REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS


Vienas žinomiausių planetoje asmeninio efektyvumo trenerių Antonis Robinsas teigia, esą patys žmonės yra kalti dėl pašlijusios nuotaikos. Daugelio populiarių knygų autorius yra įsitikinęs, jog didžiausia vaidmenį vaidina mūsų emocijos ir klaidingas požiūris į gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA


Emocijos - ne priešas, o draugas


Anot Antonio Robinso, daugelis žmonių kenčia nuo iliuzijos, kad emocijos yra nevaldomos, kad jos tėra kažkas, kas spontaniškai atsiranda kaip reakcija į gyvenimo įvykius. Dažnas mūsų bijo emocijų, tarsi pastarieji būtų “parazitai”, laukiantys progos mus “užpulti”.

REKLAMA


Jausdami poreikį išvengti tam tikrų emocijų, žmonės dažnai žengia pačius kvailiausius žingsnius, prisigalvoja nebūtų dalykų, įninka į alkoholį, narkotikus, pradeda nesaikingai maitintis. Norėdami apsisaugoti nuo “įskaudinimo”, jie nuslopina visas emocijas ir sunaikina tą ryšį, kuris juos siejo su gyvenimo džiaugsmais.


Sėkmės mokytojas išskiria tris tipines žmonių reakcijas į emocijas: emocijų vengimas - kai stengiesi bėgti iš situacijų, kuriose gali pasijusti prastai, tačiau ilgainiui prarandi artumo jausmą; emocijų neigimas - kai nesistengi keisti nuostatų ir vis uždavinėji tuos pačius klausimus, pvz. “kodėl man taip blogai sekasi?”; atsidavimas emocijoms - kai imi girtis, jog tau blogiau nei kitiems.

REKLAMA
REKLAMA


Tačiau jei norime valdyti savo gyvenimą, turime priversti emocijas tarnauti mums. Emocijos, net ir tos, kurios iš pradžių būna skausmingos, yra tarsi vidiniai kompasai, rodantys, kokių veiksmų turime imtis, kad pasiektume kelionės tikslą. Neigiamos emocijos tėra kvietimas veikti, keisti savo padėtį.


Kokią žinią perduoda emocija?


Dabar panagrinėsime dešimt didžiausią neigiamą įtaką žmonijai turinčių emocijų, kurių stengiasi išvengti (ir nesuprasti jų perduodamos žinutės) dauguma žmonių.


1. Diskomfortas. Šios emocijos nėra labai stiprios, tačiau jos mums vis tiek gadina


nuotaiką ir vis primena, kad reikalai nesiklosto taip, kaip mums norėtųsi. Galbūt nebesuvokiame kai kurių dalykų ir juos reikėtų permąstyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Išsiaiškinkite ar tikrai norite to, ką darote - galbūt jūsų norai pasikeitė. Tobulinkite savo veiksmus. Bandykite veikti šiek tiek kitaip, tada stebėkite, ar keičiasi mūsų savijauta.


Jei su diskomforto emocijomis nekovosite, jos, kaip ir visos emocijos tokiu atveju, stiprės. Diskomfortas yra nemalonus, tačiau galimo emocinio kentėjimo nujautimas yra kur kas skausmingesnis, nei jūsų dabar galbūt išgyvenamas diskomforto jausmas. O kai pradedame tikėtis kančios, pradedame brandinti kitą emociją, kuri vadinasi..


2. Baimė. Ši emocija perduoda žinią, jog mums reikia būti pasiruošusiems. Nieko daugiau. Mes turime rengtis grumtynėms su nemalonia situacija, užuot prisigalvodami baisiausius scenarijus.

REKLAMA


Išnagrinėkite ko baiminatės, nuspręskite, kokių veiksmų imsitės, kad baimė išnyktų. Kokie jūsų veiksmai būtų patys efektyviausi šioje situacijoje?


Kad ir ką bedarytume, kartais baimė mus vis tiek persioja. Tokiais atvejais reikia susikurti baimės “priešnuodį”, t.y. turime patikėti, kad viskas bus gerai, kai padarysime tą ir aną. Juk dauguma baimių gyvenime neišsipildo. O jei vis dėlto išsipildo, galime jausti tai, kas vadinasi...


3. Nuoskauda. Ši emocija, regis, yra dominuojanti tarpusavio santykių - asmeninių ir profesinių - srityje. Nuoskaudą paprastai sukelia praradimo jausmas. Įskaudinti žmonės dažnai užsipuola ir kitus.

REKLAMA


Tikroji nuoskaudos žinutė yra “mūsų lūkesčiai neišsipildė”. Taip labai dažnai atsitinka tada, kai tikimės, jog asmuo bus diskretiškas, bet jis toks nebuvo. Tada jaučiamės netekę artimumo su tokiu žmogumi, prarandame pasitikėjimą juo.


Suvokite tikrą padėtį, matykite viską realiai. Dažnai mes tik prisigalvome, jog žmogus tyčia bandė jus įskaudinti, nors net nesupranta savo veiksų poveikio jums. Dar geriau - susitikite su tuo asmeniu ir ramiai bei nuoširdžiai papasakokite apie savo praradimo jausmą.


Tačiau jei nuoskaudos problemos nespręsime, ji didės ir pavirs tuo, kas vadinasi...


4. Pyktis. Šios emocijos apima viską - nuo nedidelio susierzinimo iki stipraus apmaudo,


įtūžio ir įsiučio. Pykčio žinia yra tai, kad kažkas, gal net jūs pats, nusižengėte svarbiai taisyklei ar normai, kurios jūs gyvenime laikėtės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Šią emociją galime pakeisti akimirksniu. Tereikia suprasti, jog mes situaciją galėjome suvokti visiškai klaidingai. Galbūt jums reikia keisti savo įsitikinimus bei elgesį. Galbūt net bendravimo stilių.


Daugeliui žmonių pyktis arba nesugebėjimas vykdyti sau užsibrėžtų standartų išsirituliuoja į tai, kas vadinasi...


5. Frustracija. Jos žinia - raginantis signalas. Tai reiškia, kad jūsų smegenys tiki, jog sugebate veikti geriau, nei veikiate dabar.


Frustracija skiriasi nuo nevilties. Neviltis yra jausmas, kad niekada negausite to, ko gyvenime norite. Frustracija atvirkščiai - parodo, kad jūsų problema išsprendžiama, bet šiuo metu jūs veikiate neefektyviai, todėl jums reikia keisti “strategiją”. Tai raginimas tapti lankstesniems.


Tačiau kur kas siaubingesnė už frustraciją yra...


..apie likusias penkias, kur kas siaubingesnes emocijas sužinosite antroje šio straipsnių ciklo dalyje, kuris pasirodys kitą savaitę.


Autorius Paulius Šukys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų