

Štai trys dažniausiai pasitaikantys pozityvūs simboliai. Jie parodo, kad jūsų vaikas – laimingas, pasitiki savimi ir savo artimaisiais bei kitus pozityvius dalykus.Jei iššifruosite sapnus su šiais simboliais – išsiaiškinsite, kas būtent suteikia jam daugiausiai laimės ir idėjų naujai veiklai.

•    Gebėjimas skraidyti ar kitos nepaprastos galios – sapnai apie tai simbolizuoja, kad jūsų vaikas auga emociškai. Jis jaučiasi taip, tarsi gebėtų viską.

•    Kopimas į kalną, aukštą sieną, kopėčiomis ir pan. bei džiaugsmas šiame sapne rodo, kad jūsų vaikas jaučia, jog viskas priklauso nuo jo. Tai gali būti susiję su mokykla ar naujų dalykų įsisavinimu. Sapnas parodo, kad vaikas priima naują iššūkį pasitikėdamas savo jėgomis.

•    Daryti ką nors prieš klasę ar draugų akivaizdoje ir jausti pasitenkinimą – tai rodo, kad vaikas jaučiasi turįs kuo sudominti tam tikrą grupę žmonių (bendraklasius ar draugus) bei žino, jog toje grupėje jis yra vertinamas.

Dažniausi košmarų simboliai

O šie trys simboliai dažniausiai pasitaiko vaikų košmaruose, kai jie jaučiasi nelaimingi, nerimauja.Atsargiai, švelniai paklauskite jų, kokias būtent detales įsiminė iš košmaro, pavyzdžiui, jei sapnavo, kad stovi prieš klasę, o visi vaikai iš jo tyčiojasi.Tokio košmaro detalės – tarsi dėlionės gabalėliai, kuriuos sudėjus į visumą paaiškės, dėl ko iš tikrųjų nerimauja vaikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų